Ystad podsumowuje 2017 rok: ponad 2 mln pasażerów
Podsumowanie 2017 r. jasno pokazuje, że Port w Ystad możeświętować kolejny rekordowy rok. Zarówno w 2015, jak i 2016 r. ruch w Porciesukcesywnie rósł – ten trend utrzymał się również w roku ubiegłym. Wyraźnierosła zarówno ilość przewożonych towarów, jak i liczba ciężarówek, samochodówosobowych oraz pasażerów.
Rok 2017 był dla Portu w Ystad rekordowy – po raz kolejny,ponieważ stały wzrost odnotowany jest tam od 2015 r.
-„Bardzo cieszy nas fakt, że wysiłki podejmowane przezwładze portu oraz naszych klientów, a także pozytywne trendy na rynku,przynoszą tak dobre efekty. Umacniamy swoją pozycję jednego z największychszwedzkich portów” – skomentował Björn Boström, CEO Port of Ystad.
Port w Ystad jest największym szwedzkim portem utrzymującymcodziennie połączenia promowe z Polską i Bornholmem. Wzrost liczby pasażerówodnotowano głównie na trasie na Bornholm – w przypadku połączeń z Polskązwiększyła się przede wszystkim ilość przewożonych towarów. Port jest trzecimpod względem liczby pasażerów promowych portem w Szwecji, piątym – pod względemliczby obsługiwanych statków oraz jedenastym największym portem towarowym.
Więcej pasażerów
Stale spada liczba przewożonych wagonów kolejowych, w roku2017 odnotowano również zmniejszenie się liczby busów przejeżdżających przezport – przede wszystkim na trasach do Polski. To drugie może być związane zfaktem, że coraz więcej Polaków podróżuje własnymi samochodami. Rośnie za toliczba wycieczek autobusowych na Bornholm, co prawdopodobnie jest związane zdużą popularnością jednodniowych wycieczek na duńską wyspę oraz zwiększeniemsię liczby busów na trasie pomiędzy Kopenhagą a Bornholmem. Warto jednak odnotować,że ogólna liczba pasażerów oraz samochodów wzrosła zarówno na trasach Ystad iRønne, jak i Ystad i Świnoujściem.
-“Rekordowe wyniki są efektem nie tylko znakomitej sytuacjiekonomicznej czy obniżenia cen biletów na Bornholm, ale również inwestycji wwiększą liczbę jednostek i większe statki, które poczyniła firma Polferries.Portowi w Ystad udało się zdobyć większą część tego rosnącego rynku – ispodziewamy się, że ten trend utrzyma się w przyszłości” – wyjaśnia BjörnBoström.
Statystyki za rok 2017/ liczba / różnica do 2016 r.
Ładunek (tony) 3.568.129 3,3%
Wagony kolejowe 8.112 -11,7%
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ciężarówki/przyczepy 249.903 9,8%
Autobusy 2.929 -3,7%
Samochody osobowe 569.836 5,0%
Pasażerowie 2.180.475 4,5%
Statki 3.570 1,4%
„