Zbliża się Światowy Dzień Roweru ONZ
3 czerwca odbędzie się Światowy Dzień Roweru ONZ. W związku ztym rozpoczęła się kampania promocyjna wydarzenia. Zainaugurowałją pomysłodawca obchodów DniaRoweru, dr Leszek Sibilski -wykładowca socjologii w Montgomery College pod Waszyngtonem.
Druga edycja święta roweru
Święto roweru zostało ustanowione przed rokiem dzięki kampaniiprowadzonej przez prof. Sibilskiego wraz ze studentami MontgomeryCollege – uczelni mieszczącej się w stanie Maryland na obrzeżachWaszyngtonu. 12 kwietnia ubiegłego roku Organizacja NarodówZjednoczonych podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego przyjęłarezolucję o obchodzeniu go w dniu 3 czerwca.
Wśród 56 państw, które stały się sponsorami rezolucji NZ,zabrakło Polski, co jak dr Sibilski wyznał w rozmowie z PAP „byłodla niego pewnym rozczarowaniem„. Rezolucję przyjętogłosami 193 państw członkowskich ONZ.
Rezolucja o ustanowieniu 3 czerwca Światowym DniemRoweru wzywawszystkie państwa członkowskie, wszystkie organizacje wchodzące wskład systemu NZ, organizacje pozarządowe i międzynarodowestowarzyszenia do uwzględnienia w swojej strategii rozwoju,działalności i poczynaniach edukacyjnych roliroweru, któryjest „tanim, prostym, łatwo dostępnym, solidnym i czystymśrodkiem transportu”.
Rola roweru w życiu
W tym roku obchody Światowego DniaRoweru będą zmierzały dowykazania roli, jaką jazda narowerze, kolarstwo może odegraćw „radzeniu sobie z życiem” przez chorych na cukrzycęzarówno typu I jak i typu II.
„Oczywiście, jazdą narowerze nie można nikogowyleczyć z cukrzycy typu I (cukrzycy insulinozależnej), alekolarstwo,rowermoże pomóc chorym w poprawie ichsytuacji, ich jakości życia, w przedłużeniu życia wuświadomieniu sobie, że cukrzyca nie jest wyrokiem śmierci.(…)Rowerstaje się bezpłatnym lekiem bez recepty,którego nie chcą przepisywać lekarze” – powiedziałSibilski podczas oficjalnego startu kampanii przed obchodamiŚwiatowego DniaRoweru.
Rower w walce z cukrzycą
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Na poparcie tego przekonania Leszka Sibilskiego, podczas oficjalnegostartu promocji Światowego DniaRoweru w audytorium MontgomeryCollege we wtorek wystąpił Phil Southerland współzałożyciel idyrektor wykonawczy Team Novo Nordisk pierwszej profesjonalnejdrużyny kolarskiej złożonej wyłącznie z kolarzy chorych nacukrzycę typu I (cukrzycę insulinozależną). Sponsorem drużynyjest duńska korporacja farmaceutyczna Novo Nordisk.
Zgromadzeni w wypełnionej po brzegi sali wykładowej MontgomeryCollege mogli także obejrzeć we wtorek film wideo „Po złotona przekór losowi” o karierze kolarskiej Mateusza Rudyka –zdobywcy złotego medalu w sprincie drużynowym na MistrzostwachEuropy w Yvelines w roku 2016 i brązowego medalu w sprincie naMistrzostwach Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie w roku 2019.Mateusz Rudyk jest pierwszym kolarzem chorym na cukrzycę typu I,który zdobył medal w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Torowym.
„Zauważyłem, że na sali były matki z dziećmi chorymi nacukrzycę, które podczas pokazu wideo o Mateuszu Rudyku płakały.Mateusz staje się dla innych rodzin bohaterem i wzorem. Siła iznaczenie wsparcia rodziny jest szalenie istotna w walce z cukrzycą„– podkreślił w rozmowie z PAP pomysłodawca ustanowieniaŚwiatowego DniaRoweru.
Akcja na rzecz ustanowienia Światowego DniaRoweru byłapogodzeniem jego młodzieńczej pasji kolarskiej z zawodowymizainteresowaniami socjologicznymi, a dla jego studentów z MontgomeryCollege lekcją wychowania obywatelskiego, jak skutecznie działać,wykorzystując m.in. media społecznościowe, by zrealizowaćstawiany sobie cel.
Sibilski ma nadzieję, że studentom Montgomery College w ciąguponad miesiąca,jaki pozostał jeszcze do 3 czerwca – do samegoDniaRoweru – idea obchodów „dnia dwóch kółek”,które służą ludzkości od ponad 200 lat. zyska poparcie jaknajwiększej liczby ludzi na całym świecie, w tym właścicielisklepów zrowerami, którzy uczczą ten dzień przecenami ipromocjami.
„