Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do kogo trafi zamówienie na Diesle z Płocka? Analiza SWZ

infobus
27.12.2024 17:01
0 Komentarzy

Płock jest na zakupach nowych autobusów spalinowych. Zamówienie obejmuje autobusy kategorii MAXI i MEGA klasy I. Przetarg z tego powodu został podzielony na dwie części.

O jego ogłoszeniu pisaliśmy w InfoBusie wcześniej. Pora na analizę SWZ.

Spis treści:

  1. Jakie kryteria oceny ofert zastosowano w przetargu na autobusy spalinowe dla Płocka?
  2. Jakie wymagania techniczne muszą spełniać autobusy kategorii MAXI i MEGA?
  3. Dlaczego Solaris ma przewagę w tym przetargu?

Kryteria oceny ofert

Kryteria oceny ofert dla obu części przetargu to: cena (70%), parametry techniczne (30%). W przypadku tych drugich kryteriów, miasto premiuje następujące rozwiązania:

  • wyposażenie w układ EBS – 10 pkt,
  • powyżej 6 miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi – 10 pkt,
  • zawieszenie przednie – oś sztywna – 10 pkt.

Charakterystyka autobusów

Nowe autobusy mają charakteryzować się długością nadwozia od 11,5 do 12,5 m (MAXI) i od 17,5 do 18,75 m (MEGA). Diesle mają być wyposażone w silnik czterosuwowy, rzędowy, spełniający normę emisji spalin Euro 6, o mocy minimum 210 kW (MAXI) i 260 kW (MEGA). Wymiana pasażerów ma odbywać się przez troje (MAXI) i czworo (MEGA) drzwi otwieranych do wewnątrz w układzie 2-2-2 (MAXI) i 2-2-2-2 (MEGA).

Siedzenia dla pasażerów będą wyłożone tkaniną tapicerską z miękką wkładką na siedziskach i oparciu. Autobusy będą posiadały oddzielone od przedziału pasażerskiego stanowisko kierowcy. Kabina kierowcy będzie typu zamkniętego, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi, sterowanych osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne (na wysokości przedniej szyby). Wejście do kabiny ma być zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz. Drzwi w kabinie kierowcy muszą posiadać zamykane okienko i półkę do sprzedaży biletów.

Pojazdy powinny posiadać tablice zewnętrzne, elektroniczne duże, widoczne, estetyczne, kontrastowe (posiadające układ ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego), w kolorze białym. Z kolei wewnątrz autobusów znajdą się wyświetlacze w oknie pomiędzy pierwszymi, a drugimi drzwiami w miejscu nie utrudniającym odczytanie informacji przez pasażerów (tzw. koraliki) oraz wyświetlacz (a w autobusach MEGA – dwa wyświetlacze) umieszczone pod sufitem w osi podłużnej pojazdu.

Solaris z przewagą

Zamawiający wyróżnił tylko trzy kryteria oceny ofert, ale jedno z nich zdecydowanie wyznacza jego preferencje zakupowe. Chodzi o premię za zawieszenie przednie zależne (oś sztywną), gdzie można zdobyć aż 10 pkt, przy jednoczesnym braku punktów za zawieszenie niezależne. Z dużych graczy na rynku autobusowym jest jeden producent, który nadal posiada autobusy spalinowe z zawieszeniem zależnym (ale również i z niezależnym). Jest to Solaris. Konkurencja musiałaby nadrobić 10 punktową stratę w tym kryterium ceną i wydaje się to raczej niemożliwe. Zatem nie spodziewamy się więcej niż jednej oferty. Otwarcie ofert odbędzie się 10 stycznia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1021517

Komentarze