Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Chiński pojedynek w Mińsku Maz. na dwa elektrobusy. Trzy oferty i premiera Alfa Bus w Polsce

infobus
28.03.2025 17:56
0 Komentarzy

28 marca 2025 r. Miasto Mińsk Mazowiecki dokonało otwarcia ofert w przetargu na dostawę dwóch elektrycznych autobusów miejskich wraz z infrastrukturą ładowania.

To kolejny przetarg w Polsce zdominowany przez chińskie marki, które pochylają sie nad każdym przetargiem, gdzie mogą złożyć swoje propozycje. Dodajmy, że to postępowanie prowadzone jest w ramach projektu współfinansowanego z unijnych środków w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. O tym zamówieniu pisaliśmy już wcześniej w TransIno.pl

Rozkład jazdy:

  1. Jakie parametry techniczne muszą spełniać autobusy elektryczne zamawiane przez Mińsk Mazowiecki?
  2. Która oferta mieści się w budżecie zamawiającego i jaka jest jej wartość?
  3. Jakie kryteria będą decydować o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na elektrobusy?
Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus
Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus

Dwa elektrobusy

Zamówienie dotyczy zakupu dwóch autobusów elektrycznych klasy MAXI o długości od 11,5 do 12,3 m, które będą obsługiwać komunikację miejską w Mińsku Mazowieckim. Pojazdy mają być niskopodłogowe, wyposażone w trzy pary drzwi w układzie 2-2-2 oraz silnik centralny o mocy co najmniej 240 kW. Zasięg ma wynosić minimum 320 km w każdych warunkach eksploatacyjnych. Autobusy będą ładowane z wykorzystaniem dwóch złącz typu CCS2. Przetarg obejmuje również budowę infrastruktury ładowania.

W przetargu wpłynęły trzy oferty.:

  • Najniższą cenę zaproponowała firma Veramo S.A. z Elbląga – diler chińskiej marki Alfa Bus w Polsce- oferując dostawę za 4.801.920 PLN brutto, co daje 3.904.000 PLN netto, a więc 1.952.000 PLN netto za jeden autobus ECity 12.
  • Kolejną propozycję złożyło konsorcjum firm EV Motors Sp. z o.o. (Polska) i Busnex UAB (Litwa) – czyli przedstawiciel chińskiej marki King Long – oferując 5.350.500 PLN brutto, czyli 4.349.186 PLN netto, co przekłada się na 2.174.593 PLN netto za sztukę King Long PEV 12.
  • Trzecią, najdroższą ofertę złożyła firma Creobus Sp. z o.o. z Redzikowa – diler chińskiej marki Zonson – proponując cenę 6.519.000 PLN brutto, czyli 5.299.186 PLN netto, a więc 2.649.593 PLN netto za pojazd Zonson Granton City Joy 12.

Z kolei kwota przewidziana na realizację zamówienia wynosi 5.289.000 PLN brutto, czyli 4.298.374 PLN netto. Oznacza to, że tylko oferta Veramo mieści się w budżecie, natomiast propozycja konsorcjum EV Motors + Busnex przekracza go o 61.500 PLN brutto, a oferta Creobus – aż o 1.230.000 PLN.

Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus
Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus

Czekamy na decyzję

Zamawiający przystępuje teraz do analizy formalnej i merytorycznej złożonych ofert. O wyborze wykonawcy zdecydują przyjęte w przetargu kryteria oceny:

✅ Cena – 60%
✅ Ocena techniczno-eksploatacyjna – 30%
✅ Okres gwarancji – 10%

W kryteriach technicznych punktowane będą m.in. lokalizacja magazynu energii (preferowane rozwiązania dachowe), zastosowanie ramy z profili stalowych zabezpieczonych metodą KTL, zasięg powyżej 400 km, niskie zużycie energii (poniżej 0,7 kWh/km), liczba miejsc siedzących powyżej 35, czy system przeciwpożarowy dla baterii.

Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus
Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus

Mińskie elektrobusy

Zamawiane elektrobusy mają być pojazdami klasy MAXI, o długości między 11,5 a 12,3 m, wysokości do 3,4 m i trzech parach drzwi. Wyposażone będą w centralny silnik o mocy min. 240 kW oraz magazyn energii umożliwiający zasięg min. 320 km. Wnętrze pojazdów zaprojektowano z myślą o komforcie pasażerów – siedzenia wandaloodporne z tapicerką, systemy informacji pasażerskiej LED i LCD, podwójne ładowarki USB oraz klimatyzacja. Kabina kierowcy będzie wydzielona i wyposażona w oddzielne wejście.

Planowana dostawa autobusów powinna nastąpić w terminie określonym przez wykonawcę po podpisaniu umowy – zgodnie z wymaganiami SWZ, pojazdy mają zostać przekazane w ciągu kilku miesięcy od dnia zawarcia kontraktu.

Miasto Mińsk Mazowiecki czeka teraz na ocenę ofert i wybór najkorzystniejszej propozycji. Biorąc pod uwagę budżet oraz punktację za jakość, decydująca może okazać się nie tylko cena, ale także rozwiązania techniczne, jakie oferują producenci.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1060434

Kolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus
vKolejna chińska firma chce autobusowo podbić Polskę – Alfa Bus

Komentarze