Wrocław zachęca do jazdy na rowerze
Co daje jazdana rowerze rowerzyście i miastu? Rowerzyście m.in. możliwośćomijania korków, korzyści zdrowotne, oszczędności finansowe imniej zanieczyszczone środowisko. A miastu m.in. większebezpieczeństwo, przestrzeń przyjazna ludziom, mniej hałasu. Jakzauważa oficjalny serwis internetowy Wrocławia, popularnośćjednośladów od lat rośnie również w stolicy Dolnego Śląska.
Rower jestważny dla miast
Rower w wielukrajach cieszy się ogromną popularnością. Wśród miasteuropejskich należy wyróżnić Kopenhagę i Amsterdam, gdzie drogędo pracy, szkoły czy na uczelnie na rowerze pokonuje ponad 40%mieszkańców – informuje Urząd Miejski we Wrocławiu.
Ludzie wybierająjazdę na rowerze nie ze względu na dochód, bo jeżdżą nim biednii bogaci, ale dlatego, że to szybki i skuteczny środek transportu.Ponadto sprawia, że jest ciszej, zdrowiej i czyściej.
Jak przekonujewrocławski Urząd Miejski, rower od lat staje się coraz częściejwybieranym środkiem transportu także we Wrocławiu. Sprzyjają temurozwijająca się i poprawiająca bezpieczeństwo infrastrukturarowerowa oraz rozrastający się system Roweru Miejskiego. Rezygnacjaz samochodu na rzecz roweru niesie też duże korzyści środowiskowe,szczególnie w zakresie poprawy jakości powietrza.
Co dobrego możenam dać jazda na rowerze
-
Czas i wygodę – omijanie korków, brak problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego.
-
Oszczędności – mniejsze wydatki w zakupie i serwisowaniu oraz brak opłat za paliwo, parkingi, ubezpieczenie czy bilety komunikacji miejskiej.
-
Poczucie szczęścia – aktywność fizyczna związana z jazdą na rowerze redukuje poziom napięcia i stresu, powoduje uwalnianie do organizmu endorfin – hormonów szczęścia.
-
Poprawę zdrowia, kondycji i modelowanie sylwetki – zwiększa odporność, wzmacnia układ krwionośny i serce, zwiększa pojemność płuc i dotlenia organizm, obniża poziomu złego cholesterolu, wzmacnia mięśnie nóg, redukuje tkankę tłuszczową.
Co dobregorower może dać miastu
-
Większe bezpieczeństwo – udowodniono, że większa liczba rowerzystów wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy zdejmują nogę z gazu, są bardziej uważni, na czym zyskują także piesi.
-
Odkorkowanie miasta – przesiadka na rower z auta na miejskich dystansach, to uwolnienie sporej przestrzeni ulicy dla tych, którzy naprawdę muszą wsiąść za kierownicę samochodu.
-
Czystsze powietrze – spaliny samochodowe stanowią duży odsetek zanieczyszczeń powietrza w miastach. Przesiadanie się na rower może znacząco obniżyć emisję zanieczyszczeń z transportu.
-
Mniej hałasu – odgłosy pracujących silników, jadących aut i dźwięki klaksonów to norma środowiska miejskiego. Wymiana samochodu na rower pozwoli odkryć inne dźwięki miasta, np. gwar ludzkich rozmów, przyrody.
-
Przestrzeń przyjazna ludziom – miasto to przestrzeń dla ludzi, nie dla samochodów. Infrastruktura rowerowa idealnie wkomponowuje się w strefy miejskie stworzone dla ludzi – przestrzenie dedykowane do odpoczynku, rekreacji, życia kulturalnego i społecznego.
-
Zrównoważony transport – rower doskonale łączy się z transportem publicznym, w związku z powyższym oddziałuje na rozwój idei zrównoważonego transportu – realnej alternatywy w wyborze, czym chce się poruszać po mieście, bez wskazywania na auto, jako jedyny wygodny środek komunikacji.
Więcej informacjio korzyściach i zasadach korzystania z roweru w przestrzenimiejskiej można znaleźć w broszurze „O przesiadaniu się narower” przygotowanej w ramach kampanii „Kocham Wrocław, wybieramrower” realizowanej przez stowarzyszenie Akcja Miasto (plik dopobrania pod artykułem).
Zobacz:kampania_kwwr_publikacja_ebook.pdf
„