Drugi stopień we Włocławku priorytetem
Budowa drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławkato przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla województwakujawsko-pomorskiego. Realizacja inwestycji zwiększy bezpieczeństwo powodziowena obszarze Dolnej Wisły oraz zapewni stałe źródło energii odnawialnej. Totakże szansa na rozwój społeczno-gospodarczy obszarów położonych w sąsiedztwiezapory.
O potrzebie realizacji inwestycji rozmawiali 2 marca w UrzędzieMarszałkowskim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek Piotr Całbecki.
– Decyzja o budowie tamy nie należy do nas.Musimy szukać argumentów, które przekonają Komisję Europejską o koniecznościrealizacji tej inwestycji. Szansą jest powiązanie tego przedsięwzięcia z budowąw tym rejonie trasy S-10 ? mówi marszałek Piotr Całbecki.
– Zasadniczy problem dotyczący budowy zapory na Wiśle tobraki w dokumentach strategicznych kraju oraz brak wpisania inwestycji do tzw.masterplanu. Pokonanie barier administracyjnych będzie trudne, ale jestmożliwe. Dlatego trzeba najpierw poszukać rozwiązań, które umożliwiąprzeprowadzenie tej inwestycji pod względem proceduralnym, z uwzględnieniemnorm unijnych – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Budowa zapory oznacza zwiększenie bezpieczeństwapowodziowego na Wiśle. Drugi zbiornik w połączeniu z już istniejącym weWłocławku będzie w większym zakresie regulował stany przepływu wody powodzioweji skuteczniej zabezpieczy pobliskie obszary przed klęską żywiołową. Nowa zaporai towarzysząca jej budowa elektrowni wodnej umożliwią także powstaniedodatkowego stabilnego źródła energii ekologicznej. Kujawsko-Pomorskie będzie wkrajowej czołówce jeśli chodzi o produkcję energii ze źródeł odnawialnych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Realizacja inwestycji to także korzyści związane w rozbudowąinfrastruktury i rozwojem transportu. Kujawsko-Pomorskie ma szansę zyskać nowąprzeprawę drogową przez Wisłę. To również okazja do aktywizacji drogi wodnejE40 oraz przywrócenia warstwy zabezpieczającej osadów nad rurociągami ułożonymina dnie Wisły w rejonie Zakładów Azotowych Anwil. Budowa zapory będzie ważnymimpulsem rozwojowym dla obszarów sąsiadujących z zaporą. Oznacza to nowe miejscapracy, nowych inwestorów oraz rozwój turystyki w oparciu o nowy zbiornik wodny.
Nowy stopień z elektrownią wodną o mocy ok. 80 MW, miałbypowstać poniżej zapory we Włocławku (675 km Wisły) w Siarzewie k. Nieszawy (708km Wisły). Grupa Energa, która wystąpiła z projektem, szacuje, że kosztinwestycji wraz z towarzyszącą infrastrukturą wyniesie 3,5 mld zł, z czegoczęść energetyczna to ok. 25 proc.
„