Czeskie cyklobusy zaczęły sezon 2024. Gdzie można je spotkać?
Gdzie w tym roku pojadą czeskie autobusy rowerowe? Przeglądamy ich trasy w najbardziej turystycznych regionach naszego południowego sąsiada.
Generalnie czeskie regionalne autobusy rowerowe kursują w sezonie turystycznym od około połowy kwietnia do końca września, w weekendy i święta. W zależności od rodzaju pojazdu, na tylnej części autobusu można przewieźć 5 rowerów lub 20 rowerów na przyczepce. Rowery przewozimy do wyczerpania miejsc, rejestracja nie jest wymagana. Z rowerem można wsiadać i wysiadać wyłącznie na wybranych przystankach oznaczonych symbolem roweru.
Dodajmy też, że w Czechach istnieje możliwość zakupu specjalnej Cyklokarty do autobusów rowerowych. Za 699 CZK oferuje ona nieograniczoną liczbę przejazdów dla jednej osoby wszystkimi autobusami rowerowymi w systemie CykloEgrensis i to przez cały okres ich funkcjonowania. Jest ona oferowana „na okaziciela”, także codziennie może z niej korzystać inna osoba.
Czeskie Karkonosze
Zaczynamy od najbliższym dam cyklobusów karkonoskich. Autobusy rowerowe dowiozą rowerzystów także na granicę Gór Izerskich z Karkonoszami. Do wyboru są linie – z Jablonca na Jizerkę lub z Liberca do Bedřichova lub Turnova, będą one kursować od 29 kwietnia.
- Linia 395 Liberec – Bedřichov – Jablonec n. – Turnov / Linia powrotna autobusu rowerowego 395 łączy Liberec, Bedřichov, Jablonec nad Nisou i Turnov. Kursuje w weekendy i święta. Autobus przewozi maksymalnie 19 rowerów.
- Linia 795 Jablonec nad Nisou – Bedřichov – Kořenov – Jizerka / Kursuje w weekendy i święta. Może pomieścić maksymalnie 19 rowerów.
- Trasa letnia nr 650 Frýdlant – Hejnice – Bílý Potok pod Smrkem – Smědava.
Na wszystkich wymienionych liniach obowiązuje taryfa IDOL. Bilety EURO-NISA-Ticket+ są rozpoznawane i sprzedawane na tej linii. Inne trasy turystyczne i autobusy rowerowe do Karkonoszy, Gór Izerskich i Łużyckich oraz do Czeskiego Raju na stronie internetowej IDOL: https://www.iidol.cz/aktuality/rozjizdi-se-prvni-turisticke-linky-a-linky-s-prepravou-jizdnich-kol-2024/
Czeski Raj
Autobusem i rowerem można udać się do innych atrakcji turystycznych położonych blisko Polski. Autobusy rowerowe kursują od 25 maja do końca września w weekendy i święta. Linia 2 będzie kursować z Mladá Boleslav przez Mnichovo Hradiště do Sobotki i odwrotnie.
