Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Arriva uruchamia elektrobusy w Milton

infobus
17.01.2014 21:58
0 Komentarzy
9 stycznia br., w angielskim Milton Keynes koncern Arriva wprowadził na linię 8 elektrycznych autobusów WrightbusStreetLite, które zostały wyposażone w system ładowania indukcyjnego dostarczony przez firmę Bombardier. To pierwsze tego typu pojazdy na Wyspach i zarazem początek 5-letniego projektu badawczego, która ma dowieść, że autobusy o napędzie elektrycznym są już gotowe do zastąpienia swoich zdecydowanie starszych kolegów z tradycyjnym napędem spalinowym. Ich przewaga ma nie tylko polegać na ekologii i bezemisyjnej eksploatacji, ale także na niższych kosztach eksploatacyjnych. Zdaniem uczestników projektu elektrobusy mogę przynieść oszczędności na poziomie 12,000 – 15,000 GBP rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami. A to ma szczególne znaczenie wobec rosnących cen oleju napędowego –ok. 6-7 procent w ciągu ostatnich kilku lat. Ponad brytyjski rząd ostatnio mocno ograniczył dotacje do zakupu paliwa przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, zmuszają je tym samym do szukania oszczędniejszych technologii. –„To dla nas strategiczny moment, a szukanie alternatywy dla oleju napędowego jest po prostu koniecznością. Nasza spółka standardowo zużywa ok. 170 mln litrów oleju napędowego rocznie, co najlepiej pokazuje skalę ewentualnych oszczędności”–podkreślił Mark Yexley, dyrektor operacyjny Arriva UK.Generalnie projekt w Milton ma otworzyć przed elektrobusami drzwi do kolejnych brytyjskich miast, przekonując je wynikami badań z pieczątką Uniwersytetu w Cambridge. Dlatego też w to przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele firm i instytucji, w tym:
– Arriva –miejskioperator
– eFleet Integrated Service Ltd (eFIS) –finansowanie
-Mitsui&Co., Ltd –doradztwo techniczne
– Arup–doradztwo techniczne
– Rada Miejska Milton Keynes
– Uniwersytet Cambridge –prowadzenie badań
– SSE –dostawca energii
•Wrightbus –dostawca taboru
•IPT-Technology –systemy transmisjidanych
•Western Power Distribution –dostawcaenergii
•ChargemasterPlc –systemy ładowania
 „Elektryczną”grupę projektową zawiązała japońska firma Mitsui, a jej liderem jest firma doradztwa inżynieryjnego Arup. Projekt został wsparty dotacją brytyjskiego rządu w wysokości 640,000 GBP, który to grant umożliwił m.in. zakup ośmiu elektrycznych autobusów klasy MIDI dostarczonych przez Wrightbus z Irlandii Północnej. Z kolei miasto Milton przeznaczyło do wyłącznej obsługi przez elektrobusy linię nr 7, która rocznie obsługuje prawie 800 tysięcy pasażerów. Ładowanie pojazdów odbywa się tutaj dzięki systemowi PRIMOVE firmy Bombardier, który dzięki zainstalowanej płycie indukcyjnej pod podwoziem autobusu umożliwia bezprzewodowe ładowanie baterii podczas postoju pojazdu na pętli. Stacje ładowania zostały rozlokowane na obu krańcówkach, a czas ładowania jednego elektrobusu wynosi 10 minut. Podczas postoju na stacji autobusy uzupełniają dwie trzecie energii zużywanej podczas pokonywania linii o długości 15 mil.Wykorzystanie technologii zbliżeniowej podniosło koszt zakupu autobusu elektrycznego, ale z drugiej strony PRIMOVEumożliwia ich ciągłą eksploatacjęprzez siedemnaście godzin, czyli podobnie jak w przypadku autobusówz silnikami Diesla.
Przy okazji przekazania autobusów w Milton zostały podane ciekawe dane dotyczące wartości globalnego rynku elektrobusów. Został on wyceniony na około 3 mld USD w tym roku, a w ciągu najbliższych 10 lat ma wzrosnąć do poziomu 20-22 mld USD. Największy jak na razie udział na tym segmencie mają chińskie marki – Yutong i BYD Auto. Ten ostatni producent aktualnie testuje swoje dwa elektrobusy w Londynie.

Komentarze