Wrocław zamontuje ponad 1700 stojaków rowerowych
Ponad 1700 stojaków dla rowerów zostanie zamontowanych w najbliższych miesiącach na wrocławskich chodnikach. Jeśli chcecie, by pojawiły się w waszym najbliższym sąsiedztwie, wypełnijcie formularz w internecie.
Jeszcze w październiku ma zostać ogłoszony przetarg na dostarczenie ok. 600 stojaków i zamontowanie łącznie 1735 sztuk w 300 lokalizacjach. Zadanie będzie realizowane w trybie projektuj – buduj, czyli wykonawca musi najpierw opracować i uzgodnić dokumentację projektową, a następnie wykonać montaż zgodnie z projektem. Stojaki powinny zostać zamontowane w ciągu 8 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Wykonawca ma dostarczyć około 600 sztuk stojaków w ramach zamówienia. Pozostała liczba stojaków do montażu znajduje się już w dyspozycji ZDiUM – tłumaczy Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Nowe parkingi rowerowe
Stojaki staną przy ulicach: Chudoby 16 (5 sztuk), Biskupa Tomasza (6 sztuk), Traugutta 109 (7 sztuk) czy przy boisku na ul. Orzechowej (8 sztuk). Nowe „parkingi” rowerowe zostaną zamontowane np. przy szkołach podstawowych nr 6, 30, 72, 84, 102.
Kolejne stojaki pojawią się m.in. na Wyspie Słodowej, przy przychodni na Kozanowie, przedszkolach przy ul. Sowiej i Legnickiej, obok przychodni zdrowia przy ul. Dokerskiej na Kozanowie czy przy kładce Zwierzynieckiej na Grobli – wylicza Ewa Mazur.
Jak zgłosić montaż stojaka?
Mieszkańcy sami zgłaszają miejsca, w których proszą o montaż stojaków. Wypełniają jedynie internetowy formularz – wyjaśnia Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Najpopularniejsze lokalizacje związane są z miejscem pracy czy zamieszkania. Łącznie zamontowano już 7,5 tys. stojaków, co daje 15 tys. miejsc postojowych. Wszystkie będą w kształcie odwróconej litery „U”. To standard w każdym kraju inwestującym w infrastrukturę rowerową.
Stojaki montowane są tylko na gruntach będących własnością gminy Wrocław. Nie są stawiane na gruntach prywatnych. To, czy w danym miejscu może zostać postawiony miejski parking rowerowy najłatwiej sprawdzić na mapie własności dostępnej pod adresem: gis.um.wroc.pl/imap. Tu można też wypełnić także formularz – podkreśla Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności we wrocławskim ratuszu.
Zgłoszenia trafiają do Wydziału Inżynierii Miejskiej we wrocławskim magistracie, a ten je weryfikuje. Wnioski są analizowane pod kątem ich zasadności (np. tego, czy w danym miejscu nie znajduje się już parking rowerowy lub czy nie jest planowany do budowy). Następnie informacje przekazywane są do ZDiUM-u, bo to on realizuje inwestycję. Kluczowe jest to, czy zaproponowane przez mieszkańca miejsce podlega gminie Wrocław.