Port w Gdańsku wypięknieje. Rusza estetyzacja

infoship
21.02.2017 11:18

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wprowadza w życie projektestetyzacji, czyli upiększenia terenów przy wejściu do portu. Uroczystaprezentacja inwestycji planowanej przez ZMPG odbyła się 16 lutego br. wKapitanacie Portu Północnego w Porcie Gdańsk. Efekty przedsięwzięcia powinnyucieszyć nie tylko interesantów portu, ale wszystkich mieszkańców Gdańska, atakże turystów.

W 2016 roku rozstrzygnięto konkursarchitektoniczny zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk orazStowarzyszenie Architektów Polskich Oddział „Wybrzeże”, któregoprzedmiotem było opracowanie koncepcji estetyzacji frontów wodnych MartwejWisły wraz z koncepcją przekształceń wskazanych fragmentów stref nadwodnychPortu Gdańsk. Zwycięzcami konkursu zostali młodzi gdańscy architekci z trzechpracowni: Restudio, Studio R oraz Midi. W swoim projekcie zaproponowalistworzenie przed budynkiem Kapitanatu Portu miejsc widokowych i wypoczynkowychw układzie teatralnym, z których można będzie obserwować wpływające do portustatki. Centralnym elementem projektu był porośnięty trawą kopiec u wejścia doportu, na szczycie którego zaplanowano podświetlany napis „PortGdańsk”.

Nowy zarząd ZMPG, powołany po rozstrzygnięciu konkursu,postanowił jednak nadać projektowi szerszy wymiar, zwłaszcza użytkowy. Z myślą,aby ta część portu miała jakiś element, który zaktywizuje działalnośćspołeczno-kulturalną. Coś co zachęci Gdańszczan i turystów do odwiedzin.

-Dotychczasowa koncepcja, z którą mieliśmy okazję się zapoznać, w ocenie nowegozarządu ZMPG rodziła obawy stworzenia w tym miejscu zakątka, który będzie przezmieszkańców i miłośników portu odwiedzany rzadziej, niż byśmy tego chcieli.Rodzi to także niebezpieczeństwo wandalizmu zwłaszcza w czasie jesienno-zimowymwtedy, gdy pogoda nie sprzyja spacerom – mówi Łukasz Greinke Prezes ZarząduMorskiego Portu Gdańsk. – Dodanie do koncepcji estetycznej elementów użytkowychtakich jak miejsce na usługi gastronomiczne czy rozwijanie wydarzeńkulturalnych i społecznych daje szansę, by ta część portu tętniła życiem przezcały rok i współtworzyła zarówno te materialne, jak i niematerialne wartości -dodaje.

Restauracja i taras

W rezultacie nowy zarząd Portu Gdańskprzedstawił zwycięskiemu zespołowi architektów wskazówki do modyfikacjiprojektu. Na ich podstawie autorzy znacząco zmienili pierwotną koncepcję kopca.Porośnięty trawą kopiec nie będzie jedynie podstawą dla napisu „PortGdańsk”. Zgodnie z nowym projektem w jego wnętrzu znajdzie sięwielofunkcyjny obiekt z częścią gastronomiczną i wystawienniczą, a także punktinformacyjny ZMPG. Ściany obiektu od strony Zatoki Gdańskiej i kanału portowegobędą przeszklone. Na szczycie kopca zostanie zbudowany przestronny taraswidokowy, który stanowić będzie przedłużenie znajdującej się tuż obok promenadywzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Taras wypełniony zostanie zieleniącharakterystyczną dla klimatu nadmorskiego, którą podziwiać będzie możnaspacerując po ścieżkach oddzielających poszczególne tzw. ogrody tematyczne.Zmodyfikowana koncepcja uwzględnia instalację napisu „Port Gdańsk”,podświetlanego po zmroku, w formie konstrukcji przestrzennej tworzącej obejściewzdłuż budynku.

Oprócz argumentów społecznych i użytkowych,ważna w nowym pomyśle jest również troska o koszty. Projektant ocenił, żezmiany tylko w nieznaczny sposób podwyższą wydatki związane z budową.Jednocześnie, zagwarantowane zostaną przychody z najmu obiektu, co zapewnidodatkowy, stały zastrzyk finansowy dla tego przedsięwzięcia.

Obecni na spotkaniu w Kapitanacie Portu Północnego goście, wtym Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, UrzęduWojewódzkiego, Politechniki Gdańskiej, Urzędu Morskiego oraz Portowej StrażyPożarnej Florian, przyjęli z zainteresowaniem nową koncepcję estetyzacji portu.

Pierwsze efekty nowego wizerunku portu i zabudowy poznamynajprawdopodobniej już w 2018 roku.