Polskie portu po styczniowych sztormach

infoship
10.01.2017 11:22

Długotrwałe i silne sztormy spowodowały bardzo znaczącestraty na polskim wybrzeżu.

– Warunki pogodowe nie pozwoliły jeszcze w pełni oszacowaćte straty, ale wiemy że szkody są duże ? informuje Marek Gróbarczyk, ministergospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Inspektorzy Urzędów Morskich i specjaliści dokonują całyczas oceny na miejscu, szacują straty, gdzie już jest to możliwe. Szef resortujeszcze w tym tygodniu dokona wizji całego polskiego wybrzeża.

Ucierpiało wiele miejscowości nadmorskich. Żywioł poniszczyłnabrzeża, infrastrukturę portów, przystani, pochłaniał plaże i klifowe brzegi,wały wydmowe. W niektórych miejscowościach zniknęły plaże, zniszczona zostałaroślinność, powyrywane zostały drzewa.

W porcie Darłowo zniszczony jest falochron zachodni,podobnie opaski wzmacniające w Sarbinowie, podesty i zejścia z promenady w tejmiejscowości, slipy przystani w Unieściu i Chłopach wymagają całkowitejodbudowy, zniszczona została przystań w Jarosławcu. W Ustce żywioł pochłonąłzjazdy techniczne po stronie zachodniej oraz klif i zjazd po stroniewschodniej.

Zniszczone są umocnienia brzegowe w Dziwnowie oraz przystańrybacka w Międzyzdrojach. Na Westerplatte górna część umocnienia brzegu wymaganaprawy, podobnie umocnienia brzegu na Helu. Prace już tu trwają. W JastrzębiejGórze nie można jeszcze wejść na opaskę brzegową w celu oceny jej stanutechnicznego. Tu też obniżyły się plaże, zniszczone są zejścia.

– Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, aleteż zapewnienie bezpiecznej pracy rybakom ? podkreśla minister. ? I tym celom wtej chwili podporządkowujemy wszelkie działania. Zależy nam na tym, by jaknajszybciej usunięte zostały szkody spowodowane przez sztormy. Jednocześnierozpoczęliśmy działania, by zabezpieczyć wszelkie możliwe fundusze na ten cel.Część szkód pokryjemy z „Programu ochrony brzegów morskich”.