MZK Żagań ma dwie oferty na cztery autobusy elektryczne. Karsan vs. Yutong
11 marca 2025 roku Miejski Zakład Komunikacyjny w Żaganiu dokonał otwarcia ofert w przetargu na dostawę czterech fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów elektrycznych.
Pojazdy te mają zasilić flotę przewoźnika w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” współfinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Inwestycja ta jest częścią działań na rzecz poprawy mobilności w powiecie żagańskim oraz modernizacji transportu publicznego w kierunku niskoemisyjnych rozwiązań. O żagański kontrakcie pisaliśmy w TransInfo już wcześniej.
Rozkład jazdy:
- Jakie firmy złożyły oferty w przetargu MZK Żagań na autobusy elektryczne i jakie były ich ceny?
- Jakie kryteria oceny ofert zastosuje MZK Żagań w wyborze dostawcy?
- Jakie wymagania techniczne muszą spełniać autobusy elektryczne zamówione w przetargu?
Dwie oferty
Przedmiotem żagańskiego postępowania jest zakup czterech zeroemisyjnych autobusów elektrycznych kategorii M3 klasy II, o długości od 9 do 11 metrów. Do zamówienia wchodzi nie tylko dostawa pojazdów, ale też instalacja dwóch mobilnych, dwuwyjściowych stacji ładowania o mocy co najmniej 80 kW oraz przeprowadzenie szkoleń serwisowych i użytkowych dla pracowników MZK. Wraz z autobusami wykonawcy mają przekazać pełny katalog części zamiennych – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Zamówienie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa mobilności na terenie Powiatu Żagańskiego” z dofinansowaniem z Krajowego Planu Odbudowy – Komponent E: Zielona, inteligentna mobilność. Dostawy mają zostać zrealizowane w dwóch partiach po dwa autobusy: pierwsze dwa do końca I kwartału 2026 roku, a pozostałe najpóźniej 365 dni od podpisania umowy. Warunkiem udziału w przetargu jest m.in. wykazanie doświadczenia w realizacji dostawy co najmniej trzech autobusów elektrycznych oraz posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia i zdolności kredytowej w wysokości min. 5.000.000 PLN.
W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Pierwszą złożył KARSAN Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. z Turcji z kwotą 12.642.394,50 PLN brutto, czyli ok. 10.276.337 PLN netto, co daje 2.569.084 PLN netto za jeden autobus electric. Drugą ofertę zaproponowała Busnex Poland Sp. z o.o., która wyceniła kontrakt na 11.611.200,00 PLN brutto, co odpowiada 9.441.138 PLN netto, a jednostkowa cena netto za pojazd wynosi 2.360.284 PLN.
Na oferty zamawiający czekał do 21 marca 2025 r., a teraz czas na analizę propozycji przez komisję przetargową. Zwycięska oferta zostanie wybrana na podstawie następujących kryteriów:
✅ Cena – 60%
✅ Termin realizacji zamówienia – 25%
✅ Gwarancja na autobus – 10%
✅ Gwarancja na akumulator trakcyjny – 5%
Dokumenty przetargowe dostępne są pod adresem: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-34a98c27-ad25-4de8-944e-e4d91b1c9107
Jakie autobusy dla Żagania?
Przedmiotem zamówienia są autobusy elektryczne MIDI lub MAXI, o długości od 9,0 do 12,5 metra i wysokości nieprzekraczającej 3,5 metra. Pojazdy będą niskowejściowe, co oznacza, że nie mogą posiadać stopni między pierwszymi a środkowymi drzwiami. Wymagane parametry to:
- Minimalna pojemność pasażerska: 30 osób, w tym 25 miejsc siedzących.
- Układ napędowy: co najmniej 230 kW mocy z funkcją odzyskiwania energii podczas hamowania.
- Magazynowanie energii: akumulatory lub superkondensatory o pojemności co najmniej 280 kWh, co pozwoli na przejechanie minimum 280 km na jednym ładowaniu.
- Ładowanie: złącze CCS-Combo (plug-in) oraz mobilne ładowarki dostarczone w ramach przetargu.
- Kabina kierowcy: półotwarta, z miejscem na sprzedaż biletów, radiem, gniazdem USB i roletą przeciwsłoneczną.
- System informacji pasażerskiej: zewnętrzne tablice LED w kolorze białym oraz wewnętrzne wyświetlacze LCD o rozdzielczości min. HD (21 cali).
- Bezpieczeństwo i komfort: siedzenia międzymiastowe z pasami bezpieczeństwa, tapicerka odporna na plamy, systemy rekuperacji oraz pełna klimatyzacja.
Komentarze