Busworld 2025: Coraz bliżej autobusowego święta Europy. Znamy pierwsze premiery
Od 4 do 9 października 2025 roku w Brukseli odbędzie się Busworld , największe i najbardziej prestiżowe targi branży autobusowej w Europie.
To właśnie tutaj czołowi producenci zaprezentują najnowsze modele autobusów elektrycznych, wodorowych i hybrydowych, a także przełomowe rozwiązania technologiczne w zakresie komponentów, napędów i zarządzania flotą.
Rozkład jazdy:
- Jakie dwa nowe modele autobusów zaprezentuje MAN podczas Busworld Europe 2025?
- Co wyróżnia drugą generację Solarisa Urbino 12 Hydrogen 2.0 i jaki dodatkowy model pokaże Solaris?
- Jakie nowości technologiczne zaprezentują firmy ZF, Voith i Jaakko-Tuote Oy?
Nowe autobusy
MAN Truck & Bus przyjedzie do Brukseli z dwiema mocnymi premierami. Pierwszą z nich będzie MAN eCoach – pierwszy w pełni elektryczny autokar turystyczny tej marki, stworzony z myślą o trasach długodystansowych. O tym projekcie i przygotowaniach do jego wdrożenia pisaliśmy już w TransInfo. Pojazd oferuje zasięg do 500 km i przestrzeń dla ponad 50 pasażerów. Drugą premierą będzie nowa generacja MAN Lion’s City 12 E, lżejsza o 500 kg, zoptymalizowana pod kątem zasięgu (do 500 km) i bez konieczności ładowania w ciągu dnia.
Solaris Bus & Coach pokaże Urbino 12 Hydrogen 2.0 – drugą generację autobusu wodorowego, a także Solaris Urbino 10,5 electric. Nowa konstrukcja wodorowa to mniejsza masa, wydajniejszy system ogniw paliwowych i większa pojemność baterii. Zasięg? Nawet 700 km na jednym tankowaniu. Z kolei elektryczny midibus to niskopodłogowe wejście do segmentu e-MIDI.
Mercedes-Benz zapowiedział elektryczną wersję swojego autobusu międzymiastowego – eIntouro, o którym już pisaliśmy w TransInfo.. Będzie dostępny w dwóch długościach: 12,18 m oraz 13,09 m, z miejscami dla od 50 do 63 pasażerów.
Na targach nie zabraknie też VDL, które zaprezentuje nową generację platformy Citea Electric, oraz Irizara, który przywiezie odświeżoną wersję modelu ie tram, wyposażoną w nowy system szybkiego ładowania i przeprojektowane wnętrze.
Prawdziwą ciekawostką będzie obecność VinFast, debiutującego w Europie wietnamskiego producenta e-autobusów. Ich 12-metrowy pojazd został opracowany we współpracy z Pininfariną, napędzany technologią Siemensa i oferuje zasięg 300–350 km.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pod kątem najnowszych wydarzeń w Polsce, ciekawa będzie też ekspozycja Alfa Bus. Chiński producent, który pokaże dwa w pełni homologowane na UE modele o długości 12 m i 18 m. UNVI z Hiszpanii wprowadzi SIL Electric – niskowejściowy autokar regionalny z zasięgiem do 400 km i miejscem dla 59 pasażerów.
Komponenty przyszłości
Wśród dostawców komponentów również nie zabraknie innowacji. ZF pokaże nową, zintegrowaną oś elektryczną, łączącą silnik, przetwornicę i przekładnię w jednej obudowie. Voith zaprezentuje dedykowane rozwiązanie napędowe dla e-autobusów dalekobieżnych, w tym komponenty wodorowe.
ACTIA Group przedstawi nowe narzędzia telematyczne dla predykcyjnej obsługi serwisowej, a Konvekta AG zaprezentuje system termiczny z pompą ciepła CO₂, eliminujący potrzebę stosowania grzałek i szkodliwych czynników chłodniczych.
Z kolei Jaakko-Tuote Oy pokaże laminowane szkło zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi, zdolne generować do 200 W/m² energii – zgodne z normą ECE43R.
Tegoroczne Busworld to nie tylko premiery pojazdów, ale też forum dla całej branży transportowej. W programie znajdą się liczne seminaria, panele eksperckie i sesje networkingowe poświęcone przyszłości mobilności, zrównoważonemu transportowi i cyfryzacji flot. Oczywiście my będziemy na miejscu - czekajcie na nasze relacje!
Komentarze