Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ikarus wraca na węgierski rynek. 12 autobusów dla Székesfehérvár

infobus
01.08.2022 09:00

6 lipca węgierska grupa transportowa Volánbusz odebrała dwa pierwsze autobusy elektryczne marki Ikarus.

To pierwsze pojazdy z zamówienia na łącznie 12 pojazdów z ładowarkami, który zakup dofinansowany został z rządowego programu Green Bus. Pojazdy pojawiły się na liniach 43 i 44 w Székesfehérvárze. Kolejne egzemplarze będą sukcesywnie przekazywane do końca września. Przypomnijmy, że równolegle w Krakowie trwa test demonstracyjnego modelu Ikarus 120e.

Jak Feniks

To pierwsze e-busy w węgierskim mieście i pierwsze historycznie autobusy Ikarusa, jakie po reaktywacji legendarnej marki zasiliły tabor największego przewoźnika na Węgrzech. Pojazdy trafiły do oddziału obsługującego komunikację miejską w Székesfehérvár, gdzie właśnie produkowane są pojazdy Ikarusa.

-„Emocje i tradycja są ze sobą połączone, ponieważ teraz autobusy Ikarus produkowane w Székesfehérvár są także używane w miejskim transporcie publicznym. Jestem pewien, że wiele osób pamięta to, co Ikarus wniósł w życie miasta. Cieszę się i dziękuję tym, którzy uwierzyli w to, że nadal możemy produkować tutaj autobusy Ikarus” podkreślił dr. András Cser-Palkovics, burmistrz Székesfehérvár.

Przypomnijmy, że marka Ikarus wróciła na rynek kilka lat temu, kiedy Węgierskie Sił Zbrojnych zleciły produkcje autobusów międzymiastowych dla potrzeb armii. Teraz fabryka otwiera kolejny etap i rozpoczyna dostawy pojazdów dla transportu publicznego. Od modelu 120e. Został on opracowany w oparciu o węgierską myśl techniczną. Dzięki ciągłej rozbudowie krajowego łańcucha dostaw, udział komponentów z Węgier w jego produkcji wynosi ponad 50%. Jak informuje Ikarus, to łatwe w manewrowaniu pojazdy, które nadają się do ruchu miejskiego i podmiejskiego.

-„Ten pojazd powstał w Székesfehérvár: tutaj zaprojektowali go inżynierowie Ikarusa, a zmtonwali węgierscy montażyści” – podkreślił Zoltán Tankó, dyrektor generalny Ikarus Global Zrt., który podziękował swoim pracownikom za włożoną pracę w kontrakt dla Székesfehérvár.

Dodał, że tego typu autobusy zostały już przetestowane na poziomie międzynarodowym i okazały się konkurencyjne. W Niemczech operują już w kilku miastach, trwa pierwszy test w Polsce, a wśród planów na przyszłość jest stworzenie i wprowadzenie autobusu przegubowego. Firma pracuje też nad znalezieniem optymalnego rozwiązania w zakresie ładowania autobusów i opracowała własną ładowarkę zintegrowaną z magazynem energii, który może być ładowany zarówno z panelu słonecznego, elektrowni wiatrowej, jak i z sieci.

Trochę techniki

Podstawowe parametry techniczne elektrobusu Ikarus 120e są następujące:

  • niskopodłogowy autobus miejski klasy MAXI z napędem elektrycznym
  • długość 12 m
  • pojemność pasażerska: do 86 osób
  • zasięg: 350 km

Zobaczcie jak 120e wygląda na filmie:

Zielony Autobus

Węgierski program Green Bus  / Zielony Autobus koordynowany jest przez HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld-mobilitás Fejlsztési Ügynökség Zrt., a jego budżet to łącznie 35,9 mld HUF na lata 2020-2029. Dofinansowanie obejmuje tylko zakup autobusów elektrycznych i trolejbusów i dotyczy przewoźników publicznych operujących w miastach o liczbie mieszkańców ponad 25 000. Celem programu jest wprowadzenie na rynek pojazdów o napędzie elektrycznym, które są najbardziej odpowiednie dla ochrony środowiska.

W ramach konkursu Volánbusz i jego partner w konsorcjum, Mobiliti Volánbusz Kft., otrzymali dotację (75%) na zakup łącznie 100 autobusów elektrycznych , w tym pierwsze 40 pojazdów trafiło do aglomeracji Budapesztu, a 60 pojazdów i związana z nim infrastruktura do ładowania otrzyma sześć powiatów, w tym Székesfehérvár (ten kontrakt ma wartość 1,76 miliarda forintów).