Znakowanie rowerów w Warszawie

infobike
11.09.2012 22:09

Znakowanie rowerów w Warszawie

 logowarszawy

Do znakowania rowerów zachęca warszawski Urząd Miejski. Do tekstu opisującego technikę znakowania dołączono dokument w formacie PDF, w którym można znaleźć przepisy prawne dotyczące rowerzystów, informacje o akcji „Oznakuj swój rower”oraz, m.in., poznać miejsca, w których można oznakować rower

 

Na stronie Urzędu Miejskiego w Warszawie czytamy:

 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można po pierwsze udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a po drugie odnaleźć właściciela.

Do znakowania rowerów stosuje się elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się”jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.

Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki policji. Tam rower zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu.

Właściciele bardzo drogiego sprzętu będą zachęcani do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół. Każdy grawerowany rower ma inny numer, który umożliwia także ustalenie jednostki, w której został oznakowany.

Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych. Przed znakowaniem zostanie wypełniony formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.

Cechy charakterystyczne grawerowanych znaków:
– Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm.
– Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.
– Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Na wyposażeniu stołecznych są 42 engrawery zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 5,5 tys. zł.

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego „Bezpieczna Warszawa”.

List miejsc gdzie można wygrawerować rower znajduje się na ulotce poniżej.

Pliki do ściągnięcia

Ulotka – adresy punktów (plik: ulotka-engrawers.pdf, rozmiar pliku: 2114.78 KB)

 

Źródło: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nie-daj-szansy-z-odziejowi-oznakuj-sw-j-rower-0