Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Warszawy do Radomska? MPK testuje Solarisa Urbino 8,9LE

infobus
22.04.2024 08:05
0 Komentarzy

Czy kolejny – a może kolejne – Solarisy Urbino 8,9LE, które jeszcze niedawno jeździły pod banderą Mobilisu na warszawskich ulicach znajdą nowego nabywcę?

Nic jeszcze nie jest przesądzone. Póki co MPK Radomsko sprawdza potencjalny nabytek w ramach testów. Natomiast o wcześniejszych transferach m.in. do GPA i Białegostoku pisaliśmy w InfoBusie wcześniej.

Trochę historii

Przypomnijmy – Mobilis pozyskał w 2016 r. łącznie 54 sztuki Urbino 8,9LE. Ich zakup sfinansował mLeasing. Autobusy pozyskano na potrzeby realizowanego od sierpnia 2016 r. do końca 2023 r. kontraktu przewozowego zawartego z ZTM Warszawa.

Wraz z końcem ubiegłego roku z powodu różnych perturbacji 25 autobusów straciło zatrudnienie w stolicy. Mobilis postanowił je sprzedać, a nowym właścicielem została firma BTS z Wyględów.

Ta z kolei dość szybko znalazła nowych nabywców dla części autobusów:

  • pięć Solarisów zakupił PKS Grodzisk Mazowiecki i skierował je do obsługi zadań w ramach sieci komunikacyjnej zarządzanej przez związek powiatowo-gminny Grodziskiego Przewozy Autobusowe;
  • kolejna piątka trafiła do KPKM Białystok.
Z Warszawy do GPA – pięć Solarisów Urbino 8,9LE od Mobilis / fot. GPA
Z Warszawy do GPA – pięć Solarisów Urbino 8,9LE od Mobilis / fot. GPA

Test w Radomsku

Czy kolejny lub kolejne znajdą nowego właściciela? Ta sprawa otwarta. Póki co jednego Urbino 8,9LE testuje radomszczańskie MPK.

W Radomsku autobus jest na testach na podstawie umowy dzierżawy z Bus&Truck Service Sp. z o.o. Wyględy. Spółka poniesie koszt 20 gr. za przejechany kilometr plus koszty paliwa. 

Sprawdzian ma potrwać jeszcze do jutra – 21 kwietnia.

-„Autobus został użyczony na testy celem sprawdzenia użyteczności tego typu pojazdu w warunkach komunikacyjnych w Radomsku, tj. sprawdzenie przydatności, pojemności pasażerskiej, komfortu oraz sprawności technicznej i eksploatacyjnej”- powołuje się na informację pozyskaną z MPK lokalny portal Radomsko24.

Z Warszawy do GPA – pięć Solarisów Urbino 8,9LE od Mobilis / fot. GPA
Z Warszawy do GPA – pięć Solarisów Urbino 8,9LE od Mobilis / fot. GPA

O ex warszawskich Urbino 8,9LE

Pora wspomnieć o wyposażeniu autobusów w wersji oryginalnej. W autobusie może podróżować maksymalnie 54 pasażerów. 24 osoby mogą liczyć na przejażdżkę na fotelach Ster 8MU UltraLight. Dwa siedzenia są dostępne z niskiej podłogi. Wszystkie posiadały tapicerkę ze znanymi od lat motywami warszawskimi. Wejście na pokład do tych niskowejściowych pojazdów jest możliwe dzięki dwóm wejściom w układzie 1-2-0.

Czas na mechanikę. Niespełna dziewięciometrowe ”jamniki” są napędzane silnikami Cummins ISB6.7E6 250B. Jednostka o pojemności skokowej niespełna 6,7 l ma 204 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 982 Nm. Została zabudowana centralnie. Zblokowano ją z czterobiegową automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa 6. Przekładnia współpracuje z mostem napędowym DanaG150. Zastosowano niezależną przednią oś ZF RL55EC.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Sutrak AC520 o mocy 30 kW. Naturalną wentylację zapewnia sześć okien przesuwnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring oraz system zliczania potoków pasażerskich IRMA Light.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej był debiutujący wtedy w stolicy bydgoski SiMS. Urbino 8,9LE jest wyposażony w cztery wyświetlacze zewnętrzne o wysokiej rozdzielczości. Pora na wnętrze- tu znajdziemy trzy tablice LCD. Zastosowano dwie o przekątnej 22″, na których prezentowana jest informacja liniowa oraz reklamy. Z prawej strony, tuż przed drugimi drzwiami zamontowano tablicę 38″, na której informacja liniowa jest prezentowana w formie ”e-koralików”. Nowością były dwie rzeczy. To kasowniki nowej generacji, a także automat biletowy, w którym prócz płatności bilonem za przejazd można zapłacić również kartą. Producentem urządzeń jest firma Macrosystem z Warszawy.

Komentarze