Za nami Cafe Rower o kulturze jazdy

infobike
16.07.2012 14:44

Za nami Cafe Rower o kulturze jazdy

 1

Odbyło się trzecie z serii spotkań pt “Cafe Rower”. Było to, do tej pory, najbardziej emocjonujące spotkanie, w jakim wzięli łódzcy rowerzyści –czytamy na stronie Rowerowej Łodzi

 

Uczestnicy rozmawiali między sobą oraz z obecnymi funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KMP na temat prawidłowych i nieprawidłowych zachowań na drodze. Chwilami dyskusja odbiegała od głównego wątku i w tych momentach mogliśmy dowiedzieć się między innymi, że łódzka Policja jest przeciwna kontrapasom z powodu… niedostatecznej ilości miejsc parkingowych w centrum Łodzi. Dodatkowo przedstawiciele KMP tłumaczyli, że jazda takim pasem może być niebezpieczna dla rowerzysty (choć statystykach wypadków nie odnotowano do tej pory ani jednego zdarzenia z udziałem rowerzysty na jedynym w Łodzi kontrapasie). 

 

Głównym tematem spotkania była jednak kulturalna jazda na rowerze. Kulturalna z punktu widzenia rowerzysty, ale skierowana do wszystkich pozostałych uczestników ruchu (innych rowerzystów, pieszych czy kierowców). Osoby obecne na spotkaniu zostały poproszone o spisanie 5 kulturalnych, i 5 niekulturalnych zachowań na drodze. Z najczęściej pojawiających się punktów stworzyliśmy “Dekalog Kulturalnego Rowerzysty”:

1.      Przestrzegaj przepisów. Czerwone światło czy znaki obowiązują także rowerzystów.

2.      Sygnalizuj swoje manewry. Skręcanie (ręka w bok), wyprzedzanie (ręka w bok), czy nawet zatrzymanie (ręka do góry).

3.      Nie utrudniaj jazdy innym. Nie jedź obok innego rowerzysty na ruchliwej drodze dla rowerów lub wąskiej jezdni. Nie jedź slalomem.

4.      Myśl o innych, nawet gdy stoisz. Parkując rower zatrzymując się przy podpórce – zostaw miejsce dla innych.

5.      Pomagaj. Jeżeli zauważysz rowerzystę, który ma problem, podjedź i zapytaj, czy potrzebuje pomocy.

6.      Uważaj na pieszych. Przepuszczaj ich na chodniku, w parku, czy na pasach biegnących w poprzek drogi rowerowej.

7.      Zachowuj się kulturalnie. Zamiast “gdzie leziesz krowo”grzecznie poproś o zejście pieszego z drogi dla rowerów. Jeśli masz czas – zatrzymaj się i wyjaśnij, że tu jest droga rowerowa. 

8.      Bądź czasami pieszym. Zwłaszcza na przejściu dla pieszych lub zatłoczonym chodniku (zejdź z roweru).

9.      Miej jedno ucho wolne. Słuchając muzyki, czy używając zestawu słuchawkowego miej jedno ucho wolne od słuchawki (a obie ręce na kierownicy).

10.   Nie udawaj batmana! W nocy oświetlony rowerzysta jest lepiej zauważalny (także przez innych rowerzystów). 

 

Z jednej strony jest to podstawa, z drugiej – wiele osób nie stosuje się nawet do tak prostych punktów. Szanujmy się wzajemnie, nie jesteśmy na drodze sami. Nie sygnalizowanie skrętu czy jazda po ciemku bez oświetlenia jest zagrożeniem nie tylko dla nas, ale także dla innych (także rowerzystów).

 

Wśród uczestników spotkania rozlosowano odblaskowe nakładki na szprychy, które poprawiają widoczność rowerzysty po zmroku (a do tego bardzo fajnie wyglądają na zdjęciach z Masy).

 

Kolejne spotkania odbędą się 16 sierpnia (czwartek) i 16 września (wyjątkowo niedziela – aby włączyć się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu). Cafe Rower 4 będzie dotyczyło tego jak poruszać się rowerem po Łodzi zaś Cae Rower 5 – aktywności obywatelskiej – czyli tego, co należy zrobić, gdy chcemy aby w danym miejscu powstała droga dla rowerów lub stojak. 

 

Informacje na temat tych spotkań będą pojawiały się na stronie cafe.rowerowalodz.pl


Projekt 'Cafe Rower’ jest organizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej 

{mw}

 

Media:
MMŁódź 'Jak nauczyć się drogowego savoir-vivre? Trzecie spotkanie o rowerach przy kawie za nami’
Dziennik Łódzki 'Rowerzyści o kulturze z policjantami’

 

Źródło: http://rowerowalodz.pl/aktualnosci/645-za-nami-cafe-rower-o-kulturze-jazdy