Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne

infobus
26.12.2024 15:03
0 Komentarzy

23 grudnia Gmina Miasto Brodnica otworzyła oferty w premierowym przetargu na dostawcę pięciu autobusów elektrycznych oraz stacji ładowania.

Inwestycja będzie dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O ogłoszeniu przetargu pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenie ofert w przetargu w Brodnicy?
  2. Jakie parametry techniczne muszą spełniać autobusy elektryczne zamawiane przez Brodnicę?
  3. Które firmy złożyły oferty w przetargu i jaka była różnica cenowa między ich propozycjami?
Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne
Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne

Co chciała Brodnica?

W kryteriach technicznych najwięcej punktów można zdobyć za następujące rozwiązania:

  • materiał oraz sposób zabezpieczenia antykorozyjnego elementów konstrukcyjnych karoserii: szkieletu nadwodzia i szkieletu (kratownicy/ramy) podwozia – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088 lub równoważną), aluminium – 30 pkt,
  • silnik centralny – 40 pkt,
  • eksploatacyjne zużycie energii – do 0,8 kWh – 30 pkt.

Spośród trzech kryteriów technicznych, uwagę zwraca jedno z nich. Mianowicie – materiał wykonania nadwozia – stal nierdzewna, która jest najwyżej punktowana. Pięć punktów mniej można uzyskać za technologię KTL. Wnioski są takie, że z kompletem punktów w tym przetargu może wyjść Solaris. Jednak jego pozycja nie jest pewna, bowiem na nieco mniej może liczyć jego konkurent MAN. O tym kto pojawi się na otwarciu ofert dowiemy się 16 września.

Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne
Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne

Dwie oferty

23 grudnia Urząd Miejski w Brodnicy otrzymał dwie oferty: Od:

  • Solaris Bus & Coach z ceną 13 645 620,00 PLN brutto / 13645620, co daje jednostkową cenę Urbino 12 electric na poziomie 2.219.141 PLN netto z ładowarkami;
  • Busnex Poland na sumę 13 222 500,00 PLN brutto / 13222500, co daje jednostkową cenę E12 na poziomie 2.150.813,01 PLN netto z ładowarkami.

Obie oferty zostały złożone zgodnie z wymogami przetargu, a różnica cen jednostkowych netto wynosi 68 328,45 PLN na korzyść oferty Busnex. Teraz urzędnicy będą punktowali wykonawców w trzech kryteriach:

  • ceny (60%),
  • oceny rozwiązań technicznych (30%),
  • oceny warunków gwarancji (10%).

Nie znamy zaoferowanych warunków gwarancyjnych, także przy minimalnej różnicy w cenie i tej samej punktacji w „Technice”, to właśnie gwarancja będzie miała decydujące znaczenie dla odpowiedzi na pytanie – kto wygra w Brodnicy.

Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne
Brodnica ma dwie oferty w pierwszym przetargu na autobusy elektryczne

Brodnickie autobusy

Pięć autobusów elektrycznych ma mieć długość od 11,5 do 12,2 m, a wysokość max. 3,4 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 70 pasażerów, w tym minimum 25 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być napędzane silnikiem lub silnikami elektrycznymi o minimalnej mocy 160 kW. Zamawiający wymaga, aby zdolność magazynowania energii w pojeździe umożliwiała przejechanie autobusu przy zasilaniu elektrycznym w warunkach odpowiadających realizowanym przez zamawiającego zadań niezależnie od panujących warunków atmosferycznych co najmniej 200 km, bez doładowywania baterii. Układ napędu może odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania akumulatorów lub kondensatorów.

Zamawiający nie definiuje warunku co do technologii zastosowanych akumulatorów stanowiących magazyn energii elektrycznej dla potrzeb zasilania elektrycznego układu napędowego, jednakże zamawiający zaleca zastosowanie akumulatorów: litowo-jonowych (technologia NMC) albo litowo-żelazowo-fosforanowych (technologia LFP). Moc nominalna baterii ma wynosić minimum 270 kWh. Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się wydzielona kabina kierowcy typu zamkniętego lub półzamkniętego, klimatyzowana, wyposażona w okienko do sprzedaży biletów oraz otwory w szybie drzwi ułatwiające komunikację głosową z pasażerem.

Kabina kierowcy powinna być wyposażona w odpowiednią ilość (minimum dwa) schowków (minimum jeden zamykany kluczykiem) umożliwiający umieszczenie rzeczy osobistych kierowcy, materiałów eksploatacyjnych (np. bilety). Znajdzie się tam również radioodtwarzacz MP3/ USB z zestawem głośników oraz dwa gniazda USB. Gniazda USB będą również zamontowane w przestrzeni pasażerskiej – minimum 8 sztuk.

Elektrobusy będą wyposażone w komplet tablic kierunkowych LED wykonanych w oparciu o diody SMD w kolorze białym. Wewnątrz znajdzie się tablica o wymiarach min. 16×120 punktów świetlnych dwurzędowa. Oprócz tego, zamawiający wymaga zamontowania ekranu LCD o przekątnej 22 cale, z czytnikiem Full HD SD/USB w celu informacji pasażerów o wydarzeniach i imprezach miejskich. Miasto chce również, aby wykonawca wyposażył autobusy w system zliczania potoków pasażerskich.

Przetarg można śledzić na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-864e77f2-0cab-451d-b90f-596aec80385f

Komentarze