Z Częstochowy na Jurę. Rowerem!

infobike
30.08.2018 14:00

Do końca sierpnia 2019 r. powinno powstać wygodne rowerowepołączenie Częstochowy z sąsiednim jurajskim Olsztynem. Planowana na tereniegminy Olsztyn 2,5-kilometrowa droga stanie się m.in. kolejną wygodną dlarowerzystów trasą na Jurę.

Jak podały w środowej informacji władze gminy Olsztyn, tegodnia jej wójt Tomasz Kucharski, a także m.in., prezydent Częstochowy KrzysztofMatyjaszczyk, wbili pierwsze łopaty na budowie trasy.

Asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową będzieprzedłużeniem istniejącej już, ciągnącej się wzdłuż drogi krajowej nr 46podobnej trasy – od granic Częstochowy do miejscowości Odrzykoń. Nowa drogapołączy istniejące szlaki rowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic naterenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.

Informację u udzieleniu zamówienia na to połączenieOdrzykonia i Olsztyna miejscowa gmina opublikowała na początku czerwca br.Wykonawcą, za kwotę 2,34 mln zł, będzie Przedsiębiorstwo RobótDrogowo-Mostowych „Myszków”.

Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowują budowękolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącym jej chodnikiem o długości ok. 1,5km, wzdłuż położonej przy drodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie onaprzedłużeniem zbudowanej w ubiegłych latach ścieżki rowerowej od Olsztyna dogranicy Przymiłowic.

„Otworzyliśmy oferty i przewidujemy, że budowa chodnika ześcieżką rowerową w Przymiłowicach ruszy na przełomie września i październikatego roku” – ocenił wójt Olsztyna. W tym przetargu – z terminem realizacji wpołowie 2019 r. – spłynęły cztery oferty; najtańsza z nich za niespełna 900tys. zł.

Będą to kolejne już odcinki systemu dróg rowerowychrozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy – szczególnie w stronę JuryKrakowsko-Częstochowskiej. W lipcu br. władze Częstochowy i sąsiedniego Mstowaudostępniły nowe połączenie rowerowe między nimi. Ścieżka o długości ponad 2 kmto efekt listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączenia rowerowego odługości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie2016 r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowegoodcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w połowie lipca br. na tzw.Przeprośnej Górce – znanym punkcie przystankowym dla zmierzających w kierunkuCzęstochowy pielgrzymek.

Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisałaporozumienie ws. budowy połączenia rowerowego. W trakcie realizacji jest umowaz Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło też wygodne trasy rowerowe, z okazji przebudowydróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszysystem dróg rowerowych liczy blisko 80 km, miasto stara się też łączyć go zsąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich drógrowerowych (ok. 6,5 km), wzdłuż ul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami,powstał w 2015 r.

Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, żejest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in.ok. 180-kilometrowy Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadziprzez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej,a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd łączy:Częstochowę, Olsztyn, Zrębice, Suliszowice, Ostrężnik, Czatachowę, Niegowę,Mirów, Bobolice, Podlesice, Morsko, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin,Jaroszowiec, Olkusz, Paczółtowice, Krzeszowice, Rudno oraz Kraków.

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny -pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względuna walory krajobrazowe jest on popularny wśród amatorów różnych sportów irekreacji, m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej.To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych,grotołazów oraz pasjonatów średniowiecznych zamków.(PAP)