Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? Analiza SWZ

infobus
24.09.2024 09:02
0 Komentarzy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie szukają dostawców łącznie 80 autobusów elektrycznych klasy I kategorii MAXI i MEGA w dwuczęściowym przetargu.

Będą to autobusy ładowane wyłącznie przez wtyczkę plug-in („High Energy”). Ostatni przetarg na tego typu autobusy wygrała firma Busnex Poland z autobusami Yutong. Aktualne zamówienie jest dofinansowane z programu Zielony Transport Publiczny (3.0.). O ogłoszeniu najnowszego postępowania pisaliśmy już w InfoBusie. Sprawdzamy zatem, czy Yutong ma szanse powtórzyć swój sukces, czy też dostawcą autobusów elektrycznych będzie inna firma.

Spis treści:

  1. Jakie kryteria oceny ofert są najważniejsze w przetargu MZA na autobusy elektryczne?
  2. Jakie wymagania dotyczące technicznych parametrów muszą spełniać autobusy elektryczne oferowane w tym przetargu?
  3. Które firmy mają największe szanse na wygranie przetargu według przewidywań?
Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów?
Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? / fot. MZA

Punktacja producentów

MZA w obu zadaniach wyodrębniło następujące kryteria oceny ofert – cenę (70%), ekologię (19%), liczbę roboczogodzin w okresie 10 lat (7%), parametry techniczne (4%). Sprawdzamy podkryteria ekologii i parametry techniczne. MZA preferuje następujące rozwiązania:

  • największy gwarantowany zasięg – 10 pkt,
  • trwałość baterii trakcyjnych do poziomu niemniejszego niż 70% pojemności w stosunku do wartości jej początkowej w okresie od 11 roku do 15 roku eksploatacji – 5 pkt,
  • panele fotowoltaiczne, umieszczone na dachu, włączone w instalację elektryczną autobusu o mocy powyżej 1 kWp – 2 pkt,
  • wykorzystanie wyłącznie energii elektrycznej pochodzącej z baterii trakcyjnych do zapewnienia komfortu termicznego gdy pojazd jest uruchomiony oraz z wykorzystaniem wyposażenia w dodatkowy zdalnie sterowany system przygotowania komfortu termicznego w pojeździe z wykorzystaniem energii elektrycznej uzyskiwanej podczas ładowania – 2 pkt,
  • liczba miejsc pasażerskich 90 (130 – zadanie MEGA) lub większa – 2 pkt,
  • poszycia zewnętrzne ścian bocznych podzielone pionowo na części w całym pasie podokiennym, podzielonym dodatkowo poziomo na część górną i dolną – 1 pkt,
  • autobus, w którym nie występuje konieczność zabezpieczania antykorozyjnego profili zamkniętych i przestrzeni wewnętrznych nadwozia w całym okresie eksploatacji – 1 pkt.
Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? / fot. MZA
Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? / fot. MZA

Wymagania dla autobusów „High Power”

Autobusy elektryczne „High Energy” mają mieć długość odpowiednio od 11,8 do 12,2 m (MAXI) i od 17,5 do 18,2 m (MEGA). Pojazdy mają umożliwić przewóz dla minimum 80 (110 – w autobusach MEGA) pasażerów. Autobusy mają być napędzane przez silnik elektryczny centralny. Maksymalna moc netto silnika lub zespołu silników ma być nie mniejsza niż 160 kW (240 kW). Energia elektryczna magazynowana ma być w bateriach litowo-jonowych o pojemności użytkowej min. 420 kWh (600 kWh). Baterie będą ładowane poprzez wtyczkę plug-in.

MZA ma rygorystyczne wymagania względem siedzeń pasażerskich. Fotele mają mieć ściśle określone nachylenie – tj. siedzisko z minimalnym spadkiem siedziska ku części tylnej o 4° i z odpowiednio nachylonym oparciem – minimalne pochylenie oparcia ma wynosić 17°. Pokrycie foteli będzie wykonane ze skóry ekologicznej posiadające wierzchnią stronę fakturowaną (zapobiegającą ześlizgiwaniu się z fotela) lub z tapicerki materiałowej. Stanowisko pracy kierowcy to kabina typu zamkniętego, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz. Zamawiający chce, aby nowe elektrobusy były wyposażone w systemy bezpieczeństwa, wspomagające jazdę kierowcy – np. ADAS, MOIS, REIS, DDAW.

Tablice kierunkowe zewnętrzne mają być wykonane w oparciu o diody w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się tablice – monitory LCD. Chodzi o tablice podsufitowe – których zadaniem będzie wyświetlanie nazwy krańca, do którego zmierza pojazd, trasy przejazdu (ulice z przystankami) oraz reklam i ogłoszeń w dolnej części. Do tego dojdą tablice boczne (o przekątnej minimum 37 cali) wyświetlające trasę przejazdu, prezentowaną w zdefiniowanym układzie graficznym, a także informacje o czasie przejazdu pomiędzy bieżącym przystankiem a każdym kolejnym na trasie.

Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? / fot. MZA
Jak MZA Warszawa widzi swoje kolejne 80 elektrobusów? / fot. MZA

Oczekiwania MZA

Mamy niewielkie zmiany w stosunku do SWZ z poprzedniego przetargu na elektrobusy dla MZA. Miejski przewoźnik postanowił zrezygnować z kryterium najniższego zużycia energii. W dalszym ciągu jednak stawia na inne parametry, które mają znaczenie przy kosztach eksploatacji autobusów. Jednak najważniejsza zmiana znajduje się w specyfikacji technicznej, gdzie jedynym dopuszczonym rozwiązaniem w zakresie napędu jednostek jest silnik centralny. Oznacza to, że krąg potencjalnych oferentów może być nieco zawężony. W tej sytuacji stawiamy na pojedynek Solarisa, Yutonga oraz MAN-a. Otwarcie ofert odbędzie się 11 października.

Najnowszy autobusy przetarg MZA można śledzić na stronie: https://mza.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/447971/zakup-i-dostawa-30-szt-autobusow-elektrycznych-klasy-maxi-12m-i-50-szt-autobusow-przegubowych-18m

Komentarze