Wystartowała czwarta edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie

infobike
11.10.2016 21:42

Ruszyłakolejna edycja budżetu partycypacyjnego wWarszawie. Do wydania będzie ponad60 mln zł. W poprzednich edycjach wygrało wiele projektówrowerowych.

W czwartek, 6 października we wszystkich dzielnicachodbyły się spotkania, na których przedstawione zostały zasadynowej edycji, plany i priorytety rozwojowe dzielnicy, a także odbyłysię nabory do dzielnicowych zespołówds. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy orazprzedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy chcielibypracować w takim zespole i mieć wpływ na kształt budżetupartycypacyjnego w swojej dzielnicy, powinni przyjść na spotkanie izgłosić swoją kandydaturę do Zespołu. Miejscawszystkich spotkań.

Zmiany i usprawnienia w czwartej edycji budżetupartycypacyjnego (na podstawie uwag zgłoszonych przezmieszkańców w ramach ewaluacji):

  • Wydłużenie etapu głosowania, tak aby mieszkańcy mieli więcej czasu na zapoznanie się z projektami i wybranie tych najbardziej potrzebnych.

  • Definicja ogólnodostępności w każdej dzielnicy będzie znana przed etapem składania projektów – każdy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, uwzględniając rekomendacje Rady ds. budżetu partycypacyjnego, ustali ją do 23 listopada br. Na podstawie tej definicji weryfikowana będzie ogólnodostępność projektów.

  • Zrezygnowanie z podawania nr PESEL na listach poparcia projektu.

  • Włączenie etapu dyskusji o projektach do etapu weryfikacji. Przed spotkaniami dyskusyjnymi pracownicy urzędu wstępnie weryfikują projekty i na spotkaniach przekazują informacje o proponowanych zmianach w omawianych projektach.

  • Konieczność zachowania oryginału listy poparcia do każdego projektu w przypadku składania projektu elektronicznie do dnia ogłoszenia wyników głosowania (i okazania w razie wezwania przez Urząd Dzielnicy lub jednostkę weryfikujące projekt).

  • Zmiana formuły procedury odwołań od wyników weryfikacji. Autor projektu lub jego przedstawiciel prezentuje wniosek o ponowną weryfikację na posiedzeniu Zespołu. Dodatkowo w tym spotkaniu będzie uczestniczył także pracownik, który przeprowadzał weryfikacje szczegółową oraz członek Zarządu Dzielnicy.

  • Próg 10 % głosów w trakcie głosowania. Konieczność uzyskania przez projekty przynajmniej 10 % głosów ważnych oddanych w danym obszarze terytorialnym. Nawet jeżeli pozostaną środki finansowe, które pozwoliłyby na jego realizację.

Realizacjaprojektów w aplikacji Warszawa 19115
Dziękizmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzezzakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzićprojekty, które powstały w danej okolicy. Dodatkowo w trakciezgłaszania projektów, dyskusji lub głosowania będzie możnabezpośrednio włączyć się w decydowanie o budżecie miasta.Aktualnie z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanychzostało 315 projektów (94%) spośród336 wybranych do realizacji. W drugiej edycji zostało zrealizowanychjuż 51% projektów (334 z 644 wybranychdo realizacji).

Pliki do ściągnięcia

  1. Harmonogram (plik: 1_harmonogram_bp_2018.doc, rozmiar pliku: 72.5 KB)

  2. Miejsca spotkań (plik: 1_miejsca_spotkan_budzet_partycypacyjny2018.doc, rozmiar pliku: 73.5 KB)

  3. Harmonogram (plik: harmonogram_bp2018.pdf, rozmiar pliku: 299.22 KB)