Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mercus chce dostarczyć lubelskiej Straży Pożarnej cztery autobusy

infobus
18.08.2023 15:07
0 Komentarzy

17 sierpnia Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie otworzyła oferty w przetargu na dostawę czterech autobusów do przewozu osób i dwóch  samochodów gaśniczych – ciągników siodłowych.

Nas oczywiście interesuje tylko część autobusowa, gdzie strażacy otrzymali w każdym zadaniu po jednej ofercie od tej samej firmy – Mercus PSQ. Godnym uwagi jest fakt, że zakup autobusów jest realizowany w ramach projektu pod nazwą: „Wsparcie systemu ratowniczo gaśniczego” finansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Cztery CZĘŚCI AUTOBUSOWE

Zamawiający podzielił przetarg na sześć części, z czego cztery dotyczą autobusów:

  • część 1 – dostawa jednego autobusu do przewozu osób (liczba miejsc min. 30) dla KW PSP Gdańsk;
  • część 2 – dostawa jednego autobusu do przewozu osób (liczba miejsc min. 30) dla KW PSP Lublin;
  • część 3 – dostawa jednego autobusu do przewozu osób (liczba miejsc min. 30) dla KW PSP Rzeszów,
  • część 4 – dostawa jednego autobusu do przewozu osób (liczba miejsc min. 30) dla KW PSP Warszawa.

Ważnym aspektem jest fakt, że dla wszystkich części zamówienia obowiązuje jeden termin dostawy autobusów – tj. 3 miesiące od dnia zawarcia umowy na realizację danej części zamówienia, przy czym nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2023 r.

17 sierpnia Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie otworzyła oferty w przetargu na dostawę czterech autobusów
fot. PSP

STRAŻACKIE wymagania

Pojazdy zamawiane przez straż pożarną mają posiadać te same parametry w każdej części zamówienia. Mają być to konstrukcje o długości do 12,2 m i wysokości max. 3,87 m. Pojazdy muszą posiadać na przedniej części dachu dwa sygnały świetlne uprzywilejowane z bezbarwnym kloszem (przeźroczyste) świecące na niebiesko montowane na magnes lub wpinane w gniazdo gwarantujące szybki i łatwy montaż/demontaż wykonane w technologii LED. Do tego konieczne są urządzenia dźwiękowe (min. 3 modulowane tony zmieniane przyciskiem sygnału przy kierownicy) wyposażone w funkcję megafonu. Jednostką napędową autobusów ma być silnik spełniający wymagania czystości spalin według normy min. Euro 6 i mocy nie mniejszej niż 340 kM.

Wewnątrz autobusów znajdą się gniazda USB z funkcją do ładowania np. telefonu komórkowego dla pasażerów i kierowcy. Pasażerowie pojadą na siedzeniach typu turystycznego – wysokich, z odchylanym oparciem, rozsuwanych na boki, wyposażonych w podłokietniki od strony przejścia. Przy wszystkich siedzeniach mają znaleźć się podnóżki, stoliki i siatki oraz pasy bezpieczeństwa.

Kończąc opis zamawianych pojazdów wart podkreślić, że pojazdy będą również wyposażone w pokładowy system audio-video przystosowany do montażu w autobusach, składający się m.in. z odtwarzacza DVD z możliwością podłączenia USB z dwoma monitorami LCD – minimum 19 cali. Do wyposażenia dodatkowego należeć ma w szczególności lodówka i podgrzewacz wody (min. na 15 l) – schowane w szafce.

17 sierpnia Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie otworzyła oferty w przetargu na dostawę czterech autobusów
17 sierpnia Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie otworzyła oferty w przetargu na dostawę czterech autobusów

tylko Mercus

17 sierpnia do autobusowych zadań przystąpiła tylko firma Mercus PSQ, która zaproponowała we wszystkich częściach tą samą kwotę za pojazd – 2.189.400,00 PLN brutto. Wydaje się, że w tej cenie firma z Warszawy mogła zaproponować autokar MAN, z którym ostatnie bardzo dobrze współpracuje.

Natomiast problemem może być budżet zamawiającego, który na jeden autobus wynosi 1.830.000,00  PLN brutto. Zobaczymy, co na to powie skarbnik.

Podsumowując – teoretycznie teraz komisja przetargowa wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie dwóch kryteriów:

  • cena (60%),
  • okres gwarancji powyżej 24 miesięcy (40%)

Na koniec link do strażackiego zamówienia: https://przetargi.lubelskie.straz.gov.pl/#/offer/235367a9-d8cb-4aa7-9bc0-b9864528ceeb

Komentarze