W Szczecinie o bezpieczeństwie na obszarach wodnych
Statystyki utonięć, zdarzeń i interwencji, bezpieczeństwopowodziowe, pierwsza pomoc czy analiza zjawisk fizycznych w wodzie to przykładytematów, które zostały poruszone podczas II Kongresu BezpieczeństwaWodnego, który odbył się w Szczecinie 13-14 listopada 2017 r.
W wydarzeniu uczestniczyłwicemarszałek Jarosław Rzepa, który wręczył gryfa zachodniopomorskiego dlaorganizatora kongresu – Zachodniopomorskiego WOPR.
Problematyka Pierwszego Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego,który odbył się w 2013 r. pozwoliła szeroko spojrzeć na złożoność problemówzwiązanych z bezpieczeństwem wodnym na obszarach objętych szczególną ochronąoraz terenów przygranicznych Polski i Niemiec. II Kongres BezpieczeństwaWodnego ma promować zrównoważony i bezpieczny rozwój gospodarczy w obrębieobszarów wodnych, uwzględniając obecne uwarunkowania społeczno – gospodarcze iekonomiczne w naszym regionie. Spotkanie to dobra okazja do zaprezentowaniainnowacyjnych rozwiązań w walce z zagrożeniami w środowisku wodnym oraz dopokazania możliwości zjednoczenia sił samorządów lokalnych, organizatorówkąpielisk czy podmiotów realizujących działania z zakresu ratownictwa wodnego.
Tematyka kongresu to głównie: analiza zagrożeń i szacowanieryzyka, analiza zjawisk fizycznych w wodzie, statystyki utonięć, zdarzeń iinterwencji, bezpieczeństwo wodne w kulturze fizycznej i turystyce, a takżeprofilaktyka i prewencja.
13 listopada br., czyli pierwszego dnia kongresu, WOPRWojewództwa Zachodniopomorskiego za zasługi dla regionu otrzymał złotą odznakęhonorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
– Działalność WOPR to ważny element nie tylko dla władzsamorządowych i terytorialnych, ale także dla wszystkich mieszkańców PomorzaZachodniego. Organizacja od wielu już lat realizuje lokalne i regionalne, atakże ogólnopolskie projekty zwiększając tym samym bezpieczeństwo regionu –mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.
W zeszłym roku WOPR przeprowadził łącznie ponad 600interwencji, podczas których ratownicy udzieli pomocy pływakom, plażowiczom,osobom uprawiającym sporty wodne. W sezonie letnim 2016 bezpieczeństwa nakąpieliskach strzegło 581 ratowników wodnych.Większość z nich – bo ponad 470 osób – pracowała nad morzem.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pomorze Zachodnie w ubiegłym roku okazało siębezpieczniejsze dla osób korzystających z wodnych miejsc dostępnych w regionie.W Szczecinie, mimo zwiększonego ruchu turystycznego, liczba utonięć spadła, aco więcej, był to najkorzystniejszy wynik od dziesięciu lat.
Dwudniowy II Kongres Bezpieczeństwa Wodnego (13-14 listopada2017 r.) został zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu WojewództwaZachodniopomorskiego, który od lat wspólnie z WOPR realizuje regionalnekampanie edukacyjne, m.in. „Trzeźwość nad wodą” (2017), „Dekalog plażowicza”(2016), „Kąpiel po alkoholu to brak wyobraźni” (2015) oraz wspiera jego akcje idziałania profilaktyczne. Wsparcie dla WOPR z budżetu WojewództwaZachodniopomorskiego od 2007 r. przekroczyło już sumę miliona złotych.
„