Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Arriva z Otokarem wystartują w sobotę

infobus
20.12.2018 10:00
0 Komentarzy

W sobotę, 22 grudnia, na warszawskie ulice wyjadą nowe, 9-metrowe autobusy. Początkowo będzie ich 21, a po świętach – 25. Firma Arriva rozpoczyna przewozy w ramach 8-letniego kontraktu.

Jak przypomina ZTM Warszawa, umowa z firmą Arriva została podpisana w maju 2018 r. i obowiązuje do 2026 r. Poza 25 autobusami w ruchu, przewoźnik zapewni także 9 wozów rezerwowych. Pasażerowie będą mogli korzystać z pojazdów Otokar Vectio C. To debiut tego modelu w Warszawie. Szczegółowo stołeczne Vectio i ich wyposażenie opisaliśmy tutaj.

Autobusy te wyjadą na trasy linii 119, 152, 211, 227, 262 i 334. Według planów Zarządu Transportu Miejskiego to ostatnia partia autobusów z silnikami diesla, która pojawi się w stolicy. Kolejne będą wykorzystywały napęd alternatywny – gazowy, hybrydowy lub elektryczny.

Warszawski standard

-„Tak jak w przypadku pozostałych kontraktów zawieranych przez Zarząd Transportu Miejskiego z przewoźnikami prywatnymi, na etapie przetargu ZTM zastosował wysokie wymagania dotyczące taboru, kierowców oraz zaplecza technicznego. Autobusy są nowe, niskowejściowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz urządzenia lokalizacyjne i zliczające pasażerów. Na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych informacje o numerze linii i kierunku jazdy podawane będą przy użyciu białej czcionki – lepiej widocznej dla osób niedowidzących – podkreśla Michał Grobelny, specjalista ds. kontaktów z mediami w ZTM Warszawa.

Wymogiem przetargowym było także posiadanie przez przewoźnika zajezdni, w której autobusy będą myte, sprzątane i przechodzić będą niezbędne przeglądy oraz naprawy. Kryteria przetargowe dotyczyły również zatrudnionych kierowców. Muszą oni znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1), przepisy porządkowe i taryfowe, a także orientować się w układzie komunikacyjnym i topografii Warszawy oraz okolic. Przewoźnik został też zobowiązany do zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę.

Komentarze