Toruń czyli życie nad Wisłą
Do 25 lutego 2018 roku w Muzeum Historii Torunia możnaoglądać wystawę prezentującą życie Torunia związane z Królową Polskich Rzek. Wystawa czasowa została przygotowana w związku z RokiemRzeki Wisły 2017. Kuratorem jest Robert Żytkowicz.
Na wystawie można zobaczyć eksponaty z życia codziennegomieszkańców przedmieścia portowego, archiwalne dokumenty, grafiki , pocztówki izdjęcia. Zwiedzający będą mogli na chwilę cofnąć czas i przekonać się jakwyglądało życie nad Wisłą mieszkańców grodu Kopernika.
Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 10 listopada 2017 r. -Wystawa, którą Państwu proponujemy jest jednym z kilku elementów, któreproponuje Muzeum Okręgowe w trwającym Roku Rzeki Wisły. Na dziedzińcu RatuszaStaromiejskiego mogliśmy już w tym roku podziwiać kogę, fotografie autorstwaDaniela Pacha oraz wystawę fotografii Adnrzeja Kamińskiego, na których równieżprezentowała się toruńska Wisła. Obecna wystawa czasowa to kolejne wydarzenie,które ma być dla Wisły uhonorowaniem – powiedziała podczas wernisażuwicedyrektor Muzeum Okręgowego Aleksandra Mierzejewska.
– Dzięki trwającemu Rokowi Rzeki Wisły mogliśmy zwrócić oczyku rzece i przypomnieć w wielu miastach o jej pięknie i znaczeniu. Rzeka Wisłajest też nasza, jest toruńska. Dlatego z radością przyjmuję dzisiejsze otwarciewystawy, prezentującej nasze życie nad Wisłą przez wieki i dokumentującejhistorię torunian żyjących nad tą rzeką – zaznaczył prezydent Torunia MichałZaleski.
O wystawie:
Bardzo dogodna lokalizacja Torunia zadecydowała o jego szybkimrozwoju. Czynnikiem niezwykle stymulującym było położenie miasta nad Wisłą. Nanadbrzeżu powstała osada zamieszkała między innymi przez rybaków, szyprów,flisaków, powstał port z żurawiem, orazprzystań rybacka. W średniowieczu wybudowano łaźnie miejskie, które w okresiereformacji, w związku z obrona moralności, zamieniono na farbiarnie.Wykorzystywano glinę ze starorzecza do wyrobu cegieł, które służyły do budowybudynków miejskich. W Toruniu łączyły się szlaki handlowe z południa zeszlakami z północy i zachodu. Do miejskiego portu wpływały statki morskie atoruńscy kupcy, dzięki przynależności do Hanzy, wypłynęli na „szerokie wody”Bałtyku. Na tzw. Kępie Bazarowej powstała prężna osada zamieszkiwana przedewszystkie przez „ludzi rzeki” i tzw. partaczy – czyli rzemieślników niezrzeszonych w cechach. Nie do przecenienia jest znaczenie Wisły w toruńskiejgospodarce – dawała pracę znacznej części społeczeństwa i możliwościzwielokrotnienia handlu miejskiego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Niekiedy rzeka przysparzała problemów i kosztów miastupowodując podtopienia i niszcząc wielokrotnie most toruński, który byłwielokrotnie odbudowywany. W XX wieku nadbrzeże wiślane i rzeka stała sięmiejscem rekreacji i spędzenia wolnego czasu. Powstało kąpielisko na KępieBazarowej, organizowano spływy, rejsy wycieczkowe, powstawały lokalegastronomiczne.
„