Od 29 czerwca do 1 września w każdą sobotę, niedzielę lub święto państwowe można wybrać się na wycieczkę do obszaru chronionego regionu Kokořínsko-Mách autobusem rowerowym, który kursuje tu już czwarty sezon. Wiąże się to z obsługą łącznie sześciu par połączeń na liniach PID 693, 695 i 697, gdzie autobus rowerowy zabezpieczony jest midibusem z przyczepą przystosowaną do przewozu rowerów. Na trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc turystycznych, takich jak zamki Kokořín i Houska, labirynt skalny w Mšen, Máchovo jezero w Doksach i inne. Cele turystyczne z PID można zobaczyć na https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/tiskoviny/2024/Vylety-PID_2024_web.pdf
W kraju południowomorawskim
W weekendy i święta można dojechać autobusem i już od Wielkanocy przywieźć rower do wybranego miejsca w Znojmie. Autobusy rowerowe łączą Znojmo z Parkiem Narodowym Podyjí i zaporą Vranovską. Niektóre docierają aż do Drosendorf w Austrii. Wybrane autobusy rowerowe kursują w dni robocze, zwłaszcza w okresie wakacji. Trasy i rozkłady jazdy znajdują się na stronie internetowej IDS JMK. W Znojmie na regularnych liniach autobusowych 816, 817, 830 i 108 kursują wybrane autobusy wyposażone w przyczepę na 24 rowery. Szczegóły na https://www.idsjmk.cz/a/turisti-preprava-kol.html
w regionie ołomunieckim
FTL-First Transport Lines we współpracy z miastem Prostějov przygotowały tradycyjny autobus rowerowy Prostějov – Jedovnice, a w zeszłym roku sprawdzoną nowość, autobus rowerowy Prostějov – Bouzov. Autobus rowerowy do Jedovnic będzie kursuje regularnie od 29 marca do końca września w niedziele i święta, autobus rowerowy do Bouzova od 30 marca – tylko w soboty. Pojemność przyczepy wynosi 20 rowerów, bilety można także kupić z wyprzedzeniem na stronie www.amsbus.cz lub w Biurze Informacji FTL, Svatoplukova 59. Szczegóły na https://www.idsok.cz/system-idsok/prehled-cyklobusu-v-ol-kraji/
Pasażerowie posiadający bilet z przedsprzedaży automatycznie płacą i rezerwują miejsce ich rower. Przy zakupie biletu u kierowcy opłata importowa za rower wynosi 23 CZK.
w województwie południowoczeskim
Od 18 maja br. w województwie południowoczeskim zostało uruchomionych zostanie 11 linii umożliwiających transport rowerów. Przystanek początkowy znajduje się głównie w Czeskich Budziejowicach. Linia pomarańczowa poprowadzi turystów z rowerami do Kašperské Hory, czerwona i niebieska do Kvildy, żółta do Orlíka, zielona przez Třeboň, Jindřichův Hradec i Novą Bystřica do Slavonic, a szara linia do Novohradska. Z Táboru na Szumawę kursuje specjalna linia 280. Sprawdź trasy i rozkłady jazdy tutaj. Cena przejazdu zależy od taryfy kilometrowej lub możesz skorzystać z naszego korzystnego biletu regionalnego Południowe Czechy. Podczas transportu rowerów należy przed załadunkiem zdjąć wszystkie zdejmowalne części (torby, pompki, butelki). Podczas transportu rowerów elektrycznych konieczne jest wyjęcie akumulatora z roweru. Rezerwacja transportu rowerowego nie jest możliwa. Ostateczną decyzję o transporcie roweru podejmuje kierowca. Szczegóły na https://www.jihoceskajizdenka.cz/cyklobusy/
Ziemia Ustecka
Oprócz regularnych połączeń rowerem po Ziemi Usteckiej można w ramach DÚK-u podróżować także na 28 liniach wyspecjalizowanych w transporcie rowerów. Bilety za 25 CZK lub bilety całodzienne za 50 CZK można przenosić pomiędzy pociągami, autobusami i statkami przez cały okres ich ważności, a także można je kupić w aplikacji mobilnej DÚKapka. Transport rowerowy można zarezerwować wyłącznie poprzez aplikację. Przegląd wszystkich linii autobusowych i kolejowych na stronie internetowej DÚK: https://www.kr-ustecky.cz/assets/File.ashx?id_org=450018&id_dokumenty=1784242
Kraj Środkowoczeski
To autobus rowerowy Mníšecky na trasie Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín. Autobus rowerowy kursuje w każdą sobotę, niedzielę i święta od 23 marca do 28 października. Trasa prowadzi pomiędzy doliną rzeki Berounki a lasami Brdy. Połączenia tej linii łączą się w Dobřichovicach z pociągami linii S7 (trasa Praga – Řevnice – Beroun) w obu kierunkach. Kierowca zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem rowerów. Przyczepa może pomieścić do 25 rowerów.
W województwie morawsko-śląskim
w środę 1 maja ruszyły specjalne linie autobusowe do przewozu turystów i ich rowerów. Autobusy rowerowe kursują z Nowego Jiczyna, Příboru, Kopřivnicy i Rožnowa do Pustevn, Białej i Bumbalki (rozkład jazdy). Obsługiwane są przez autobusy Z-Group we współpracy z miastami Kopřivnice, Příbor, Nowy Jiczyn, Frenštát pod Radhoštěm i Rožnov pod Radhoštěm. Autobus rowerowy może przewieźć do 25 rowerów, dla których po wyszukaniu konkretnego połączenia można zarezerwować miejsce na portalu IDOS.cz.
