Dla bezpieczeństwa: blokada alkoholowa Dräger Interlock
W ostatnim czasie mamy coraz więcej informacji o pijanych kierowcach na naszych drogach.
W transporcie publicznym systematyczne eliminowanie zagrożeń stwarzanych przez prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu ma szczególne znaczenie. Zwiększa to bezpieczeństwo pracowników, pasażerów i innych użytkowników dróg. Przedstawiamy urządzeni, które już możemy spotkać w polskich autobusach – m.in. we flocie MZA Warszawa.
redukcja zagrożeń
Blokady alkoholowe, takie jak Dräger Interlock®, instalowane są w pojazdach w celu uniemożliwienia prowadzenia pod wpływem alkoholu. Po instalacji w pojeździe dowolnego typu urządzenie gwarantuje, iż kierowca będący pod wpływem alkoholu nie włączy się do ruchu drogowego. Blokada umożliwia także systematyczną redukcję zagrożeń ze strony powiązanych z alkoholem wypadków wózków widłowych, dźwigów czy innych pojazdów specjalistycznych.
Zastosowanie takich urządzeń w transporcie pasażerskim i towarowym zwiększa bezpieczeństwo w firmach i pomaga zapobiegać szkodom osobowym i majątkowym, jak również negatywnym wpływom na wizerunek firmy spowodowanym spożywaniem alkoholu. Urządzenie chroni także przed potencjalnym ryzykiem wynikającym z wpływu alkoholu resztkowego, co redukuje ryzyko szkód osobowych i majątkowych włącznie ze związanymi z nimi kosztami dla firmy. Szybka gotowość pomiarowa i niski pobór mocy Dräger Interlock® gwarantują brak wpływu na przebieg pracy. Stosowanie blokad alkoholowych wykazuje odpowiedzialność wobec pracowników, klientów i innych użytkowników dróg.
Blokady alkoholowe montowane są także w pojazdach flotowych oraz użytkowych i specjalnych. W wielu krajach, w tym i w Polsce, blokady alkoholowe używane są w charakterze środka prawnego, jako część tak zwanych “programów dla nietrzeźwych kierowców”. Gdy kierowca zostaje skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, sąd może nakazać instalację blokady alkoholowej zamiast zawieszenia prawa jazdy takiej osoby. Umożliwia to osobom złapanym na prowadzeniu pod wpływem alkoholu dalsze uczestnictwo w ruchu drogowym, jednak pod ścisłą kontrolą. Dla osób objętych takim programem szczególne znaczenie posiada niezawodność urządzenia i precyzja pomiarów. Zabezpieczenie danych przed manipulacjami i zarządzanie nimi również odgrywa kluczową rolę. Dräger Interlock® spełnia wszystkie z tych wymagań.
Zasada działania
Blokada alkoholowa gwarantuje bezpieczne włączenie się do ruchu drogowego po prostym pomiarze alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie zapobiega uruchomieniu pojazdu przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu. Dräger Interlock® niezawodnie zapobiega rozruchowi silnika po wykryciu alkoholu w stężeniu przekraczającym określoną wartość graniczną.
Blokada Interlock® składa się z dwóch części: ręcznej i jednostki sterującej. Próbka wydychanego powietrza analizowana jest w części ręcznej. Jednostka sterująca jedynie uwalnia rozrusznik pojazdu przy zaliczonym teście wydechu, pozwalając na uruchomienie silnika lub zapobiega jego uruchomieniu, gdy w wydychanym powietrzu zostanie wykryty alkohol. Zapewnia to niezawodną redukcję ryzyka ze strony wypadków powiązanych z alkoholem, jak również chroni przed ryzykami wynikającymi z wpływu alkoholu resztkowego*.
Dräger Interlock® charakteryzuje się ekstremalnie szybką gotowością do pracy. Przy temperaturach powyżej 0°C urządzenie jest natychmiast gotowe do użycia i działa sprawnie w zakresie temperaturowym pomiędzy -45°C i 85°C. Blokady alkoholowe Dräger są z powodzeniem używane na całym świecie od ponad dwóch dekad.
Pytania i odpowiedzi
Czym jest urządzenie Interlock®?
Jest to urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym, powietrzu z blokadą zapłonu w pojeździe. Składa się ono z urządzenia podstawowego i jednostki sterującej. Wymaga od kierowcy oddania próbki oddechu w celu przebadania pod kątem ewentualnego występowania w niej alkoholu, zanim uruchomiony zostanie pojazd. Głównym zastosowaniem urządzenia Interlock® jest ograniczenie możliwości prowadzenia pojazdów przez osoby o stężeniu alkoholu we krwi przekraczającym zadaną wartość graniczną. Interlock® daje się również zamontować tak, aby ograniczyć dostęp do maszyn czy określonych miejsc.
Czy trudno jest zamontować Interlock® w pojeździe
Nie. W większości pojazdów (w tym w samochodach z napędem hybrydowym), wykwalifikowany mechanik nie ma żadnych trudności, aby zamontować blokadę Interlock®.
Czy obsługa urządzenia jest skomplikowana?
Absolutnie nie. To pięć kroków, zajmujących łącznie kilkanaście sekund:
1. Włączenie zapłonu
2. Wezwanie do oddania próbki
3. Pomiar
4. Zaakceptowany wynik i odblokowanie rozrusznika
5 Uruchomienie silnika
Czy można ominąć blokadę Interlock®?
