Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komunikacja Beskidzka trzyma się autobusów CNG. Przetarg na 15 sztuk z EFRR

infobus
04.04.2025 09:04
0 Komentarzy

Komunikacja Beskidzka S.A. ogłosiła przetarg na dostawę 15 miejskich autobusów niskopodłogowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Zamówienie z 4 kwietnia 2025 r. jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – w ramach śląskiego rozdania Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego . Nowe pojazdy trafią na ulice gmin i powiatów należących do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. O trwającym równolegle zamówieniu na pierwsze przegubowce pisaliśmy w TransInfo tutaj.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie paliwo będą wykorzystywać nowe autobusy zamawiane przez Komunikację Beskidzką?
  2. Jakie wymagania gwarancyjne postawiono w przetargu na dostawę 15 autobusów CNG?
  3. W ilu etapach mają zostać dostarczone autobusy i jaki jest harmonogram dostaw?
Komunikacja Beskidzka kupuje 15 autobusów CNG. Ruszył przetarg o wartości unijnej
Komunikacja Beskidzka kupuje 15 autobusów CNG. Ruszył przetarg o wartości unijnej / fot. Komunikacja Beskidzka

Gazowa piętnastka

Ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane 4 kwietnia 2025 r., a beskidzkie zamówienie dotyczy dostawy 15 autobusów miejskich klasy MAXI zasilanych CNG, zgodnych z normą emisji spalin EURO 6. Wszystkie pojazdy muszą być identyczne pod względem technicznym, kolorystycznym i wyposażeniowym, a producent zobowiązany jest dostarczyć pojazdy z tej samej linii produkcyjnej i z tymi samymi komponentami.

Autobusy nie mogą być pojazdami prototypowymi, powystawowymi ani poleasingowymi – muszą być fabrycznie nowe i wyprodukowane nie wcześniej niż w 2025 roku. Dostawy podzielono na dwa etapy: pierwsze 7 sztuk do 10 miesięcy od podpisania umowy, kolejne 8 sztuk – do 14 miesięcy.

Zamawiający wymaga szerokiego pakietu gwarancyjnego, m.in. 36 miesięcy na całopojazdową gwarancję, 60 miesięcy na lakier, 144 miesiące na ramę oraz 120 miesięcy na perforację blach. Oferent musi wykazać doświadczenie w realizacji dostaw co najmniej 10 autobusów klasy MAXI z napędem CNG w ciągu ostatnich 5 lat. Autobusy muszą spełniać także wymogi unijne w zakresie bezpieczeństwa, dostępności i zgodności z przepisami ruchu drogowego.

Komunikacja Beskidzka kupuje 15 autobusów CNG. Ruszył przetarg o wartości unijnej / fot. Komunikacja Beskidzka

Przetargowe wymagania

Zamówienie jest współfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach naboru FESL.03.01-IZ.01-105/24, jako część programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, działanie ZIT (Subregion Południowy). Całość zamówienia została objęta przepisami dyrektywy 2014/25/UE.

Na oferty zamawiający czeka do 9 maja 2025 r., a następnie komisja przetargowa oceni złożone propozycje według kryteriów:

Cena – 80%
Rozwiązania techniczne – 20%

Link do dokumentacji przetargowej: https://pks-bielsko.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html

Mercedes Benz Citaro K o długości 10,5 metra z silnikami diesla wyposażone są m.in. w klimatyzację, system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych / fot. Komunikacja Beskidzka

Zakupowe tło

Komunikacja Beskidzka, należąca do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, sukcesywnie modernizuje swój tabor autobusowy, realizując zakupy nowych pojazdów w ostatnich latach. W grudniu 2024 roku flota spółki powiększyła się o osiem nowych autobusów: sześć Mercedesów Citaro K oraz dwa Isuzu Novociti Life. Pojazdy te są niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Zakup został zrealizowany dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Wcześniej, w 2019 roku, Komunikacja Beskidzka zakupiła 26 autobusów Solaris Urbino 12 CNG zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG), a w 2023 roku flota została wzmocniona czterema 10-metrowymi autobusami Solaris Urbino 10,5, zasilanymi olejem napędowym spełniającym normę Euro 6.

Naszym zdaniem: Te inwestycje świadczą o konsekwentnych działaniach Komunikacji Beskidzkiej na rzecz unowocześniania taboru i poprawy jakości usług przewozowych w regionie.

Komentarze