Śląskie i opolskie remonty jazów
Kosztem 7 mln zł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej wGliwicach remontuje jazy na śląskich i opolskich rzekach, którymi administruje.Dzięki tym pracom zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców i terenów położonychw sąsiedztwie rzek.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka RegionalnegoZarządu Gospodarki Wodnej Linda Hofman, prace objęły 2 jazy na rzece Kłodnicy wGliwicach oraz w 1 w Rudzińcu, w gminie Pławniowice. Roboty o podobnym zakresiemiały miejsce również w miejscowości Ujazd, gdzie wyremontowano jaz KanałuGliwickiego, a także w Kędzierzynie-Koźlu na Nowej Odrze. Większość praczakończyła się jesienią tego roku. Jedna z budowli w Gliwicach, gdzie remontrozpoczął się w październiku tego roku, będzie gotowa na początkuprzyszłorocznego lata.
Środki na prowadzenie prac pochodzą z Narodowego FunduszuOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich łączny koszt to blisko 7 mln zł.
-?Jazy po zakończonych pracach zyskały nowe warstwy betonu,nowe lub wyremontowane klapy, mechanizmy napędowe i uszczelnienia, gruntownąkonserwację przeszły segmenty jazów. Starą i wysłużoną sieć energetyczną isterowania zastąpiła nowa, nowe są również zamknięcia remontowe. Wyremontowanoteż budynki maszynowni jazów, gdzie znajdują się mechanizmy sterujące budowląhydrotechniczną. Dodatkowo jaz w Rudzińcu doczekał się nowego budynkumaszynowni? ? powiedział zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach ds. utrzymania wódStanisław Gruszczyński.
Jazy to budowle hydrotechniczne, których zadaniem jestprzepuszczanie nadmiaru wody w korycie czy jej okresowe piętrzenie. Jazypiętrzą wodę i kierują ją poniżej, do kanału lub koryta innego cieku. Służąrównież zasileniu kanałów żeglownych czy odcinków rzek, na których odbywa siężegluga.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponieważ zwykle przegradzają w poprzek dany ciek,usprawniają przepływ wód wezbraniowych, lodu, czy konarów powalonych drzew,niesionych przez nurt wody.
Utrzymanie budowli hydrotechnicznych w pełnej sprawnościpozwala administratorowi rzeki na odcinkowe sterowanie wodą w korycie cieku.Gdy dochodzi do konieczności prowadzenia wód wezbraniowych, czy zasileniakanału żeglugowego, gdzie okresowo występuje niedobór wody, zarządzający rzekąmogą posłużyć się jazem, by przepuścić przez niego odpowiednią ilość wód. (PAP)