Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusy elektryczne dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ

infobus
28.02.2025 07:03
0 Komentarzy

Miejski Zakład Komunikacyjny w Żaganiu szuka dostawcy czterech autobusów wraz z infrastrukturą ładowania. Będą to pojazdy klasy II kategorii MIDI/MAXI.

Zakupy są dofinansowane w ramach CUPT-KPO. O ogłoszeniu tego postępowania pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Pora na szczegółową analizę SWZ.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie są główne wymagania techniczne dotyczące elektrobusów dla MZK Żagań?
  2. Którzy producenci autobusów mogą być potencjalnymi oferentami w tym przetargu?
  3. Jakie czynniki mogą wpłynąć na końcowy wybór dostawcy autobusów dla MZK Żagań?
Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ
Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ

Kryteria oceny ofert

Zmawiający będzie oceniał oferty z uwzględnieniem czterech kryteriów:

  • cena – 60 pkt,
  • najkrótszy termin wykonania zamówienia  – 25 pkt,
  • najdłuższa zaoferowana gwarancja na autobus – 10 pkt,
  • najdłuższa zaoferowana gwarancja na akumulator trakcyjny – 5 pkt.
Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ
Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ

Jakie elektrobusy dla Żagania?

MIDI albo MAXI elektrobusy mają mieć długość od 9,0 do 12,5 m, a ich wysokość nie może przekraczać 3,5 m. Autobusy muszą przewieźć minimum 30 osób, z czego 25 na miejscach siedzących. Będą to pojazdy niskowejściowe tzn. bez stopni pomiędzy początkiem pierwszych drzwi, a końcem drzwi środkowych.

Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc (łączna) uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Moc silnika/silników ma być nie mniejsza niż 230 kW. Autobusy muszą posiadać system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry i wykorzystywać ją do doładowania akumulatorów lub kondensatorów (zależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego) tzw. rekuperacji.

Energia elektryczna ma być magazynowana w akumulatorach lub superkondensatorach (lub innych urządzeniach, będących wynikiem postępu technicznego o porównywalnych lub lepszych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do akumulatorów lub superkondensatorów), które będą ładowane z ładowarek mobilnych za pomocą złącza CCS-Combo (plug-in) dostarczonych przez wykonawcę w ramach niniejszego postępowania. Ilość zmagazynowanej energii w pojeździe musi umożliwić przejechanie autobusu (w pełni obciążonego i z załączonym ogrzewaniem lub klimatyzacją) przy zasilaniu elektrycznym w warunkach E-SORT-2 co najmniej 280 km, bez doładowywania baterii. Zamawiający wymaga, aby pojemność magazynu energii była nie mniejsza niż 280 kWh.

Miejsce pracy kierowcy to kabina typu „półotwartego” wydzielona w sposób, który umożliwi kontakt z pasażerami w celu np. sprzedaży biletów. Wyposażona zostanie m.in. w radio, roletę przeciwsłoneczną, gniazdo USB, wieszaki na ubrania. Pasażerowie pojadą na fotelach typu międzymiastowego, wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Zamawiający wymaga żeby tkanina użyta do tapicerowania wkładek siedzenia była pokryta środkiem zapewniającym plamoodporność.

Pojazdy będą wyposażone w tablice kierunkowe wykonane w technologii LED, świecące w kolorze białym. Wewnątrz znajdzie się wyświetlacz jednostronny LCD z podświetleniem LED, o rozdzielczości min. HD i w rozmiarze min. 21 cali, umożliwiający wyświetlanie numeru i przebiegu linii, wyświetlanie czasu (daty i godziny) zsynchronizowanego ze sterownikiem tablic.

Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ
Elektrobusy dla MZK Żagań: Byle szybko. Analiza SWZ

Podsumowanie

MZK Żagań bardzo zależy na czasie. Widać to po kryteriach oceny ofert, gdzie najwięcej punktów zaraz po cenie można zdobyć za szybki termin dostawy. Brak kryteriów technicznych w SWZ powoduje, że przetarg jest otwarty dla producentów autobusów niskowejściowych – bo takie właśnie pojazdy zamawia MZK Żagań. Zatem wśród producentów możemy spodziewać się ABP, MAN-a czy też Solarisa. Skład oferentów poznamy w dniu 11 marca.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-a5534313-bdf4-4e39-bf35-1ebe9c833ccd

Komentarze