Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Duże zainteresowanie podwarszawskimi „eLkami”. Zmiana SWZ

infobus
01.10.2021 14:00
0 Komentarzy
Trwa postępowanie przetargowe ZTM Warszawa, które ma wyłonić wykonawców do przewozu na liniach autobusowych funkcjonujących w ramach systemu komunikacji miejskiej łączącego obszar gmin podwarszawskich z Warszawą.

W toku przetargu do ZTM wpłynęła duża liczba pytań od wykonawców. Jak na nie spojrzał ZTM? Sprawdzamy.

DOBRO PASAŻERA

ZTM jest skłonny do zmiany SWZ, jeśli zmiany specyfikacji proponowane przez potencjalnych oferentów są korzystne dla pasażerów. W przeciwnym razie organizator przewozów jest nieugięty. Tak jest np. w powtarzających się pytaniach o wiek autobusów. Zamawiający nie dopuścił pojazdów wyprodukowanych w roku 2013 czy też 2014.

Z drugiej strony jeden z wykonawców zwrócił uwagę, że na rynku nie ma dostępnych autobusów wyprodukowanych w 2021 roku, a minimalny okres produkcji to około 5 miesięcy. W związku z tym, wykonawcy poprosili o wprowadzenie zmiany do SWZ – w przypadku zaproponowania autobusów nowych i wprowadzenia 6 miesięcznego okresu przejściowego na realizację przewozów autobusami spełniającymi wymagania ZTM z rocznika 2011 i silnikach spełniających normy ekologiczne co najmniej EURO 5.

W odpowiedzi na zadane pytania ZTM poinformował, że oceniając za korzystne dla pasażerów rozwiązanie w postaci wprowadzenia do ruchu jak największej liczby nowych autobusów, dokonał zmiany w SWZ.

PYTANIA O DŁUGOŚĆ I MARKĘ AUTOBUSÓW

Wśród pytań nie brakuje również tych, które dotyczą długości i marki oferowanych pojazdów. Wykonawcy chcieli, aby ZTM uznał za autobus klasy MAXI, pojazd o długości około 10,8 m. Na takie rozwiązanie zarząd nie przystał.

Ponadto, przewoźnicy zwracają uwagę na fakt, że obecnie występują trudności w dostępności nowych pojazdów. Toteż jeden z wykonawców zwrócił się z prośbą o możliwość zadeklarowania więcej niż jednej marki/typu pojazdu zgłaszanego do wykonywania usług w momencie składania ofert. Zamawiający, w odpowiedzi na ten wniosek wskazał, że w ofercie mogą być wskazane do realizacji usług różne marki pojazdów, jednakże pojazdy te muszą charakteryzować się tym samym rokiem produkcji, tą samą normą emisji spalin i takim samym wyposażeniem w zakresie klimatyzacji.

Dwa Przetargi Ztm Na Podwarszawskie Elki Fot. Wtp 0 4
Dwa Przetargi Ztm Na Podwarszawskie Elki Fot. Wtp 0 4 1

UKŁON W STRONĘ KIEROWCÓW

Jeden z przewoźników zwrócił uwagę na wymogi dotyczące ubioru kierowców. W tym przypadku ZTM określił ramy czasowe kiedy jest możliwe ubranie w koszulę z krótkim rękawem w kolorze błękitnym lub białym oraz koszulek polo w kolorze błękitnym lub białym. Zapisy SWZ przewidywały, że jest to możliwe od 1 maja do 30 września. Wykonawca podniósł, że w dobie intensywnych zmian klimatycznych określanie miesięcy, w których dopuszczane jest stosowanie innego, określonego typu umundurowania kierowcy może wiązać się ze znaczącym obniżeniem komfortu pracy takiego kierowcy.

Wobec tego wnioskodawca poprosił ZTM o dopuszczenie „krótkiego rękawa” przez cały rok. ZTM zgodził się na zmianę SWZ w podanym przez wykonawcę zakresie.

W związku z licznymi pytaniami wykonawców i zmianą zapisów SWZ, ZTM zmienił również termin otwarcia ofert na dzień 5 października.

Komentarze