Znakowanie rowerów w Warszawie
Znakowanie rowerów w Warszawie
Do znakowania rowerów zachęca warszawski Urząd Miejski. Do tekstu opisującego technikę znakowania dołączono dokument w formacie PDF, w którym można znaleźć przepisy prawne dotyczące rowerzystów, informacje o akcji „Oznakuj swój rower”oraz, m.in., poznać miejsca, w których można oznakować rower
Na stronie Urzędu Miejskiego w Warszawie czytamy:
W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można po pierwsze udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a po drugie odnaleźć właściciela.
Do znakowania rowerów stosuje się elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się”jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.
Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki policji. Tam rower zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu.
Właściciele bardzo drogiego sprzętu będą zachęcani do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół. Każdy grawerowany rower ma inny numer, który umożliwia także ustalenie jednostki, w której został oznakowany.
Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych. Przed znakowaniem zostanie wypełniony formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. PRZESIĄDŹ SIĘ NA: Cechy charakterystyczne grawerowanych znaków: Na wyposażeniu stołecznych są 42 engrawery zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 5,5 tys. zł.
Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego „Bezpieczna Warszawa”.
List miejsc gdzie można wygrawerować rower znajduje się na ulotce poniżej.
– Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm.
– Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.
– Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.
Pliki do ściągnięcia
Ulotka – adresy punktów (plik: ulotka-engrawers.pdf, rozmiar pliku: 2114.78 KB)
Źródło: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nie-daj-szansy-z-odziejowi-oznakuj-sw-j-rower-0