Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kijów nie kupuje już marki MAZ i stawia na tureckie autobusy z europejskim wsparciem

infobus
14.12.2024 19:06
0 Komentarzy

W 2025 roku Kijów wzbogaci się o 85 nowych autobusów Anadolu Isuzu, które trafią do miasta dzięki środkom pożyczkowym z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

To ważny krok w kierunku modernizacji transportu publicznego na Ukrainie, szczególnie w obliczu strat spowodowanych rosyjskimi atakami, które zniszczyły setki pojazdów komunikacji miejskiej.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie miasto na Ukrainie otrzyma 85 nowych autobusów Anadolu Isuzu dzięki środkom z Europejskiego Banku Inwestycyjnego?
  2. Jakie inne ukraińskie miasta skorzystają z dofinansowania EBI na modernizację transportu publicznego?
  3. Jakie były straty ukraińskiej floty transportu publicznego spowodowane rosyjskimi atakami?
Kijów nie kupuje już marki MAZ i stawia na tureckie autobusy z europejskim wsparciem
Kijów nie kupuje już marki MAZ i stawia na tureckie autobusy z europejskim wsparciem / fot. Kyivpastrans

85 autobusów dla Kijowa

Ministerstwo Rozwoju Społecznego i Terytorialnego Ukrainy, w ramach projektu „Miejski Transport Publiczny Ukrainy”, zawarło kluczowe umowy z EBI na finansowanie nowego taboru dla ukraińskich miast. Wiceminister Serhij Derkach poinformował, że pozyskane środki pozwolą na dostawy nowoczesnych autobusów, tramwajów i trolejbusów, które sukcesywnie trafiają do Kijowa, Odessy, Iwano-Frankiwska, Lwowa i innych miast.

W tym roku udało się pozyskać transzę w wysokości 17,3 mln euro, co umożliwiło finansowanie kontraktów dla Kijowa, Odessy i Sum. Kolejna transza, wynosząca 16,5 mln euro, zostanie przeznaczona na zakupy w Kijowie, Odessie, Iwano-Frankiwsku i Mikołajowie.

Jednym z kluczowych elementów programu jest dostawa 85 nowych autobusów z Turcji dla stolicy Ukrainy. Umowa została podpisana przez KP „Kyivpastrans”, a zaliczki na realizację zamówienia są już w trakcie płatności. Pojazdy Isuzu Citiport dotrą do Kijowa w 2025 roku, co przyczyni się do poprawy jakości transportu publicznego w mieście.

Dodajmy, że przed wybuchem wojny w 2022 roku Kijów aktywnie modernizował swoją flotę autobusową, nabywając pojazdy od różnych producentów, w tym od białoruskiej firmy MAZ (Mińska Fabryka Samochodów). W 2017 roku, dzięki kredytowi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, miasto zakupiło 70 nowych autobusów MAZ 203. W kolejnych latach kontynuowano współpracę z MAZ – aż do lutego 2022 roku, kiedy definitywnie jej zaprzestano.

Oprócz autobusów MAZ, Kijów inwestował również w pojazdy od innych producentów, takich jak ukraińska firma Bogdan czy turecka Otokar. W 2019 roku miasto zakupiło 10 nowoczesnych autobusów Otokar Kent C, które zostały wprowadzone na trasy miejskie, oferując pasażerom wyższy komfort podróży.

Kijów nie kupuje już marki MAZ i stawia na tureckie autobusy z europejskim wsparciem
Kijów nie kupuje już marki MAZ i stawia na tureckie autobusy z europejskim wsparciem / fot. Kyivpastrans

W innych miastach

Oprócz autobusów dla Kijowa realizowane są również zamówienia na transport publiczny w innych miastach:

  • Lwów otrzymał już wszystkie 10 zamówionych tramwajów od krajowego producenta ElectronMash.
  • Odessa otrzymała 8 nowych tramwajów od firmy „Tatra-Jug”. Proces płatności za pojazdy jest obecnie finalizowany.
  • Mikołajów podpisał kontrakt na dostawę 26 autobusów marki Anadolu Isuzu, które dotrą w 2025 roku.
  • Iwano-Frankiwsk otrzyma 9 nowych trolejbusów od ElectronMash.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju Społecznego i Terytorialnego Ukraina w wyniku rosyjskich ataków straciła ponad 500 autobusów, 195 tramwajów i 155 trolejbusów. Dzięki wsparciu międzynarodowych partnerów, takich jak EBI, możliwa jest stopniowa odbudowa floty transportu publicznego oraz modernizacja infrastruktury.

Komentarze