Wyniki Warszawskiego Pomiaru Ruchu Rowerowego 2014
Przez maj i czerwiec bieżącego roku, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego dokonało pomiaru ruchu rowerowego w Warszawie. Obserwatorzy stanęli w 45 punktach pomiarowych, podzielonych dniami tygodnia (dni robocze/weekendy) oraz rejonami na 7 grup. Wszystkie dni pomiarowe charakteryzowały się słoneczną pogodą bez opadów, o temperaturze 20-28 st. C. Wyniki opracowano na podstawie blisko 70 tysięcy obserwacji: 55 tys. w dni robocze oraz 14,4 tys. w weekendy. Najważniejszym ustaleniem pomiarów jest jednoznaczny wzrost ruchu rowerowego w stolicy, widoczny w punktach porównania z poprzednimi pomiarami z lat 2009 oraz 2012. W czterech różnych punktach miasta został też oszacowany udział ruchu rowerowego w podróżach ogółem. Najwyższy wynik wśród tych punktów odnotowano na rondzie Żaba w szczycie popołudniowym (3,71%) oraz wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia przy ul. Kasprzaka w szczycie porannym (3,43%). Średni wynik tych szacunków wynosi 2,12%. Trasa wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia powoli traci prymat wśród warszawskich dróg rowerowych na rzecz trasy wzdłuż ul. Banacha –po południu ten nowy odcinek drogi rowerowej przemierza już ponad 650 rowerzystów na godzinę w obu kierunkach!
Obserwatorzy wykonujący pomiary notowali też sposób jazdy (drogą rowerową, jezdnią lub chodnikiem) oraz specyficzne cechy rowerzystów, jak np. płeć, rodzaj roweru czy ubiór rowerzysty. I tak w miejscach, gdzie jest infrastruktura rowerowa (droga lub pas dla rowerów), korzysta z niej aż 85% rowerzystów, podczas gdy z chodnika 12% a z jezdni tylko 3%. Jednocześnie w miejscach, gdzie takiej dedykowanej infrastruktury brakuje, 65% rowerzystów wybiera jazdę chodnikiem, a tylko 35% jezdnią. Wskazuje to na konieczność budowy dobrej jakości infrastruktury dla rowerów oraz dążenia do uspokajania ruchu, bo jak widać z wyników badania, na dziś większość rowerzystów ma obawy przed korzystaniem z jezdni.
Udział kobiet w ruchu rowerowym wynosi 33% w dni powszednie, 36% w soboty. W dni robocze 90% rowerzystów jeździ w stroju zwykłym, a pozostałe 10% w stroju sportowym. Kasku używa 15% rowerzystów. W weekend podział między strojem zwykłym i sportowym kształtuje się niemal identycznie, jednak kasku używa jedynie 3,5% rowerzystów. Dane o wykorzystanych rodzajach rowerów wyglądają następująco: 55% rowerzystów korzysta z roweru typu miejskiego, 39% z roweru typu sportowego a 5,5% z rowerów Veturilo.
Te ostatnie dane zestawiliśmy ze statystykami wypożyczeń Veturilo. Pozwoli to wnioskować o ilości przejazdów rowerowych ogółem w ciągu dnia. Biorąc pod uwagę wyłącznie dni pomiarowe, charakteryzujące się znakomitą pogodą, średnia ilość wypożyczeń Veturilo sięgnęła 11,7 tysięcy, czyli ilość przejazdów rowerowych ogółem wszystkimi typami rowerów w ładne słoneczne dni wynosi nawet 210 tysięcy!
Opracowane wyniki składające się z części opisowej oraz 3 map można pobrać tutaj.