Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. Uniwersytet Morski rozpoczyna rekrutację na studia podyplomowe
Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni ruszyła rekrutacja na nowe studia podyplomowe dotyczące zarządzania ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. Uczelnia tym samym realizuje niedawne zapowiedzi dotyczące kształcenia kadr dla tej przyszłościowej, a w Polsce stosunkowo młodej branży.
Szansa na nowy zawód
Studia będą prowadzone na Wydziale Nawigacyjnym, którego siedziba mieści się w najbardziej prestiżowym fragmencie Gdyni – na Molo Południowym, obok Akwarium Gdyńskiego oraz słynnych żaglowców – Daru Młodzieży i Daru Pomorza. Studia trwają dwa semestry i obejmują łącznie 190 godzin. Zajęcia rozpoczną się w marcu 2022 r. Prowadzone są w trybie niestacjonarnym, tj. zajęcia są realizowane w formie zjazdów weekendowych (w soboty oraz niedziele).
Zgłoszenia przyjmowane są pocztą elektroniczną na adres [email protected] lub tradycyjną pocztą na adres Dziekanatu Wydziału Nawigacyjnego UMG.
Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” zapewniają wiedzę, która w połączeniu z doświadczeniem umożliwi uczestnikom zajęć identyfikację szerokiego zakresu zagrożeń związanych z morskim przemysłem wydobywczym i energetyką wiatrową, a następnie analizę i ocenę oraz zarządzanie i kontrolę ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. Znajomość międzynarodowych standardów i systemów zarządzania ryzykiem w projektach, z uwzględnieniem wyzwań i zagrożeń specyficznych dla branży OO&G (OffshoreOil&Gas) oraz OWE (Offshore Wind Energy), pozwoli skutecznie realizować projekty i świadczyć usługi na rzecz tych branż z zachowaniem bezpieczeństwa – czytamy na stronie Uczelni w zakładce „cel studiów”.
Opłata za całość studiów wynosi 6000 złotych. Przy opłacie jednorazowo z góry przysługuje zniżka w wysokości 100 złotych, opłata wynosi 5900 zł. Można też zapłacić dwie raty po 3000 zł za każdy semestr lub 8 rat miesięcznych po 780 złotych. Limit miejsc wynosi 40 osób.
Program studiów
MODUŁ I – Ryzyko i rola ryzyka w planowaniu, przygotowaniu i realizacji projektów.
Blok A – Podstawowe pojęcia i zagadnienia.
Blok B – Proces przygotowania projektów z uwzględnieniem ryzyka.
MODUŁ II – Uwarunkowania prawno-gospodarcze.
Blok A – Uwarunkowania prawno-gospodarcze w planowaniu i realizacji projektów offshorowych.
Blok B – Wsparcie realizacji projektów offshorowych.
MODUŁ III – Metodyka zarządzania ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej.
Blok A – Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem.
Blok B – Identyfikacja ryzyka. Eliminacja ryzyka z uwzględnieniem specyfiki projektów offshorowych.
Blok C – Analiza i ocena ryzyka.
Blok D – Planowanie reakcji na ryzyko. Prewencja z uwzględnieniem specyfiki projektów offshorowych.
Blok E – Monitorowanie i sterowanie ryzykiem. Detekcja, mitygacja ryzyka i adaptacja z uwzględnieniem specyfiki projektów offshorowych.
Blok F – Akcje ratunkowe i działania kompensacyjne. Weryfikacja i ocena działań z uwzględnieniem specyfiki projektów offshorowych.
MODUŁ IV – Komputerowe wspomaganie zarządzania ryzykiem w projektach.
Dla zainteresowanych istnieje możliwość uczestniczenia w ramach Modułu IV za dodatkową opłatą w kursie „PRINCE2 Foundation” kończącym się certyfikowanym egzaminem.
MODUŁ V – Studia przypadków.
Warunki ukończenia: Wiedza i umiejętności słuchaczy będą weryfikowane w formie ustalonej przez prowadzącego np. egzamin, zaliczenie pisemne, praca projektowa, po zakończeniu wybranych bloków tematycznych.
Rektor uniwersytetu morskiego: obserwujemy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej
Uruchomienie studiów podyplomowych stanowi realizację zapowiedzi sprzed kilku tygodni. Jak już informowaliśmy na naszym portalu, 22 listopada 2021 rektorzy pomorskich uczelni podpisali porozumienie intencyjne na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego częścią była m.in. deklaracja w zakresie kształcenia kadr w tym obszarze. Deklaracje na ten temat padły także podczas niedawnych uroczystości Święta Szkoły 8 grudnia.
- Już dzisiaj obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, który jest kołem zamachowym dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Nie ominęliśmy tej szansy na rozwój, strategiczna decyzja o największej inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat, jaką podjąłem - budowie centrum technologii off-shore w bezpośrednim sąsiedztwie twierdzy Wisłoujście, zapoczątkowała szereg działań również o charakterze naukowym i dydaktycznym. Budowane Centrum Off-shore UMG, którego fundamenty i mury parteru już stoją, stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu - powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit.
Mówiąc o morskiej energetyce wiatrowej, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podkreślił również nowe inicjatywy Uczelni w zakresie jej działalności dydaktycznej:
- Chcemy również kształcić kadry dla tego wymagającego sektora gospodarki – przygotowaliśmy ofertę studiów podyplomowych i MBA, którą kierujemy do firm i instytucji związanych z łańcuchem dostaw morskiej energetyki wiatrowej oraz do osób planujących karierę zawodową w tym sektorze.
Morska energetyka wiatrowa – zaczynamy praktycznie od zera
Farmy wiatrowe na morzu funkcjonują już od dłuższego czasu m.in. na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii, Holandii i Danii, a także wielu innych wysokorozwiniętych państw nadmorskich. W Polsce jednak ta branża dopiero powstaje. Z branży offshore w Polsce funkcjonuje na niewielką skalę górnictwo morskie – wydobycie ropy i gazu prowadzi Lotos Petrobaltic.
Za kilka lat morskie farmy wiatrowe mogą jednak całkowicie zrewolucjonizować polską energetykę i branżę morską. Największą przeszkodą może się jednak okazać brak kadr i doświadczenia. Najszybciej tę lukę mogą wypełnić studia podyplomowe, które oprócz Uniwersytetu Morskiego zamierzają uruchomić również inne uczelnie nadmorskie. W dalszej kolejności powstaną również tradycyjne kierunki studiów inżynierskich i magisterskich, przy czym opracowanie i zatwierdzenie programu studiów pierwszego i drugiego stopnia wiąże się z określonymi procedurami, które muszą trochę potrwać.
Jakub Łoginow