Popłyń w rejs „Gdańskiej szkoły pod żaglami”
16 uczniów i studentów będzie miało szansę wziąć udział w”Gdańskiej Szkole pod Żaglami” – prawie trzytygodniowym rejsiezabytkowym żaglowcem „Generał Zaruski”. Wyprawa jest organizowana zokazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak poinformował Gdański Ośrodek Sportu, który jestarmatorem żaglowca i głównym organizatorem wyprawy, rejs rozpocznie się 25czerwca w Rostoku, a zakończy 12 lipca w Sunderland na wschodnim wybrzeżuAnglii, gdzie właśnie startować będą regaty „The Tall Ships Races”.
Po drodze żaglowiec zawinie do m.in. Kopenhagi i Londynu. Wtrakcie rejsu jego uczestnicy będą nie tylko zwiedzać europejskie miasta, lecztakże wezmą udział w specjalnym programie edukacyjnym.
Zajęcia obejmą wiedzę o budowie i obsłudze takielunku,podstawy nawigacji, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa,w tym ideę edukacji morskiej stworzoną przez gen. Mariusza Zaruskiego -taternika, malarza, fotografika, pisarza i żeglarza. Na szkolenie złożą się teżm.in. podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji, a także informacjedotyczące historii Hanzy i krótki kurs języka angielskiego jako obowiązującegow żeglarstwie.
Dodatkowo, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicyodzyskania przez Polskę niepodległości, w program zajęć zostaną wplecioneinformacje dotyczące istotnych zdarzeń z historii kraju. Załoga jednostkizostanie też wyposażona na czas rejsu w specjalne galowe mundury z orzełkami napiersiach, a sam żaglowiec będzie przyozdobiony okolicznościową banderę”Niepodległa” zamocowaną pod salingiem.
W tym roku „Gdańska Szkoła pod Żaglami” jestorganizowana po raz czwarty. Projektu wspiera finansowo gdański magistrat(część kosztów ponoszą także uczestnicy rejsu).
Uczestnicy rejsu zostaną wybrani w konkursie. Chętniuczniowie i studenci powinni do 11 maja złożyć u organizatorów zgłoszenie w formielistu motywacyjnego wraz z przygotowaną przez siebie propozycją elementuprogramu rejsu (może to być np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych w czasierejsu miast, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.).
Szczegóły dotyczące konkursu i samego rejsu można znaleźć nastronie http://zaruski.pl.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Żaglowiec „Generał Zaruski” został zbudowany w1939 r. w Szwecji. Zamówiła go Liga Morska i Kolonialna. Z inicjatywy gen.Mariusza Zaruskiego jednostka miała być jednym z dziesięciu jachtów służącychpolskim harcerzom jako okręty szkoleniowe. Wybuch wojny uniemożliwiłprzekazanie żaglowca polskiej stronie. Od 1939 do 1945 r. jednostka pod nazwą”Kryssaren” była użytkowana przez Szwedzką Szkołę Żeglarstwa.
Do Polski żaglowiec dotarł w 1946 r. W hołdzie inicjatorowijego budowy nadano mu nazwę „Generał Zaruski”. Zgodnie z pierwotnymprzeznaczeniem, mierzący 28 metrów długości i 315 metrów kwadratowychpowierzchni żagli, jacht służył do celów szkoleniowych. W 1975 r. jednostkapopłynęła do polskiej stacji badawczej na Spitsbergenie.
W 2003 r. „Generał Zaruski” utracił klasęPolskiego Rejestru Statków, co było równoznaczne z wyłączeniem z eksploatacji.Przez kilka lat statek niszczał na nabrzeżu we Władysławowie. W listopadzie2008 r. „Generała Zaruskiego” przejęło miasto Gdańsk i kosztem 4,5mln zł odremontowało żaglowiec, by – jako flagowa jednostka Gdańska – służyłwychowaniu i edukacji morskiej młodzieży. Armatorem jachtu jest Gdański OśrodekSportu.(PAP)
„