Bilet płatny jest wówczas gotówką lub kartą u kierowcy przy wejściu na pokład (nie obowiązują tu bilety długoterminowe ani bilety sieciowe ODIS). Od 1,5. do 30.06. i od 1. do 28.09. autobus rowerowy kursuje w piątki, weekendy i święta. Od 1.7. do 31.8. autobus rowerowy kursuje codziennie, także w weekendy i święta.
W regionie ołomunieckim
W ramach linii IDSOK 432 i 434 od 27 kwietnia w każdy weekend kursuje autobus rowerowy Arrivy z Prostějova do Drahanská vrchovina. W święto narodowe 1 maja autobus rowerowy pojedzie swoją zwykłą trasą ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem, dzięki czemu rowerem dojedziesz do pięknych Hostýnské vrchy. Autobus z wózkiem na 22 rowery będzie kursował w każdy weekend, w dni świąteczne linia IDZK 141 będzie kursować także w dni powszednie: więcej na https://www.idsok.cz/system-idsok/prehled-cyklobusu-v-ol-kraji/
18 maja będzie można skorzystać z autobusu rowerowego Przyjazd, który na 131-kilometrowej trasie połączy Ołomuniec, Rýmařov, Ovčárna, Karlova Studánka, Zlaté Hory i Jeseník. Przegląd autobusów rowerowych obsługiwanych przez firmę Arriva: https://www.arriva.cz/cs/autobusy-a-vlaky/cyklobusy
W czerwcu autobus rowerowy mieszczący do 40 rowerów wyruszy tradycyjną trasą z Přerova przez Valašské Meziříčí i Rožnov pod Radhoštěm do czechosłowackiej granicy państwowej do Bílá, Bumbalka. Poranny wyjazd z Přerova pozostaje bez zmian o godzinie 7:30.
Ziemia Pilźnieńska
Autobusy rowerowe po Ziemi Pilźnieńskiej jadą do Czeskiego Lasu, Szumawy do Brdu i innych miejscowości wyjechały w tym roku prawie wszystkie o tej samej porze, czyli 18 maja. To dwa tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku. Nowością w tym sezonie są zmodyfikowane połączenia do Brd, gdzie linia IDPK 523 zostanie zastąpiona linią 248 z Rokycana przez Hrádek, Mirošov lub Borovno. Będzie także kursować nowa linia autobusowa rowerowa z Pilzna przez Losinou i Spálené Poříčí o numerze 447. Miłośników lasów, wzgórz i punktów widokowych w tym roku ponownie pojedzie popularna linia 651 z Furth im Wald w Niemczech przez Domažlice do Čerchov. wzgórzu i dalej do Waldmünchen. Oprócz zwykłego połączenia z charakterystycznym Chodskiem, tradycyjna linia transgraniczna 982 będzie kursować także w kierunku Lam i Bodenmais.
18 maja z regionu karlowarskiego wyjadą także specjalne linie autobusowe, które przewożą turystów i ich rowery. Zintegrowany system transportu rowerowego w regionie karlowarskim i obszarze Euregia Egrensis jest obsługiwany przez operatora autobusowego AKV bus i jest wspierany finansowo przez region karlowarski, kilka miast i innych partnerów. W tym roku będzie to 22. sezon.
Poszczególne trasy rowerowe podzielone są na sześć podstawowych kolorowych linii. Rowerzyści mogą zatem skorzystać z czerwonego szlaku do Rudaw na linii Cheb – Karlowe Wary – Boží Dar – Klínovec, gdzie autobus dowiezie pasażerów aż do Klínovca, z niebieskiej trasy na trasie Strěla – Vladař, pomarańczowej trasy na trasie Chebské – Vogtlandsk do parku przyrody Přebuz, żółtym szlakiem do Porolaví do fosy Blatenské i lazurowego Uzdrowiska. Linie zielona i pomarańczowa kursują wyłącznie po wcześniejszym umówieniu. Przegląd linii na https://www.autobusy-kv.cz/doprava-cyklodoprava.html
Komentarze