MPK Poznań będzie miało 75 autobusów elektrycznych. Wszystkie od Solarisa
13 stycznia przedstawiciele MPK Poznań oraz Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostawę łącznie 17 przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 metrów.
O przetargu poprzedzającym ten kontrakt i walce z Daimler Buses pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej. Zakup zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach III edycji programy "Zielony Transport Publiczny". Termin realizacji dostaw został przewidziany w drugim kwartale 2026 roku.
Rozkład jazdy:
- Ile przegubowych autobusów elektrycznych zamówiło MPK Poznań od Solarisa?
- Jakie rodzaje ładowania będą wykorzystywane w nowych autobusach Solaris Urbino electric?
- Kiedy planowana jest realizacja dostaw zamówionych autobusów elektrycznych dla Poznania?
Elektryczna siedemnastka
Stolica Wielkopolski po raz kolejny inwestuje w bezemisyjny transport publiczny. 13 stycznia 2025 MPK Poznań i Solaris Bus & Coach podpisali umowę na zakup 9 przegubowych autobusów bateryjnych, z opcją rozszerzającą zamówienie o kolejne 8 pojazdów. Wartość całego zamówienia to 66 196 878 zł brutto.
Finalne zamówienie dotyczy łącznie 17 autobusów Solaris Urbino 18 electric. MPK Poznań posiada w swojej flocie ponad 300 autobusów tej marki, w tym 58 pojazdów elektrycznych i 25 z napędem wodorowym.
Każdy z 17 zamówionych przegubowych autobusów pomieści co najmniej 110 pasażerów, którzy będą mogli doświadczać wygodnej jazdy w nowoczesnych, cichych, klimatyzowanych wnętrzach. Za całkowicie bezemisyjny w miejscu użytkowania napęd w Solaris Urbino electric odpowiada asynchroniczny silnik chłodzony powietrzem oraz baterie nowej generacji Solaris High Energy, charakteryzujące się wysoką gęstością energii. Tak skonfigurowane pojazdy gwarantują duże zasięgi, przy ładowaniu w zajezdni za pomocą ładowarek plug-in po zakończeniu kursowania danego dnia.
Dodajmy, że łącznie producent z Bolechowa wyprodukował dotychczas ponad 2 800 e-busów. Wśród największych flot bateryjnych Solarisów warto wymienić ATM Mediolan (275x Urbino electric), Unibuss Oslo (183x Urbino electric), Warszawę (152x Urbino electric) oraz BVG Berlin (133x Urbino electric).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Eko zakupy MPK
Autobusy:
Pierwsze elektryczne Solarisy pojawiły się na poznańskich ulicach w 2019 roku. Od tego czasu flota MPK wzbogaciła się o 58 autobusów Solaris z napędem bateryjnym, a także 25 z napędem wodorowym. Stanowią one aktualnie niemal 20% całej floty autobusowej.
-"Poznańska komunikacja już dawno wkroczyła w erę eksploatacji pojazdów zeroemisyjnych – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. Wkrótce do naszej floty dołączą kolejne autobusy elektryczne, które stanowią ważny krok w ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza dzięki obniżeniu wykorzystania paliw emisyjnych a to z kolei prowadzi do osiągnięcia neutralności klimatycznej, do której konsekwentnie dążymy, prowadząc i wspierając działania proekologiczne.
We wrześniu 2023 roku MPK Poznań zaprezentowało pierwszy autobus wodorowy marki Solaris Urbino 12 hydrogen, który rozpoczął regularne kursy na liniach we wschodniej części miasta. MPK Poznań planuje zakup kolejnych 9 autobusów wodorowych o standardowej długości około 12 metrów, z możliwością rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 4 pojazdy. Tutaj także czekamy na umowę z Solarisem.
Infrastruktura:
- Stacje ładowania: W ramach rozwoju transportu zeroemisyjnego MPK Poznań inwestuje w infrastrukturę do ładowania autobusów elektrycznych, w tym w instalacje fotowoltaiczne oraz stacje ładowania. O ostatnim zamówieniu dla zajezdni Warszawska pisaliśmy TUTAJ.
- Stacje tankowania wodoru: Autobusy wodorowe są tankowane na stacji należącej do Orlenu przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu.
Komentarze