Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

De Lijn zamawia więcej ładowarek od Ekoenergetyki. Nowy kontrakt na 24,2 mln euro

infobus
26.02.2025 15:01
0 Komentarzy

De Lijn zamawia stacje ładowania o wartości 24,2 miliona euro od belgijskiego konsorcjum SPIE-Ekoenergetyka.

To zamówienie jest ważnym krokiem w przygotowaniach flamandzkiej grupy do wprowadzenia elektrycznych autobusów w kolejnych latach. Cel jest jeden: Operator transportu publicznego z Belgii dąży do osiągnięcia całkowicie bezemisyjnego transportu do 2035 roku.

Rozkład jazdy:

  1. Jaką wartość ma zamówienie na stacje ładowania, które De Lijn złożyło u SPIE-Ekoenergetyka w lutym 2025 roku?
  2. Ile stacji ładowania planuje dostarczyć SPIE-Ekoenergetyka w ramach tego zamówienia?
  3. Jaki jest cel De Lijn dotyczący transportu publicznego do 2035 roku?
De Lijn zamawia stacje ładowania o wartości 24,2 mln euro od SPIE-Ekoenergetyka / fot. De Lijn
De Lijn zamawia stacje ładowania o wartości 24,2 mln euro od SPIE-Ekoenergetyka / fot. De Lijn

SPIE-Ekoenergetyka

To konsorcjum utworzone przez polską firmę Ekoenergetyka-Polska oraz belgijską spółkę SPIE Belgium, specjalizujące się w dostarczaniu infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Partnerstwo to zostało zawiązane w 2021 roku w celu wspierania transformacji ekologicznej transportu publicznego w Belgii. Jednym z kluczowych projektów realizowanych przez SPIE-Ekoenergetyka jest współpraca z flamandzkim operatorem transportu publicznego, firmą De Lijn. W ramach umowy ramowej podpisanej w 2021 roku, konsorcjum zobowiązało się do dostarczenia, uruchomienia i utrzymania stacji ładowania dla elektrycznych i hybrydowych autobusów w zajezdniach De Lijn. Pierwsze stacje zostały zainstalowane w Leuven-Noord, a kolejne w Sint-Niklaas, Kortrijk i Brugii. Do końca 2024 roku uruchomiono setny terminal ładowania, co stanowiło ważny kamień milowy w projekcie.

W lutym 2025 roku De Lijn złożyło kolejne zamówienie o wartości 24,2 miliona euro na dostawę od 600 do 900 stacji ładowania o mocy od 50 do 180 kW. Celem jest elektryfikacja wszystkich 50 zajezdni autobusowych De Lijn do 2035 roku, co ma umożliwić świadczenie w pełni bezemisyjnych usług transportu publicznego.

Najnowszy kontrakt jest częścią ramowej umowy z listopada 2023 roku, która przewidywała maksymalnie 1600 punktów ładowania w okresie 8 lat.  Początkowo De Lijn złożył zamówienie na 403 stacje ładowania u SPIE-Ekoenergetyka oraz u jednego dodatkowego dostawcy. Umowa ramowa określała, że kolejne zamówienia z jednym dostawcą będą następować po mini-przetargu pomiędzy SPIE-Ekoenergetyka a drugim podmiotem. Ostatecznie De Lijn powierzył to drugie zamówienie SPIE-Ekoenergetyka.

De Lijn zamawia stacje ładowania o wartości 24,2 mln euro od SPIE-Ekoenergetyka / fot. De Lijn

50 zajezdni

„Infrastruktura ładowania jest kluczowym elementem w transformacji floty w kierunku bardziej ekologicznych rozwiązań,” mówi Ann Schoubs, Dyrektor Generalna De Lijn. „Do 2035 roku chcemy oferować w pełni bezemisyjny transport publiczny. Dlatego od kilku lat De Lijn kupuje wyłącznie elektryczne autobusy. Aby ładować te autobusy, musimy mieć wystarczającą ilość energii elektrycznej i punktów ładowania w naszych 50 zajezdniach. To zamówienie na stacje ładowania pomoże nam zapewnić, że wszystkie e-autobusy będą mogły być naładowane.”

Konkretnie, drugie zlecenie obejmuje zamówienie od 600 do 900 stacji ładowania o mocy od 50 do 180 kW. Przydział stacji ładowania do poszczególnych zajezdni będzie zależał od procesu elektryfikacji tych zajezdni.

„Jesteśmy dumni, że możemy nadal aktywnie przyczyniać się do elektryfikacji autobusów w Belgii oraz za zaufanie, które De Lijn ponownie nam okazuje poprzez to zamówienie. Dekarbonizacja transportu publicznego jest jednym z kluczowych wyzwań w budowie bardziej zrównoważonego świata i stanowi jedno z naszych priorytetów w naszej dywizji Infrastruktura,” mówi Pascal Lekeu, dyrektor zarządzający SPIE Belgium.

Komentarze