MI: Zatory lodowe na Odrze i Wiśle zlikwidowane
Zagrożenie powodziowe, wynikające z zatorów lodowych, nie tylko na Wiśle w Płocku i na Zbiorniku Włocławskim, ale w całej Polsce, zostało zlikwidowane.
Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowy stopnia wodnego w Siarzewie – oświadczył w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Bez zagrożenia
-"Chcieliśmy dzisiaj oficjalnie, nie tylko dla Płocka i zalewu włocławskiego, ale dla całej Polski powiedzieć, że zagrożenie powodziowe, wynikające z zatorów lodowych, zostało zlikwidowane" – oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku wiceszef resortu infrastruktury.
Gróbarczyk infrastruktury przekazał, że aktualnie na Wiśle, w tym także w jej dolnym biegu, a także na Odrze "wszędzie zatory zostały rozbite i rzeki płyną swobodnie". "Oczywiście nie należy tego traktować, że nie będziemy mieli w przyszłości zagrożenia wynikającego z powodzi" – zaznaczył.
W konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek na wale przeciwpowodziowym w lewobrzeżnej części Płocka – Radziwie - uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz i prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który ogłosił zakończenie akcji lodołamania na środkowej Wiśle, trwającej od 13 lutego.
-"Nasze lodołamacze wycofują się do Włocławka i nadal będą w stanie gotowości" – oświadczył szef Wód Polskich. Dodał, że dzięki walce lodołamaczy "z gigantycznym lodem" Wisła w Płocku opadła o 2,8 metra, a powyżej - w Kępie Polskiej o 1,6 metra. "W chwili obecnej mamy stan wysoki, ale nie mamy już nawet przekroczonych stanów ostrzegawczych. Sytuacja jest więc w normie" – powiedział Daca.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wiceszefowie resortów infrastruktury, spraw wewnętrznych, obrony narodowej i aktywów państwowych, a także szef Wód Polskich dziękowali wszystkim zaangażowanym w działania przeciwpowodziowe, w tym załogom i kapitanom lodołamaczy, a także strażakom oraz żołnierzom, a wśród nich saperom, którzy byli w gotowości do podjęcia akcji wysadzenia zatorów w przypadku bezpośredniego zagrożenia powodzią.
Nowe inwestycje
Gróbarczyk dodał, że 15 marca zostanie ogłoszony przetarg na projekt budowy stopnia wodnego w Siarzewie, "jako elementu wiślańskiej drogi wodnej i modernizacji całościowej Wisły". "Jesteśmy już w stu procentach przygotowani pod kątem dokumentacyjnym w ramach tej realizacji" – zapewnił.
W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku dwa lodołamacze "Lew" i "Gepard" pojawiły się na Wiśle, krusząc jeszcze lód nagromadzony przy brzegu rzeki w lewobrzeżnej części miasta - Radziwie. Jednostki te brały udział we wcześniejszej akcji lodołamania na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, która prowadzona była m.in. w rejonie Woli Brwileńskiej, gdzie utworzył się rozległy na 7 km zator lodowy, a także powyżej zalewu - w okolicy Dobrzykowa, gdzie zlokalizowano i także rozbito inny, mniejszy zator, utrudniający swobodny przepływ wody rzeką.(PAP)