Wrocław: pierwsze w mieście garaże na rowery
P {
We Wrocławiu powstają pierwsze w mieście garaże na rowery. To będzie ażurowa, zadaszona wiata. Boksy pomieszczą sześć rowerów i mają być zamykane. W sumie ma być 20-30 miejsc parkingowych. W trosce o bezpieczeństwo jednośladów całość będzie monitorowana przez zainstalowane na podwórku kamery –informuje portal internetowy Wrocławia
Fot. Jarek Ratajczak. Pobliskie podwórko będziemy wykorzystywać do działalności m.in. ekspozycyjnej. To świetne miejsce na warsztaty, koncerty czy przedstawienia – mówi Kuba Żary, rzecznik prasowy CRZ „Krzywy Komin”.
Podwórko otoczone ul. Pomorską, Dubois, Kurkową i Otwartą przechodzi prawdziwą metamorfozę. Wytyczono już nowe chodniki. Widać nowy plac zabaw ze specjalną, miękką nawierzchnią. Niedługo ustawione zostaną toalety dla psów. Na podwórku pracuje kilkudziesięciu robotników.
–Zostało zrobione odwodnienie całego terenu, teraz kładziona jest nawierzchnia na nowych chodnikach i miejscach postojowych –wyjaśnia Sebastian Wolszczak, kierownik projektu rewitalizacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Nowością będą pierwsze w mieście garaże dla rowerów. Jeżeli pomysł się sprawdzi, takie garaże powstaną w innych rejonach miasta.
To będzie ażurowa, zadaszona wiata. Boksy pomieszczą sześć rowerów i mają być zamykane. W sumie ma być 20-30 miejsc parkingowych. W trosce o bezpieczeństwo jednośladów całość będzie monitorowana przez zainstalowane na podwórku kamery.
–Jesteśmy po rozmowach z 400 okolicznymi mieszkańcami. Mamy już pierwsze zgłoszenia zainteresowanych pomysłem –wyjaśnia Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Wrocławia, i dodaje, że opłaty za korzystanie z parkingu dla rowerów mają być symboliczne, kilkanaście złotych za rok.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podwórko będzie miejscem spotkań i prezentacji.
Remontowane podwórko jest tuż przy Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”, który działa w zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym z 1888 r. (dawnej pralni i farbiarni). Nieruchomość jest własnością gminy. Placówkę prowadzi firma GrupaKreatywni.pl. Poprzez m.in. szkolenia i warsztat rozwijana jest działalność edukacyjna. CRZ organizuje wystawy, koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmów oraz debaty dotyczące kultury.
–Krzywy Komin jest dzięki temu jedynym we Wrocławiu miejscem łączącym kształcenie teoretyczne i praktyczne –mówi Kuba Żary, rzecznik prasowy CRZ „Krzywy Komin”. –Odwiedzający mogą w CRZ przejść drogę od idei, przez jej realizację aż po prezentację finalnego produktu publiczności. Pobliskie podwórko będziemy wykorzystywać do działalności m.in. ekspozycyjnej. To świetne miejsce na warsztaty, koncerty czy przedstawienia.
Modernizacja podwórka będzie kosztować 2,5 mln złotych. Prawie 1,3 mln dołoży Unia Europejska z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac zaplanowano na 30 kwietnia.