Blokady, które spełniają wymogi norm europejskich EN 50436-1 lub EN 50436-2, muszą posiadać specjalne zabezpieczenia przed ich ominięciem. Na przykład użycie balonów, pomp powietrza czy filtrów jest rozpoznawane przez Interlock® w ten sposób, że uniemożliwia uruchomienie silnika. Dodatkowo urządzenie można wyposażyć w kamerę wykonującą zdjęcia dokumentujące oddanie próbek oddechu. Dzięki temu można mieć pewność, że próbka oddechu została oddana przez osobą siedzącą na fotelu kierowcy.
Czy Interlock® wykrywa próby manipulacji lub próby ominięcia blokady?
Tak. I wszystkie takie działania mogą być (opcjonalnie) rejestrowane w pamięci urządzenia lub stwierdzone podczas jego oględzin.
Czy po krótkim postoju konieczne jest wykonanie testu oddechu?
Nie. W ciągu kilku minut po wyłączeniu silnika, możliwe jest jego ponowne uruchomienie bez konieczności przeprowadzania kolejnej próby oddechu.
Czy Interlock® należy kalibrować?
Tak. Blokada powinna być poddawana regularnym przeglądom, zgodnie z instrukcjami producenta i, w razie potrzeby, kalibrowana. Czynności te powinny być przeprowadzone minimum raz w roku.
Co się stanie, jeśli Interlock® ulegnie uszkodzeniu? Czy można uruchomić silnik?
Podobnie jak każde urządzenie techniczne, także Interlock® może ulec uszkodzeniu, choć jest to mało prawdopodobnie. Przy całkowitym uszkodzeniu urządzenia, silnik nie zostanie uruchomiony.
Co się stanie, jeśli Interlock® ulegnie uszkodzeniu podczas pracy silnika?
Blokada nie ma wpływu na pracujący silnik.
Czy badanie osoby trzeźwej może wykazać wynik pozytywny?
Jeśli moment oddania próbki oddechu nastąpił krótko po spożyciu zawierających alkohol artykułach spożywczych lub po wypiciu napojów, użyciu odświeżacza do ust lub przyjęcia leków, więc w ustach i gardle istnieje alkohol, wykazane zostanie wyższe stężenie alkoholu. Wynika to z wykrycia alkoholu resztkowego i w konsekwencji spowoduje unieruchomienie silnika. Z tego powodu zaleca się kierowcom, aby przez 10 minut poprzedzających oddanie próbki oddechu, nie spożywać żadnej żywności, nie pić napojów ani nie przyjmować leków.
Jeśli powietrze w przestrzeni dla pasażerów zawiera opary płynów lub roztworów do mycia rąk czy też płynów do spryskiwaczy zawierających alkohol, i to powietrze jest wdychane bezpośrednio przed oddaniem próbki oddechu, wykazane będzie podwyższone stężenie alkoholu. Blokady Interlock®, które spełniają wymogi odnośnych norm europejskich, nie będą reagować na potencjalnie szkodliwe związki, jak aceton, które mogą być obecne przy określonych zachorowaniach.
Ile czasu musi upłynąć, aby alkohol resztkowy nie został wykazany?
W ciągu około 10 minut alkohol resztkowy zanika całkowicie, ponieważ jest wchłaniany przez ślinę w ustach lub absorbowany przez organizm (przykład dla odświeżacza do ust zawierającego alkohol, przedstawiono obok).
Co się stanie, jeśli kierowca przyjął leki zawierające alkohol?
Alkohol jest alkoholem. Niezależnie od tego czy zawarty jest w piwie, winie czy lekach. Jeśli stężenie alkoholu w organizmie jest za wysokie, blokada Interlock® uniemożliwi uruchomienie silnika, ponieważ nie rozróżnia alkoholu pochodzącego z napojów od alkoholu zawartego w lekach.
Co oznacza przechowywanie danych podczas stosowania blokady Dräger Interlock®?
Podczas korzystania z pojazdu, wszystkie ważne dla stosowania tej blokady wyniki, będą zapisywane w rejestratorze. Do nich należą: data, godzina, oddanie lub odmowa oddania próbki oddechu, zmierzone stężenie alkoholu, uruchomienia oraz wyłączenia silnika, elektryczną próbę obejścia systemu, jak również inne próby manipulacji. Dane te, przy pomocy specjalnego oprogramowania, mogą zostać odczytane, zestawione w formie raportu i wydrukowane.
Jakie dodatkowe regulacje spełniają blokady Dräger Interlock®?
Urządzenie Dräger Interlock® spełnia wymogi normy EN 50436-1: 2014 – Alcohol interlocks – Test methods and performance requirements – Part 1: Instruments for drink-driving-offender programs (Blokady alkoholowe – Metody badania i wymagania dotyczące parametrów – Część 1: Urządzenia przeciwdziałające prowadzeniu pojazdów przez nietrzeźwych kierowców).
Urządzenie Dräger Interlock® spełnia również wymogi normy EN 50436-6: 2014 – Alcohol interlocks – Test methods and performance requirements – Part 6: Data security (Blokady alkoholowe – Metody badania i wymagania dotyczące parametrów – Część 6: Bezpieczeństwo danych).
Urządzenia Dräger Interlock® spełniają wymogi normy EN 50436-2: 2014 – Alcohol interlocks – Test methods and performance requirements – Part 2: Instruments having a mouthpiece and measuring breath alcohol for general preventive use. (Blokady alkoholowe – Metody badania i wymagania dotyczące parametrów – Część 2: Urządzenia podstawowego zapobiegania mające ustnik i mierzące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu).
* Stężenie alkoholu we krwi typowej osoby spada co godzinę o wartość pomiędzy 0,1 i 0,15‰. Po spożyciu alkoholu poprzedniego wieczoru, nieodczuwalne jego stężenia nadal mogą występować we krwi następnego poranka, przy rozpoczynaniu pracy i negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdu (alkohol resztkowy).
Komentarze