Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Toruń potwierdza ofertę Solarisa. Na 10 Urbino 12 electric (z opcją +30)

infobus
23.07.2024 19:01
0 Komentarzy

22 lipca Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych z opcją na 30 kolejnych. O sposobach finansowania zakupu elektrobusów pisaliśmy w InfoBusie tutaj.

Wybór padł na jedynego oferenta – firmę Solaris. Autobusy z zamówienia podstawowego muszą być dostarczone w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Z kolei pojazdy w ramach opcji będą dostarczone w terminie 12 miesięcy od momentu skorzystania z opcji.

Spis treści:

  1. Jak punktował wykonawców MZK Toruń w przetargu na autobusy elektryczne?
  2. Kto wygrał w przetargu na autobusy elektryczne dla MZK Toruń?
  3. Jakie są wymagania techniczne dla nowych autobusów elektrycznych dla MZK Toruń?

Oczekiwania MZK Toruń

Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (70%), parametrów techniczno-eksploatacyjnych (30%).

W przypadku parametrów techniczno-eksploatacyjnych, MZK premiuje następujące rozwiązania:

  • autobusy wyposażone w przetwornice wysokiego napięcia wykonane w technologii SiC – 5 pkt,
  • szyba przednia dzielona w osi pionowej i osobna szyba tablicy systemu informacji pasażerskiej – 5 pkt,
  • oś przednia – belka sztywna, wyposażona w stabilizator toru jazdy – 5 pkt,
  • spełnienie wymogu homologacji w zakresie wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich – 5 pkt,
  • silnik umieszczony „centralnie” – 10 pkt,
  • urządzenie grzewcze zasilane energią elektryczną i olejem napędowym lub urządzenie grzewcze zasilane tylko energią elektryczną – 5 pkt,
  • pojemność pasażerska – 75 pasażerów i więcej – 5 pkt,
  • łączna moc szczytowa silnika/silników – 180 kW i więcej – 10 pkt,
  • wysokość całkowita do 3,2 m – 10 pkt.

Solaris wygrywa

MZK Toruń eksploatuje już autobusy elektryczne marki Solaris. I wszystko wskazywało na to, że z dużym prawdopodobieństwem przyjadą kolejne. Producent z Bolechowa mógł liczyć na przewagę nad konkurencją dzięki zastosowaniu technologii SiC, szybie dzielonej w pionie, czy też belce sztywnej oraz zastosowaniu silnika umieszczonego centralnie. Nasze przewidywania sprawdziły się.

19 marca tylko Solaris złożył swoją ofertę dla MZK Toruń:

  • w wersji podstawowej na sumę 31.488.000,00 PLN brutto / 25.600.000 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za Urbino 12 electric na poziomie 2.560.000 PLN netto;
  • w wersji rozszerzonej na sumę 125.952.000,00 PLN brutto / 102.400.000 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za Urbino 12 electric na poziomie 2.560.000 PLN netto.

Z kolei kwota przeznaczona na sfinansowanie podstawy tego zamówienia (10 sztuk) wyniosła 29.520.000 PLN brutto / 24.000.000 PLN netto, co daje w podstawowym zamówieniu koszt jednego elektrobusu na poziomie 2.400.000 PLN netto. Jak widać propozycja Solarisa znalazła się ponad toruńskim budżetem i to o prawie 2 mln zł brutto. 22 lipca MZK poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty. Propozycja Solarisa została więc ostatecznie zaakceptowana. Producent zdobył łącznie 98,5 pkt.

MZK Toruń potwierdza ofertę Solarisa. Na 10 Urbino 12 electric (z opcją +30)

Specyfikacja techniczna

Autobusy dla MZK mają mieć długość od 11,5 do 12,2 m i wysokość do 3,5 m. Oferowane konstrukcje powinny być pojazdami z całkowicie niską podłogą, bez stopni pośrednich wewnątrz i w drzwiach, o wysokości podłogi maksymalnie 340 mm od podłoża. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2, otwieranych do wewnątrz. Autobusy będą napędzane silnikiem elektrycznym umieszczonym centralnie lub silnikami elektrycznymi umieszczonymi w osi napędowej o sumarycznej mocy znamionowej min. 150 kW. Zastosowany silnik lub silniki elektryczne mogą również pełnić funkcję generatora energii elektrycznej (rekuperacja). Magazyn energii elektrycznej musi być zabudowany w oparciu o akumulatory lub superkondensatory lub też inne urządzenia, zdolne do magazynowania energii elektrycznej i współpracy z systemem zarządzania energią napędu służące do magazynowania energii elektrycznej. Ładowanie baterii ma odbywać się poprzez wtyczkę plug-in oraz pantografem.

W przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia pasażerskie o ergonomicznym kształcie z tworzywa sztucznego, gładkiego, atestowane z uchwytami dla pasażerów, z wkładkami tapicerowanymi tkaniną o runie minimum 80 % wełny, z możliwością ich montażu i demontażu. Siedzenia mają być odporne na ścieranie, zabrudzenia, łatwe do czyszczenia. Przestrzeń pasażerska jak i kabina kierowcy mają być klimatyzowane. Pasażerowie będą mogli naładować urządzenia mobilne dzięki gniazdom USB zamocowanym do poręczy. Z kolei kabina kierowcy ma być wydzielona i w pełni oddzielona od przestrzeni pasażerskiej. Wymagana jest kabina kierowcy w pełni zamknięta, w której pierwsza połówka pierwszych drzwi służy tylko do wejścia do kabiny kierowcy i nie jest przeznaczona dla pasażerów.

Informacja dla pasażerów to przede wszystkim trzy diodowe lub klapkowe tablice zewnętrzne. W przypadku tablic klapkowych każdy płatek ma być podświetlany indywidualną diodą, zaś przy zastosowaniu tablic diodowych – mają to być diody koloru białego jaskrawego lub bursztynowego. Wewnątrz ma być panel LCD oparty na monitorze o przekątnej minimum 22 cale, kompatybilny z komputerem pokładowym, zapewniający możliwość pokazania w sposób czytelny aktualnie realizowanego przebiegu trasy.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://mzk-torun.ezamawiajacy.pl/pn/mzk-torun/demand/notice/public/120157/details

Komentarze