Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Solaris debiutuje w Środzie Śląskiej. W przetargu na dwa elektrobusy

infobus
14.01.2025 16:05
0 Komentarzy

14 stycznia Środa Śląska otworzyła ofertę w ponowionym przetargu na dostawę dwóch autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania.

Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem z uwagi na brak ofert. Za drugim razem poszło zdecydowanie lepiej. Dodajmy, że to zamówienie z dofinansowaniem z CUPT-KPO. O ogłoszeniu aktualnego przetargu pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Rozkład jazdy:

  1. Która firma złożyła jedyną ofertę w przetargu na dostawę autobusów elektrycznych dla Środy Śląskiej?
  2. O ile kwota oferty złożonej przez Solaris Bus & Coach przekraczała budżet zamawiającego?
  3. Jaki minimalny zasięg deklarowany dla zamówionych autobusów określono w wymaganiach przetargowych?
Środa Śląska z ofertą Solarisa na dwa autobusy elektryczne
Środa Śląska z ofertą Solarisa na dwa autobusy elektryczne / fot. UG Środa Śląska

Jedna oferta

14 stycznia 2025 roku odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu dotyczącym zakupu dwóch zeroemisyjnych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania. W wyznaczonym terminie wpłynęła jedna oferta – od Solaris Bus & Coach z ceną 6.186.900,00 PLN brutto / 5.029.186,99 PLN netto, co daje jednostkową cenę Urbino 9 LE electric na poziomie 2.514.593,50 PLN netto.

Z kolei budżet przeznaczony przez zamawiającego wynosił 5.658.000,00 PLN brutto. Oferta złożona przez Solaris Bus & Coach przekracza tę kwotę o 528 900,00 PLN, co oznacza, że dalsze decyzje w sprawie postępowania przetargowego będą wymagały analizy przez komisję przetargową.

Jeżeli skarbnik będzie na TAK, to formalne kryteria oceny ofert są następujące:

  • cena – 60 pkt,
  • termin dostawy pojazdów 30.04.2026 r. lub wcześniejszy – 5 pkt,
  • czas naprawy gwarancyjnej układu napędowego – 1 dzień lub krócej – 5 pkt,
  • czas zrealizowania naprawy gwarancyjnej kratownicy nadwozia oraz kratownicy podwozia – 1 dzień lub krócej – 5 pkt,
  • okres gwarancji układu napędowego – 60 miesięcy lub dłuższy – 10 pkt,
  • okres gwarancji kratownicy nadwozia oraz kratownicy podwozia – 60 miesięcy lub dłuższy – 10 pkt,
  • najmniejsza wartość zużycia energii – 5 pkt.

Tak rozbudowane kryteria – w tym rzadko spotykane wymaganie dt. czasu reakcji na usterki w ramach gwarancji – mogły stanowić „straszak” dla innych producentów.  Do tego dochodzi jeszcze kwestia stosunkowo niewielkiego zamówienia (dwa autobusy) i to jeszcze z ładowarkami. W efekcie mamy jedną ofertę, która lekko przekracza budżet – raczej do przyjęcia patrząc na co się dzieje na rynku, niż do odrzucenia.

Środa Śląska z ofertą Solarisa na dwa autobusy elektryczne / fot. UG Środa Śląska
Środa Śląska z ofertą Solarisa na dwa autobusy elektryczne / fot. UG Środa Śląska

Elektrobusy dla Środy

Aktualne wymagania Środy Śląskiej MIDI elektrobusy mają mieć długość od 8,0 do 9,5 m, a ich wysokość nie może przekraczać 3,4 m. Autobusy muszą przewieźć minimum 50 osób, z czego 23 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów odbywać się będzie przez drzwi w układzie 1-2-0.

Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie silnika lub silników o mocy zapewniającej prędkości i przyspieszenia charakterystyczne dla tras publicznego transportu zbiorowego. Łączna moc znamionowa silników ma być nie mniejsza niż 160 kW. Środa Śląska dopuszcza rozwiązania, w których energia elektryczna może być magazynowana w akumulatorach, superkondensatorach albo innych urządzeniach pozwalających na efektywne wykorzystanie zgromadzonej w nich energii elektrycznej. Deklarowany zasięg ilości zmagazynowanej energii w pojeździe powinien umożliwić przejechanie autobusem 250 km. Wymagana minimalna, nominalna pojemność baterii (akumulatorów) trakcyjnych to 200 kWh.

Środa Śląska z ofertą Solarisa na dwa autobusy elektryczne / fot. UG Środa Śląska

Miejsce pracy kierowcy to kabina typu półzamkniętego lub całkowicie zabudowana, wyposażona w okienko do sprzedaży biletów oraz otwory w szybie ułatwiające komunikację głosową z pasażerem.

W przestrzeni pasażerskiej wymogiem jest brak stopni we wszystkich wejściach, a także brak stopni poprzecznych między I a II drzwiami. Pasażerowie pojadą na fotelach o ergonomicznym kształcie z tworzywa sztucznego. Przy każdym rzędzie siedzeń na ścianach bocznych znajdą się ładowarki USB.

Pojazdy będą wyposażone w tablice kierunkowe wykonane w technologii LED, posiadające układ automatycznej, ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego oraz w jedną wewnętrzną tablicę informacyjną LCD. W tablicach kierunkowych zamawiający wymaga czcionki w kolorze białym.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://srodaslaska.logintrade.net/zapytania_email,183048,3392beef449ea6e5c6e3f8e10f90b616.html

Komentarze