Wrocław: rowerowe priorytety komunikacyjne
Wśród 118 zadań rozpisanych na 45stronach założeń polityki społeczno-gospodarczej Wrocławiaznalazły się zadania rowerowe. Dokument uchwalany jest co rokuprzez Radę Miejską i określa planowane przedsięwzięcia. Na jegopodstawie przygotowywany jest budżet miasta.
Na 2016 r. planowane są m.in.: nowe trasy tramwajowe, drogi, parkingi, obiektysportowe i kulturalne, a także projekty związane z opiekązdrowotną i socjalną, edukacją, kulturą, bezpieczeństwempublicznym, organizacjami pozarządowymi czy rewitalizacją miasta.Są także projekty związane z organizacją Europejskiej StolicyKultury 2016 oraz The World Games 2017 ? informuje wrocławskiUrząd Miejski.
Założenia politykispołeczno-gospodarczej Wrocławia
W dokumencie na 2016 r. wskazanostrategiczne przedsięwzięcia przewidziane do realizacji, w ramachtrzech obszarów priorytetowych:
-
Pierwszy priorytet, Europejska metropolia ? miasto nowoczesnych przedsięwzięć.Realizacji takiego zamierzenia służyć ma przygotowanie organizacji i przeprowadzenia imprez: Wrocław Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku oraz The World Games w 2017 roku.
-
Drugim priorytet, Gospodarka innowacyjna i rozwój skupiająca projekty wspomagające budowanie gospodarki opartej na wiedzy oraz przedsięwzięcia komunikacyjne, służące rozwojowi miasta.
-
Trzecim priorytet, Budowa kapitału społecznego, poprawa jakości życia mieszkańców, który skupia wysiłki związane z opieką zdrowotną i socjalną, edukacją, kulturą, bezpieczeństwem publicznym, organizacjami pozarządowymi czy rewitalizacją miasta.
W każdym z priorytetów pokazano10 obszarów tematycznych: komunikacja, gospodarka, bezpieczeństwopubliczne, zarządzanie miastem i promocja, gospodarka przestrzenna imieszkalnictwo, edukacja, ochrona zdrowia i pomoc społeczna, ochronai kształtowanie środowiska, rekreacja i sport, kultura.
Wśród 13 zadań komunikacyjnychznalazły się zadania rowerowe.
Komunikacja ? 13 zadań w tympięć rowerowych
PRIORYTET: Europejska metropolia ?miasto nowoczesnych przedsięwzięć
1. Budowa obwodnicy osiedla Leśnicyod ulicy Średzkiej do ulicy Granicznej we Wrocławiu
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zakres zadania obejmuje wybudowaniełącznie ok. 7,5 km trasy (wraz z obiektami inżynierskimi), zciągami pieszo-rowerowymi, oświetleniem i sieciami MiejskiejTeletechnicznej Kanalizacji Kablowej.
2. Przebudowa ulicy Buforowej wciągu drogi wojewódzkiej nr 395 we Wrocławiu
Zakres obejmuje przebudowę ul.Buforowej od ul. Bardzkiej do granic miasta wraz z przebudowąwiaduktu kolejowego. Budowa nowej jezdni, ścieżki rowerowej i ciągupieszego na całej długości oraz budowa ronda na skrzyżowaniu zul. Terenową.
3. Realizacja projektuModernizacja linii kolejowej nr 292 na odcinku JelczMiłoszyce?Wrocław Sołtysowice w ramach ZIT WrocławskiegoObszaru Funkcjonalnego
Projekt obejmuje budowę i modernizacjęinfrastruktury towarzyszącej niezbędnej dla pasażerów, związanejz linią kolejową nr 292 na odcinku Wrocław Sołtysowice – JelczMiłoszyce, na której planuje się wznowienie pasażerskichprzewozów kolejowych. Projekt obejmuje zakres Gminy Wrocław i jestzintegrowany z działaniami na rzecz modernizacji linii kolejowejplanowanymi do realizacji przez PKP PLK S.A. oraz zadaniamitowarzyszącymi na terenie Gmin Czernica i Jelcz Laskowice. Projekt wzakresie Wrocławia obejmuje budowę i modernizację infrastrukturytowarzyszącej na czterech istniejących stacjach i przystankachkolejowych tj. Wrocław Sołtysowice, Kowale, Swojczyce, Wojnów orazna trzech nowych przystankach: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocinoraz Wrocław Łany. Dodatkowo planuje się budowę strategicznegoparkingu Park&Ride na granicach Wrocławia. W ramach Projektuplanuje się również budowę parkingów rowerowych Bike&Ride.Projekt planowany jest do współfinansowania ze środków ZIT WrOF.
4. Projekt rozbudowa węzłówprzesiadkowych komunikacji zbiorowej we Wrocławiu w ramach ZITWrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego
Projekt obejmuje rozbudowę systemuwęzłów przesiadkowych i parkingów typu Park&Rideumożliwiających komfortowe przesiadki z transportu indywidualnegona transport zbiorowy: kolejowy i tramwajowy. Węzły przesiadkowewytypowane do budowy bądź rozbudowy w ramach Projektu zlokalizowanesą w bezpośrednim sąsiedztwie stacji i przystanków kolejowychoraz pętli i przystanków tramwajowych na terenie Wrocławia.Projekt zakłada realizację w ramach kilku zadań składowych budowębądź rozbudowę parkingów Park&Ride, Bike&Ride, budowędróg dojazdowych do parkingów oraz infrastruktury towarzyszącejniezbędnej dla funkcjonowania parkingów. W efekcie w ramachProjektu planuje się utworzenie 8 nowych parkingów Park&Ride, 3istniejące parkingi zostaną powiększone. Łącznie powstanie ok.900 miejsc parkingowych. Projekt planowany jest do współfinansowaniaze środków ZIT WrOF.
10. Rozbudowa układu drogowego wrejonie ulic Parafialnej i Pawiej
Zakres obejmuje: przebudowę ulicyParafialnej od ul. Grota Roweckiego do ul. Strachowskiego wraz zbudową ścieżki rowerowej i chodnikiem, a także przebudowa ul.Pawiej od ul. Asfaltowej do ul. Przystankowej.
„