Konferencja o perspektywach Kanału Augustowskiego
Inicjatywa wpisania Kanału Augustowskiego na Listę ŚwiatowegoDziedzictwa UNESCO była tematem rozpoczętej we wtorek (5.11.) dwudniowejkonferencji w Augustowie. W spotkaniu udział wzięli członkowie zarząduwojewództwa: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.
Mija właśnie 180 lat od oddania do eksploatacji KanałuAugustowskiego. Rocznica ta stała się okazją do dyskusji na tematzintensyfikowania działań zmierzającychdo umieszczenia tego obiektu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek wtej sprawie został złożony w 2008 r., ale kilka lat później wycofano go w celupoprawienia.
– Kwestia ta została uznana za priorytet i jedno znajważniejszych zadań przez polsko-białoruską grupę roboczą ds. rozwoju KanałuAugustowskiego, której mam zaszczyt przewodniczyć. Ideę w pełni popiera też Zarząd WojewództwaPodlaskiego – podkreślił Marek Malinowski. – Mam nadzieję, że dzisiejszakonferencja przyczyni się do jej realizacji.
– Chciałabym ażeby 180. rocznica rozpoczęcia eksploatacjiKanału Augustowskiego, obiektu o walorach przyrodniczych i historycznych naskalę światową, była początkiem nie tylko wpisania go na Listę UNESCO, aleprzyczyniła się także do rozwoju gospodarczego, turystycznego i promocjinaszego województwa, a tym samym kraju – powiedziała Wiesława Burnos.
Mirosław Korolczuk, burmistrz Augustowa, jeden zorganizatorów spotkania, zaznaczył, iż manadzieję, że ta międzynarodowa konferencja pozwoli na wyklarowanie terminu,kiedy stosowny wniosek mógłby zostać złożony.
Na rzecz zmiany sposobu patrzenia na wpis KanałuAugustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lobbował podczasspotkania dr Maciej Ambrosiewicz, historyk, prezes Augustowsko-SuwalskiegoTowarzystwa Naukowego, autor książki „Kanał Augustowski i okolice”. Zaznaczyłon, że najbardziej właściwym wydaje się złożenie wniosku mieszanego:przyrodniczo-kulturowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Powtórne złożenie wniosku wymaga innego rozłożeniaakcentów w uzasadnieniu wpisu. Konieczne jest podkreślenie długofalowego wpływuKanału na otoczenie, w tym również jego wpływu na stworzenie nowych wartościprzyrodniczych i kulturowych, co powinno być traktowane jako symbiotyczne ichpołączenie – podkreślił.
ABC kanału
Kanał Augustowski to transgraniczny szlak wodny o długościponad 101 km przebiegający przez teren Polski i Białorusi, łączący rzekę Wisłęz Niemnem. Prace nad jego budową rozpoczęto w 1824 r., eksploatację uruchomiono w 1839 r. Założeniembyło stworzenie drogi wodnej do Bałtyku z pominięciem terytorium ówczesnychPrus. Składa się na niego 18 śluz, 14 na terytorium Polski, jedna graniczna itrzy na Białorusi. Mimo pierwotnego przeznaczenia jakim był masowy transporttowarów, sytuacja polityczna doprowadziła do ujęcia jego roli jako trasylokalnej wykorzystywanej w głównym stopniu do spławu drewna. Ta degradacjasprawiła, że kanał przetrwał w formie zbliżonej do pierwotnej.
Konferencja rozpoczęta we wtorek w Augustowie, potrwa dośrody. Tego dnia jej uczestnicy pojadą na Białoruś. W spotkaniu wzięła udziałm.in. Ałła Fiodorowa, konsul generalna Republiki Białoruś w Białymstoku,przedstawiciele ambasady polskiej w Mińsku, białoruscy urzędnicy, radniwojewódzcy: Paweł Wnukowski i Bogdan Dyjuk, podlascy samorządowcy orazprzedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
„