Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MSWiA zamawia krwiobus, ale jako kontener. Czy autokarowi krwiopijcy podzielą los więźniarek?

infobus
02.04.2025 08:01
0 Komentarzy

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przetarg na dostawę mobilnego punktu poboru krwi na bazie zabudowy kontenerowej.

Do tej pory takie konstrukcje bazowały na wyskopokładowych autobusach, a teraz mamy wyłom. Czy to początek nowego, ekonomicznego trendu, który wcześniej „pochłonął” cytobusy czy dentobusy? Zobaczymy. Oby nie. O ostatnim zamówieniu na krwiobusy pisaliśmy już w TransInfo tutaj.

    Rozkład jazdy:

    1. Jakie kryteria oceny ofert przyjęto w przetargu ogłoszonym przez MZK Kędzierzyn-Koźle na zakup dwóch elektrobusów?
    2. Jakie warunki techniczne muszą spełniać oferowane autobusy elektryczne?
    3. Co może sugerować, że zamówienie ponownie trafi do Solarisa?
    Przetarg MSWiA na mobilny punkt poboru krwi bez autobusu / fot. Zeszuta

    Zabudowa kontenerowa

    Warszawskie zamówienie, ogłoszone przez CentrUM Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA, dotyczy dostawy jednego mobilnego punktu poboru krwi, opartego nie – jak dotąd – na autobusie turystycznym, ale na pojeździe z zabudową kontenerową, co przypomina kierunek, jaki wcześniej obrała Służba Więziennictwa przy zabudowach więźniarek.

    Oto poprawiona wersja tego fragmentu:

    Na pewno decydujący wpływ na taką decyzję może mieć budżet – autokarowa zabudowa na ambulans do poboru krwi to koszt przekraczający 3 mln zł. Kontener z pewnością będzie tańszy – pytanie tylko, o ile? Dlatego będziemy śledzić ten przetarg dalej.

    Przetarg MSWiA na mobilny punkt poboru krwi bez autobusu
    Przetarg MSWiA na mobilny punkt poboru krwi bez autobusu

    Mobilny punkt ma mieć długość do 8 metrów, a kontener zabudowany na ramowym podwoziu ma być w pełni funkcjonalną jednostką medyczną z trzema strefami: rejestracyjno-analityczną, lekarską i pobierania krwi. Wnętrze zostanie wyposażone m.in. w fotele do poboru krwi z elektryczną regulacją, dystrybutor wody, strefę IT z routerem 5G, szafki i system zasilania 230V/12V. Całość ma być przygotowana zgodnie z wytycznymi technicznymi CKiK MSWiA – od wymagań względem układu elektrycznego po kolorystykę wnętrza i zewnętrzne oświetlenie LED.

    Wymagany jest silnik wysokoprężny o mocy minimum 140 kW, automatyczna skrzynia biegów (min. 9 przełożeń), pneumatyczne zawieszenie tylnej osi i pełny zestaw asystentów bezpieczeństwa (martwe pole, wspomaganie koncentracji, ESP, ABS, tempomat itd.). Wnętrze musi być klimatyzowane i ogrzewane niezależnie od pracy silnika, co zapewni komfort działania podczas przystanków.

    Zamawiający wymaga również, by wykonawca posiadał doświadczenie w realizacji co najmniej dwóch dostaw pojazdów kontenerowych lub autobusowych o wartości nie mniejszej niż 500.000 PLN brutto każda w ciągu ostatnich trzech lat.

    Dostawa ma zostać zrealizowana między 1 czerwca a 31 października 2025 r. Całość nie jest współfinansowana z funduszy UE. Oferty muszą zostać złożone wyłącznie drogą elektroniczną i podpisane kwalifikowanym podpisem.

    Podstawą oceny ofert będą kryteria:
    ✅ cena – 60%
    ✅ termin realizacji – 40%

    Na oferty zamawiający czeka do 30 kwietnia 2025 r., godz. 10:00, a pełna dokumentacja dostępna jest na stronie: https://ckikmswia.ezamawiajacy.pl/pn/ckikmswia/demand/notice/public/161476/details

    Przetarg MSWiA na mobilny punkt poboru krwi bez autobusu / fot. Zeszuta
    Przetarg MSWiA na mobilny punkt poboru krwi bez autobusu / fot. Lamar

    Komentarze