Nowa przystań w Toruniu
Rusza budowa nowej przystani sportów wodnych w Toruniu. 29lipca 2015 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą. Inwestycja będzie kosztowała10 mln zł, ale połowę sfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, któreprzyznało Toruniowi 5 mln zł. ? ?Będzie to jedna z najlepszych baz wioślarskichw Polsce: nowoczesne zaplecze treningowo-szkoleniowe dla wioślarzy i miejscerekreacji dla wodniaków przypływających do Torunia ? mówi zastępca prezydentaTorunia Zbigniew Fiderewicz.
Budowa nowej przystani stała się możliwa dzięki zawartejprzez miasto i UMK w 2014 roku umowie użyczenia na 25 lat nieruchomości, naktórej znajduje się stara przystań. Nowy obiekt posłuży zarówno wioślarzom AZSUMK i uczniom toruńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, jak i wioślarzom iżeglarzom przypływającym do Torunia. Będą z niej także korzystać reprezentancikadry narodowej realizujący program szkolenia wojewódzkiego i centralnego,prowadzony przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich – w 2013 roku inwestycjauzyskała rekomendację PZTW, a 27 marca 2014 r. miasto zawarło ze związkiemporozumienie o współpracy na okres 20 lat.
Stara przystań AZS przy ul. Popiełuszki jest już w opłakanymstanie. Istniejące budynki i baraki zostaną rozebrane, a jedynym elementem,który uwzględniono w nowym projekcie, jest niecka basenu wioślarskiego.Dokumentację projektową inwestycji opracowała firma ?GEOTECHNICA? Sp z o.o. woparciu o koncepcję Mirosława Strzeleckiego z Zielonej Góry.
Nowa przystań będzie obiektem wielofunkcyjnym,wolnostojącym, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. Wczęści parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie orazszkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie takżeogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów,m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze iwioślarze pływający Wisłą.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Druga część budynku będzie trzykondygnacyjna i pomieści biura,zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego orazpomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni iergometrów oraz salę konferencyjno ? szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem.W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostaniezaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego.
Budynek będzie w pełni przystosowany dla osóbniepełnosprawnych – dojścia piesze ukształtowane są w sposób umożliwiającydostęp osobom poruszającym się na wózkach z poziomu terenu. Wszystkiepomieszczenie projektowane są bez progów, do pomieszczeń znajdujących się na Ii II piętrze można będzie wjechać windą. Przy obiekcie zaprojektowano też parkingi na31 miejsc łącznie oraz miejsce postojowe dla autokaru.