Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dla kogo nowa autobusowa Tarcza? Analiza PTC

infobus
26.01.2021 10:00
0 Komentarzy

21 stycznia Sejm przyjął kolejna „COVIDową” nowelizację, która zawiera kilka istotnych poprawek dotyczących transportu publicznego, a dokładniej – przewoźników autobusowych.

Informowaliśmy już o tej zianiu w InfoBusie TUTAJ, teraz przedstawiamy analizę nowego przepisu przeprowadzoną przez firmę Marcin Gromadzki – Public Transport Consulting.

Jak już pisaliśmy, opisywane wsparcie nie dotyczy komunikacji miejskiej. Wprawdzie stanowisko Senatu zmierzało do dopisania „komunikacji miejskiej” w noweli, to zdaniem PTC byłby to przepis martwy, gdyż komunikacja miejska nie otrzymuje refundacji ulg ustawowych ani dofinansowania z FRPA, nie byłoby więc punktu odniesienia. To oznacza, że cały czas czekam na stricte miejską Tarczę, bo pandemia tak szybko nie puści, a branża ta potrzebuje jak najszybszej pomocy.

Dla kogo ta pomoc?

Na mocy nowego artykułu 15zzzzl5, w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19, przewoźnicy wykonujący przewozy autobusowe oraz operatorzy przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, z wyłączeniem komunikacji miejskiej, otrzymują wsparcie finansowe za miesiące obowiązywania ograniczeń w przemieszczaniu się środkami publicznego transportu zbiorowego w zakresie liczby zajętych miejsc siedzących albo miejsc siedzących i stojących w stosunku do dokumentacji technicznej lub techniczno-ruchowej pojazdu, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r.

Wysokość tego wsparcia ustala się dla każdego z beneficjentów przez porównanie poniesionych kosztów i osiągniętych przychodów w przeliczeniu na pracę eksploatacyjną zrealizowaną za każdy miesiąc roku 2019 – w stosunku do poniesionych kosztów i osiągniętych przychodów w przeliczeniu na pracę eksploatacyjną zrealizowaną za ten sam miesiąc roku 2021.

-„Jest to bardzo duże uproszczenie w stosunku do pierwotnej wersji ustawy, gdyż dofinansowanie określa się podmiotowo dla każdego z przewoźników i operatorów, porównując koszty i przychody w przeliczeniu na 1 wozokilometr całości wykonywanych usług, a nie odrębnie dla poszczególnych linii. Na marginesie dodam, że byłoby idealnie, gdyby takie samo rozwiązanie przyjęto dla całych sieci linii zlecanych przez organizatora danemu operatorowi ze wsparciem z FRPA – to też ułatwiłoby wszystkim życie” – zauważa Marcin Gromadzki.

Przyznanie wsparcia obwarowano dwoma warunkami – jest ono należne beneficjentowi, w przypadku gdy:

1) z porównania, o którym mowa wyżej, wynikać będzie pogorszenie wyniku finansowego w odniesieniu do wozokilometra przewozu za objęty wsparciem miesiąc roku 2021

oraz

2) w miesiącu objętym wsparciem utrzymana została praca eksploatacyjna wyrażona w wozokilometrach na poziomie tego samego miesiąca roku 2019, a w przypadku obniżenia pracy eksploatacyjnej – kwota wsparcia ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Oznacza to, że wsparcie otrzymają tylko te przedsiębiorstwa, które świadczyć będą w 2021 r. usługi przewozowe – a największe ci przewoźnicy, którzy zachowają wymiar tych usług z 2019 r.

Ograniczeń nigdy dość

Kolejne ograniczenie dotyczy wysokości wsparcia, które nie może przekroczyć:

1) dla przewoźników – kwoty dopłaty do krajowych autobusowych przewozów pasażerskich, wynikającej z refundacji ulg ustawowych, rozliczonej za te same miesiące roku 2019, pomniejszonej o przekazane tym przewoźnikom dopłaty na finansowanie utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów za te miesiące;

2) dla operatorów – rekompensaty od organizatora, rozliczonej za te same miesiące roku 2019, pomniejszonej o przekazaną tym operatorom rekompensatę na finansowanie utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów za te miesiące.

Punkt 1 stanowi przysłowiową kropkę nad „i”, gdyż ogranicza przewoźnikom wysokość wsparcia do różnic w kwotach refundacji ulg – beneficjenci nie otrzymają więc wsparcia stanowiącego wyrównanie spadku z przychodów z biletów, a ten jest przecież bardzo duży.

-„Ustawa ta nie wprowadza żadnego mechanizmu finansowania spadku przychodów w 2020 r. – obejmie dopiero rok bieżący, gdyż ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. omówionych wyżej przepisów, które wchodzą w życie z mocą wsteczną – od dnia 1 stycznia 2021 r. – przebija się przez meandry najnowszego przepisu Marcin Gromadzki.

Pełną wersję opisywanej noweli można znaleźć TUTAJ

Komentarze