Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kortrijk 2013: Nowości spod znaku Eberspächer Sütrak

infobus
09.12.2013 17:59
0 Komentarzy

W transporcie publicznym w przyszłości kluczową rolę odgrywać będą koncepcje oparte na napędzie elektrycznym. Istotną kwestią umożliwiającą rozwój w tym kierunku jest zoptymalizowanie wydajności energetycznej komponentów składających się na wyposażenie pojazdów. Na targach Busworld 2013 w Kortrijk specjaliści z Eberspächer Sütrak zaprezentowali przełomowy system klimatyzacyjny AC 136 AE, przeznaczony do stosowania w trolejbusach i autobusach elektrycznych. Oprócz tego pokazano nowe generacje systemów klimatyzacyjnych AC 420 G2 dla minibusów i AC 515 G2 dla midibusów. Specjalnie dla autobusów elektrycznych Eberspächer Sütrak opracował montowany na dachu pojazdu klimatyzator AC 136 AE, wykorzystywany już obecnie w nowych trolejbusach w ramach pilotażowego programu w Genewie. W Kortrijk producent zaprezentował odmianę ze zintegrowaną pompą ogrzewania –system łączący efektywne chłodzenie i ogrzewanie wnętrza pojazdu. Jak wyjaśnia Eberhard Wolters, główny dyrektor Eberspächer Sütrak, latem autobusy elektryczne są chłodzone za pomocą elektrycznie sterowanego systemu klimatyzacji, jednak zimą brakuje efektywnego i wystarczająco silnego ogrzewania, ponieważ nie jest dostępne wykorzystywane do dogrzewania wnętrza w klasycznych autobusach ciepło będące efektem ubocznym pracy silnika spalinowego. Rozwiązaniem tego problemu jest zintegrowany system kontroli temperatury AC 136 AE.

System klimatyzacyjny AC 136 AE ze zintegrowaną pompą ogrzewania przeznaczony do autobusów elektrycznych i trolejbusówUproszczony schemat ogrzewania i chłodzenia w odwracalnym obiegu w systemie kontroli temperatury AC 136 AE ze zintegrowaną pompą ogrzewania
Innowacyjny system klimatyzacyjny ze zintegrowaną pompą ogrzewania zastosowano po raz pierwszy w autobusie elektrycznym produkcji belgijskiej marki Van Hool. W zależności od ustawienia i zewnętrznej temperatury, pompa ogrzewania systemu AC 136 AE albo chłodzi, albo ogrzewa przedział pasażerski pojazdu. Technologia jest oparta na odwracalnym obiegu chłodzenia, do którego przystosowane są wszystkie elementy systemu. W programie chłodzenia ciepło z powietrza z wnętrza pojazdu jest pochłaniane przez czynnik chłodniczy w parowniku. Po sprężeniu ocieplony czynnik chłodniczy jest tłoczony do skraplacza na zewnątrz, gdzie ciepło zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, a czynnik chłodniczy skrapla się i dostaje się do zaworu rozprężnego, skąd po obniżeniu temperatury i ciśnienia wraca ponownie na parownik, zamykając cykl. W programie ogrzewania system działa w kierunku przeciwnym, np. parownik działa jako skraplacz. W związku z tym ciepło zostaje rozproszone do wnętrza pojazdu przez parownik (działający w programie ogrzewania w roli skraplacza). Czynnik chłodniczy jest następnie przepuszczany do zaworu rozprężnego, gdzie paruje w skraplaczu (funkcjonującym jako parownik), pochłaniając ciepło z zimnego powietrza zewnętrznego. Jest to możliwe, ponieważ czynnik chłodniczy ma niższe ciśnienie i temperaturę od powietrza w otoczeniu. Po kompresji, ciepło z czynnikiem chłodniczym jest rozpraszane do pojazdu poprzez skraplacz, zamykając cykl. Jak twierdzi Eberhard Wolters, największą zaletą systemu AC 136 AE jest jego wybitna wydajność. Według niego w porównaniu z klasycznymi dodatkowymi grzejnikami, AC 136 AE przy wykorzystaniu tego samego nakładu energii generuje aż trzy razy więcej ciepła. Co więcej, dwufunkcyjny system kontroli temperatury zajmuje tyle samo miejsca co zwykły klimatyzator, dzięki czemu nie jest konieczne wprowadzenie dodatkowych elementów do zabudowy na dachu autobusu.
System klimatyzacyjny AC 420 G2 przeznaczony do minibusówSystem klimatyzacyjny AC 515 G2 przeznaczony do midibusów
Oprócz tego Eberspächer Sütrak zaprezentował także zoptymalizowane systemy klimatyzacyjne przeznaczone do małych i średnich autobusów. Aż do 13 kW mocy chłodzenia, 15% niższy ciężar i zmniejszoną długość zabudowy oferuje nowy system AC 420 G2 dla minibusów. Dzięki zastosowaniu tylko jednego skraplacza i zoptymalizowaniu układu obiegu, bez względu na wymaganą moc, cały klimatyzator nie przekroczy masy 48 kilogramów. System, doskonale przystosowany do upalnych regionów, może być zamontowany szybciej i łatwiej niż dotychczas dzięki standardowym wymiarom i specyfikacji połączeń, a dzięki ułatwieniu dostępu do podzespołów znacznie ułatwiono jego konserwację. Specjalnie dla autobusów z segmentu midi zaprojektowano natomiast system klimatyzacyjny AC 515 G2. Bez większych zmian w obudowie i przy wykorzystaniu standardowych komponentów obniżono masę klimatyzatora, zaś dzięki zastosowaniu bezszczotkowej dmuchawy zapewniono praktycznie bezobsługową pracę urządzenia.

Komentarze