Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Wrocław odstąpi część linii

infobus
13.12.2013 21:12
0 Komentarzy
Podczas gdy w innych polskich miastach trwa ostra rywalizacja między miejskimi spółkami komunikacyjny a prywatnymi przewoźnikami o udział w transportowym rynku, we Wrocławiu MPK chce dobrowolnie oddać pakiet linii.–„Chcemy zlecić podwykonawcy część naszej pracy dla około 60 autobusów. Dzięki temu w krótkim czasie uda nam się znacząco odmłodzić tabor. Stare, ponad 15-letnie pojazdy to mniejszy komfort dla pasażerów, a dla spółki duże koszty eksploatacji i większa awaryjność”–wyjaśnia Władysław Smyk, prezes wrocławskiego MPK.Zmiany dotyczą też pracowników MPK. Wielu obawia się zwolnień, ale wrocławski przewoźnik uspokaja, że ci pracownicy, którzy teraz są zatrudnieni przy ul. Grabiszyńskiej, znajdą pracę na ul. Obornickiej. –„Wraz z przeprowadzką części taboru na nowy obiekt, chcemy usprawnić naszą pracę w zapleczu technicznym. Do tego potrzebna nam będzie większa obsada zajezdni przy ul. Obornickiej. Chcemy pracować w systemie trzyzmianowym, a nie jak dotychczas na dwie dzienne zmiany i w trybie dyżurowym. Nocą, kiedy ruch w mieście jest mniejszy, więcej autobusów może przechodzić niezbędne naprawy i serwis –mówi Władysław Smyk.- Nie chcemy zwolnień. Część pracowników naturalnie odejdzie na emerytury, a Ci zatrudnieni na umowy czasowe, mogą znaleźć pracę u podwykonawcy”–podkreśla prezes MPK.
Tabor MPK Wrocław
MPK Wrocław planuje ogłosić przetarg na podwykonawcę w I połowie przyszłego roku, a nowy przewoźnik powinien pojawić się w 2015 roku. W postępowaniu przetargowym na pewno będzie określony standard wyposażenia i wiek autobusów, które będą mogły wyjechać na linie. Zwycięzca będzie musiał spełniać wszystkie warunki. Umowa zostanie podpisana na 10 lat. Na tym etapie nie wiadomo jeszcze obsługę których linii MPK zleci na zewnątrz.We Wrocławiu w tej chwili linie autobusowe obsługują trzy firmy. Poza MPK na wybranych trasach jeździ jeszcze Sevibus i DLA. Cały ten zabieg ma przybliżyć Wrocław do mocno zarysowanego celu: 110 nowych autobusów w ciągu dwóch lat. W ramach dzierżawy linii nowy prywatny przewoźnik zagwarantuje 60 szt. Resztę ma przynieść pierwszy przetarg MPK na dzierżawę taboru, dzięki której spółka jeszcze w drugiej połowie 2014 roku zyska co najmniej 45 nowych pojazdów, w tym 35 szt. solo i 10 szt. przegubowych. Przy czym przetarg przewiduje również opcję ewentualnego zwiększenia zamówienia o kolejne 12 sztuk autobusów krótkich i 8 długich. To daje razem 60 szt. W dalszej kolejności miejski przewoźnik planuje wyprowadzkę z zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. W związku z tym lada moment ogłosi przetarg na rozbudowę obiektu przy ul. Obornickiej. W nowej, rozbudowanej i zmodernizowanej zajezdni będzie stacjonować nie więcej niż 290 autobusów. Obecnie tabor MPK to ponad 340 autobusów.

Komentarze