Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków. Nowe generacje Sancity i Lider

infobus
27.01.2025 11:02
0 Komentarzy

Autosan, jako część Huty Stalowa Wola i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zapowiada na rok 2025 wielki powrót na rynek zarówno autobusów miejskich, jak i międzymiastowych. Jak na razie – w Polsce.

Choć ostatnie lata dla sanockiego zakładu były trudne, obecnie firma z optymizmem patrzy w przyszłość. Przypomnijmy, że sanocka fabryka zakończyła rok 2024 ze sprzedażą … jednego autobusu. To ma się radykalnie zmienić w tym roku.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie działania podejmuje Autosan, aby zwiększyć swoją pozycję na rynku autobusów miejskich i międzymiastowych?
  2. Kiedy planowany jest montaż prototypów nowej generacji autobusów elektrycznych?
  3. Jakie innowacje wprowadza Autosan w zakresie napędów elektrycznych i wodorowych?
Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją
Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją / fot. Autosan

Wojskowe kontrakty

Autosan intensywnie rozwija produkcję wojskową, koncentrując się na wytwarzaniu pojazdów wielozadaniowych 4×4 „Waran” w wersjach dowodzenia i platform dla systemów bezzałogowych, a także samochodów terenowych marki Jelcz, które trafiły już do wojska. Po fazie prób montażu seryjnego, przeprowadzonych na pierwszej partii 20 sztuk ciężarówek wojskowych S02, trwają prace nad ostatecznym dostosowaniem linii do produkcji wielkoseryjnej.

Dodatkowo na liniach produkcyjnych Autosanu powstają 9-metrowe autobusy Sancity dla MPK Kraków w liczbie ośmiu sztuk. To efekt umowy zawartej w lipcu 2024 między konsorcjum HSW S.A. Oddział Autosan, Millennium Leasing sp. z o.o., a MPK Kraków.

Krakowskie Sancity 9 LE wyposażone będą w silniki Cummins Euro 6, automatyczne skrzynie biegów Allison oraz zaawansowane systemy zapewniające bezpieczeństwo i komfort pasażerów, takie jak:

  • System monitorowania ciśnienia i temperatury w oponach,
  • Automatyczny system gaszenia pożaru w komorze silnika,
  • Monitoring wnętrza i otoczenia,
  • System informacji pasażerskiej (głosowy i wizualny),
  • Automaty biletowe na płatności gotówkowe i bezgotówkowe,
  • Porty USB do ładowania urządzeń mobilnych,
  • LED-owe oświetlenie.
  • Autobusy uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami – posiadają platformy wjazdowe dla wózków, miejsca do ich kotwiczenia, przyciski oznaczone alfabetem Braille’a i wypukłymi piktogramami.

Po dostawie liczba Sancity 9 LE w taborze MPK Kraków wzrośnie do 34 sztuk.

Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją / fot. Autosan
Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją / fot. Autosan

Co dalej?

Jak podkreśla zarząd firmy, aktualnie prowadzone są intensywne prace nad nową generacją autobusów elektrycznych i międzymiastowych. Montaż prototypów planowany jest na maj 2025 roku, a ich seryjna produkcja rozpocznie się po zakończeniu testów i uzyskaniu homologacji.

-„Nasz właściciel, w uznaniu marki, jaką Autosan zbudował w produkcji autobusów, widzi konieczność jej kontynuacji. Doceniając potencjał zakładu i kompetencje ludzi, wyasygnował wielomilionowy budżet na prace projektowe i badawczo-rozwojowe. Intensywnie awansujemy projekt zupełnie nowych autobusów miejskich elektrycznych i międzymiastowych, które chcemy wyposażyć w nowoczesne systemy i dać im „design” stosowny do oczekiwań rynku 2025+. Montaż prototypów rozpoczniemy około maja b.r. Seryjna produkcja będzie wymagała przejścia przez proces testów i homologacji, dlatego nie przewidujemy w b.r. dostaw autobusów do użytkowników” – powiedział dla portalu korsosanockie.pl Andrzej Ujda, dyrektor oddziału Autosan Huty Stalowa Wola.

Warto podkreślić, że Autosan nie rezygnuje z wodorowców. Elektryczne modele mogą w przyszłości być dostosowane do napędu wodorowego, co jest obiecującym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego transportu.

-„Aktualnie nasz wodorowiec obsługuje regularne linie w Krakowie, z czego jesteśmy niesamowicie dumni. Po pomyślnym wdrożeniu prototypu elektryka, z pewnością zajmiemy się dostosowaniem nowej platformy autobusu do napędu wodorowego. W dużym uproszczeniu, są to bardzo podobne pojazdy, wykorzystujące większość identycznych systemów i rozwiązań” – dodał Andrzej Ujda w wywiadzie dla portalu korsosanockie.pl.

Naszym zdaniem taka strategia, w połączeniu z rozwojem w branży militarnej, pozwala firmie na dalszy rozwój technologiczny i optymalizację produkcji. Dodajmy na koniec, ze aktualne zatrudnienie w sanockiej fabryce to 420 pracowników, natomiast może one wzrosnąć do 500 osób w 2025 roku.

Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją / fot. Autosan
Autosan nie odpuszcza autobusów: Kontrakt dla MPK Kraków i prace nad nową generacją / fot. Autosan

Komentarze