Wolsztyn z rowerem miejskim jeszcze w tym roku!
Jeszcze w tym roku w Wolsztynie pojawią się trzy stacje roweru miejskiego. 8 lipca w Poznaniu podpisano umowę na dofinansowanie w kwocie ponad 1,1 miliona złotych.
Jak poinformował wolsztyński ratusz, w czwartek, 8 lipca podpisana została umowa z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na dofinansowanie inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Program opiewa na kwotę 1 487 125,40 złotych. Znaczna część zostanie pokryta dofinansowaniem, które wynosi nieco ponad 1 143 408 złotych.
Projekt składa się z trzech części inwestycyjnych – utworzenia systemu Wolsztyńskiego Roweru Miejskiego, budowy ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy ul. Dworcową a deptakiem przy ul. Dąbrowskiego wraz z oświetleniem oraz budowy oświetlenia przy istniejącej już ścieżce pieszo-rowerowej w Karpicku. Jest też część promocyjna i informacyjna. Realizację zaplanowano na grudzień bieżącego roku.
W ramach systemu „Wolsztyński Rower Miejski” powstaną trzy stacje rowerowe wyposażone łącznie w 24 jednoślady. Stacje zlokalizowane mają zostać przy dworcu, przy parkingu na ul. Komorowskiej oraz przy wolsztyńskim MOSiR. Wypożyczenie roweru będzie bezpłatne jednak z ograniczeniem czasowym do np. 15 lub 30 minut.
Kolejnym zadaniem będzie 313-metrowa ścieżka pieszo-rowerowa biegnąca przy wiadukcie i łącząca ulicę Dworcową z deptakiem przy ulicy Dąbrowskiego. Jej głównym celem będzie usprawnienie ruchu rowerowego w tej części miasta. Warto dodać, że ścieżka zostanie oświetlona 10 lampami LED.
Warto dodać, że w ramach projektu przy istniejącej już ścieżce pieszo-rowerowej w Karpicku, wzdłuż ulicy Poznańskiej, postawione zostaną 23 lampy LED. Jak zaznacza ratusz, to ścieżka bardzo często wykorzystywana przez rowerzystów i biegaczy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dotychczas oświetlenie zamontowane było do wysokości ulicy Lipowej, teraz poprowadzone zostanie aż do ronda Powstania Wielkopolskiego - informuje Maciej Ratajczak z wolsztyńskiego ratusza.
Przypomnijmy, że pomysł na stworzenie systemu roweru miejskiego pojawił się już w 2017 roku. Wówczas za sprawą Budżetów Obywatelskich, mieszkańcy gminy mogli nadsyłać do ratusza projekty inwestycji, które ich zdaniem warte są rozpatrzenia i przeanalizowania. Nie było wtedy możliwe zrealizowanie przedsięwzięcia, jednak nie zrezygnowano z pomysłu.
Projekt jest przewidziany do realizacji jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy, aby system się rozwijał o kolejne stacje i wpływał dzięki temu na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście. To pierwszy krok w tym kierunku – zaznacza Maciej Ratajczak.
Wolsztyńskie rowery miejskie z pewnością będą udogodnieniem komunikacyjnym dla mieszkańców i turystów. Poza tym nawet osoby nieposiadające jednośladów, będą mogły poznać atrakcyjność naszego regionu z trochę innej perspektywy.