Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Wrocław chce zelektryfikować dwie następne linie. Z Dworca PKP na lotnisko

infobus
24.04.2024 17:02
0 Komentarzy

24 kwietnia MPK Wrocław zorganizowało konferencję prasową, na której m.in. przekazano, gdzie będą operować nowe autobusy elektryczne – zakupione z dofinansowaniem z II edycji programu „Zielony Transport Publiczny”.

Oprócz modernizacji tramwajów, MPK Wrocław planuje również inwestycje w nowy tabor autobusowy, z naciskiem na pojazdy niskoemisyjne. Uruchomiony został przetarg na zakup kolejnych 21 autobusów elektrycznych (9 sztuk w podstawie i 12 sztuk w opcji), o którym już wcześniej pisaliśmy w InfoBusie

dwie linie

Otwarcie ofert już 27 maja. Planowo chodzi o kupno 21 autobusów, w tym 9 autobusów przegubowych i 12 jednoczłonowych, mogących pokonywać dziennie do 300 km, na bateriach ładowanych w zajezdniach i podczas postoju.

-„Zakup ten możliwy będzie dzięki dotacji z III edycji programu Zielony Transport Publiczny. Wniosek MPK o dofinansowanie został już bardzo dobrze oceniony pod kątem formalnym i merytorycznym – zaznaczył prezes MPK Witold Woźny – obecnie czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie oceny finansowej. Środki do dyspozycji NFOŚiGW pochodzić będą z funduszy unijnych w ramach KPO.

Celem prowadzonych przez MPK Wrocław działań jest elektryfikacja dwóch kolejnych linii autobusowych, tj. linii 106 i 129, prowadzących, odpowiednio z Dworca Głównego i ul. Poświęckiej na wrocławskie lotnisko. Obecnie autobusy elektryczne eCitaro – nowoczesne, klimatyzowane, komfortowe, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – obsługują linię K, pierwszą prawdziwie zieloną, niskoemisyjną linię autobusową. Rozbudowywana będzie także infrastruktura – mowa o mobilnej ładowarce do szybkiego ładowania elektrobusów na zajezdni oraz dwóch stacjach ładowania na terenie Portu Lotniczego.

W maju rozpoczną się także pogłębione testy autobusu elektrycznego o wydłużonym czasie pracy baterii, umożliwiającym pokonanie na jednym ładowaniu nawet 400 km. Do września MPK Wrocław prowadzić będzie także testy różnych modeli autobusów z napędem wodorowym, tak by w przyszłości i one zasiliły wrocławski tabor.

MPK Wrocław i  dalsza elektryfikacja floty autobusowej.
MPK Wrocław i dalsza elektryfikacja floty autobusowej.

ruszają testy

Inwestycje w modernizację tramwajów Skoda 19T oraz zakup nowego taboru autobusowego są kluczowymi krokami w dążeniu miejskiego przewoźnika do zapewnienia wysokiej jakości usług transportowych dla mieszkańców.

Modernizacja obecnej floty oraz inwestycje w pojazdy niskoemisyjne odzwierciedlają  także zaangażowanie miasta we wspieranie zrównoważonej mobilności i ochrony środowiska.

MPK Wrocław podkreśla, jak ważne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy są ogłoszone przetargi oraz prowadzone testy nowego taboru. Od ich wyniku zależeć będzie najbliższa przyszłość i kierunki rozwoju wrocławskiej komunikacji publicznej.

MPK Wrocław ogłasza dwa przetargi dot. modernizacji tramwajów Skoda 19T oraz dalszej elektryfikacji floty autobusowej.
MPK Wrocław ogłasza dwa przetargi dot. modernizacji tramwajów Skoda 19T oraz dalszej elektryfikacji floty autobusowej.

Komentarze